Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

BETRAKTELSE EFTER ÖFK:S CUPMATCH MOT TÄBY FK.
av Lars Larsson
Publicerad 20 Aug 2025 - 20:39 Uppdaterad 20 Aug 2025 - 20:48

Jag var personligen på plats på Tibblevallen och såg rubricerad match. En match mellan två lag som båda har haft en dålig trend de senaste matcherna. Dessutom en match mellan två lag där det skiljer två divisioner. ÖFK i Superettan och Täby FK i division två. På papperet en match som ÖFK borde vinna, men så enkelt är det ju aldrig och det visade sig vara precis så svårt som tänkas kan. Matchen avgjordes på straffar till ÖFK:s fördel. Vid full tid var det 0-0 och efter förlängning också 0-0. Men det borde egentligen inte ha varit en 0-0 match såsom den utvecklades.

Det har en tid varit en hel del kritik mot hur ÖFK genomför matcherna. Jag har även haft min del i den kritiken. Jag har t ex saknat inlägg, att i motståndarens straffområde alltid skjuta eller nicka på en touch och inte söka ett bättre läge, som dessutom aldrig kommer, att söka sig mot bollbanan på inläggen och inte invänta var bollen landar, samt att ”skjuta” inlägg, hörnor och frisparkar. Med andra ord undvika bollballonger. Utöver det att varje spelare, på hela plan, alltid skall veta vad de skall göra med bollen när de får den. Detta är en rejäl tempohöjare om det tillämpas. Något som skall genomsyra laget är också att samtliga spelare i offensiv position skall älska att göra mål.

I matchen mot Täby FK såg jag förbättringar på många av dessa punkter. Visserligen är Täby FK ett sämre lag än de flesta konkurrenterna i Superettan, men det var uppenbart att det spelades en delvis annan fotboll av ÖFK. Då var det nog bra att det kunde testas mot ett lag som Täby FK.

Jag vill, innan jag går in på detaljerna, nämna att ÖFK kan konstatera att den så kallade otur som laget ”drabbats” av i tidigare matcher inte finns där längre. Täbys straff som en okunnig straffläggare gav bort genom att ta ribbreturen själv plus vinsten i den avgörande straffläggningen är sådana exempel.

Det finns de som påstår att det inte finns tur och otur utan att bra lag alltid har tur och dåliga lag alltid har otur. Med utgångspunkt från det så måste ju ÖFK ha gjort en bra match.

Konstateras är att Täby inte hade en rejäl målchans utöver straffen. Bollinnehavet har jag ingen statistik på men det torde ha varit i storlek 75-25 till ÖFk. Jag gissar att av de 120 spelade minuterna pågick cirka 90 minuter på Täbys planhalva.

Nu till de av mig ovan nämnda förbättringsområdena. Hur gestaltade de sig denna match?

Jo, faktiskt en hel del förbättringar. ÖFK pumpade t ex in massvis med inlägg. Kvaliteten var visserligen varierande, men antalet inlägg var numerärt i en omfattning som jag inte har skådat tidigare. Sökandet av ett nästa bättre läge, förekom inte. Skott eller nick togs direkt så fort tillfälle gavs. Även agerandet med boll efter mottagande av densamma synes ha förbättrats.

Däremot brister det fortfarande i effektiviteten att nå inläggen i straffområdet och när det sker är det stora brister i effektiviteten mot mål.

Visserligen är ju Täby FK ett lag i division två, men för ÖFK måste det ändå ha varit bra att kunna konstatera sina förbättringar. Det stärker självförtroendet. Jag hoppas ÖFK tar med sig detta i nästa seriematch mot Varberg. Då hoppas jag också kunna konstatera att nämnda förbättringar kvarstår, men att effektiviteten i straffområdet och målskyttet rejält har förbättrats.

 
 
4 Kommentarer:
Gäst: Kulle skrev | 21 Aug 2025 - 13:05
En krönika som är vettig.
Vad hjälper det att skrika och nedvärdera? Det gäller att hjälpa ÖFK inte att själpa vi är ju röda och svarta in i själen
4
Gäst: Silly skrev | 21 Aug 2025 - 12:42
Kevin Liimatainen från Lunds BK också en spelare man bör värva innan Allsvenska klubbarna gör det, otrolig spelare.
0
Gäst: Silly skrev | 21 Aug 2025 - 12:39
Alfons Nygaard i Onsala hade gått in direkt i vår startelva. Onsala - Mjällby 1-1 igår. Alfons satte ettan.
Stefan Lundin, värva!
0
Gäst: ÖFK Fan skrev | 20 Aug 2025 - 21:51
Väldigt fint att höra balanserade reflektioner! Personligen är jag också väldigt nyfiken på att se vilken effekt den nya målvakten kommer ha (såg trygg ut genom tv rutan på de få ingripanden han hade). Noterar även att flera av våra bottenkollegor (Örebro, Trelleborg, Utsikten) haft struligt på målvaktsposten - dock inte i närheten lika struligt som ÖFK.
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Följ ÖFK - Öster via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:42  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Ofta jämna matcher mellan ÖFK och Öster  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:35  
 

I måndags vann Öster hemma klart mot Varberg med 3-0.

Nu har de ny match mot ÖFK på lördag. Då har Öster inte hemmamatch och en lång resa i benen. Dessutom spelade de en match i i måndags så träningsperioden blir något kortare för dem än för ÖFK. Ska vi sedan tillägga att Öster inte är något bra bortalag, så borde chanserna för ÖFK vara ganska goda.

 
  Läs mer...  
 


 
  Edgar Navasardian lånas ut  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:37  
 

Edgar Navassardian Foto Micke OLofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Spelomgång 12 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  Igår - 20:16  
 

Då var det dags för start av höstomgången för div 4 Jämtland-Härjedalen.
Tyvärr utan Norra Lit som inte får spela kvar i div 4. De har av JH FF blivit uteslutna ur serien med omedelbar verkan. Anledningen är att Norra-Lit lämnat W.O. på grund av att flera spelare före en match var sjuka och avstängda.
Det innebär framöver att ett lag kommer att stå över vissa omgångar och denna omgång spelar inte Åre.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
15 Apr 2023 - 16:26 Efter förra säsongens bragd har jag fått tillbaka intresset
15 Apr 2023 - 15:00 Hemmapremiär Frösö IF -Kiruna FF 2-2 ((1-1)
15 Apr 2023 - 14:52 Oväntad förlust för IFK dam
15 Apr 2023 - 10:23 Ändrade tider för helgens träningspass inför Norrlandsderbyt
14 Apr 2023 - 14:50 - 'Det var flera år sedan jag såg en så tempofylld träning'
14 Apr 2023 - 12:57 Div 1 Norra rullar vidare
13 Apr 2023 - 22:33 Tips och matcher div 2 Norrland
13 Apr 2023 - 20:43 Träningsmatch för IFK Östersund 2
13 Apr 2023 - 14:30 GIF:s målkung kan debutera med att starta mot ÖFK på tisdag
13 Apr 2023 - 11:42 Tråkig nyhet - Henrik Bellman långtidsskadad
12 Apr 2023 - 20:51 Resultat Helgens träningsmatcher
12 Apr 2023 - 15:06 Har ÖFK:s målskytte förbättrats?
12 Apr 2023 - 14:08 Kamraterna lirar borta till helgen
12 Apr 2023 - 13:49 DM herrar Ytterhogdals IK-Frösö IF 4-3 e förl.
12 Apr 2023 - 13:31 Trissvinnare i sin andra match - Teodore Rask
12 Apr 2023 - 06:56 Bortamatch för Ifk dam i norrettan
11 Apr 2023 - 22:13 Kontraktslösa målvakter
11 Apr 2023 - 10:33 En fin och viktig gest av Magnus Powell
11 Apr 2023 - 10:03 Träningstider denna vecka inför GIF Sundsvall
11 Apr 2023 - 10:01 'Matchvecka ÖFK Akademi'
 
 
 
Herrar
av: Grin-Olle | 28 Jul 2026 - 07:54
NLIF gråter ut i media:https://www.
23
kommentarer
Norra-Lits IF uteslutna ur div 4
av Haldo Jonsson | 28 Jul 2026 - 11:11
8
kommentarer
Väldigt blandade intryck
av Per Lagerbäck | 26 Jul 2026 - 20:47
Denna eftermiddag bjöd ÖF
5
kommentarer
mittbacken Abodi Qasem snart aktuell för allsvensk klubb?
av Haldo Jonsson | 29 Jul 2026 - 22:19
4
kommentarer
Spelomgång 12 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av | Igår - 20:16
Då var det dags för start
4
kommentarer
Visst ska vi vara stolta över vårt ÖFK
av Haldo Jonsson | Igår - 13:03
Dennis Widgren gör 2-1 på
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook