Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

TVÅ NYA I ANFALLET KAN SÄTTA FART PÅ ÖFK MOT ÖRGRYTE.
av Haldo Jonsson
Publicerad 18 Apr 2024 - 18:41 Uppdaterad 19 Apr 2024 - 09:15

Rapport från senaste öppna träningen

I dag var det sista öppna träningen före matchen på lördagen mot Örgryte.

Alla träningar är fartfyllda, så var även dagens. Powell är bestämd och kräver mycket.

Alla spelare måste vara bra tränade i en så krävande serie som Superettan. Där får man inget gratis. Det är kamp i varje match.

Jag vill börja med, att trots bottenplatsen, varna lite för Örgryte. När ÖFK mötte Örgryte på Jämtkraft Arena i fjol var det ÖFK:s starka försvar som i andra halvlek räddade ÖFK. Örgryte satte in en press som varade stora delar av andra halvlek. I första halvlek var dock ÖFK betydligt bättre. Det bärgade för ÖFK- vinst med 2-1.

Örgryte fick inte utdelning för sitt fina spel och sina chanser i sin senaste hemmamatchen mot starka Brage. Det påminde inte så lite om ÖFK med som spelare bra och skapar chanser, men det blir för få mål.

Positivt är, att Kroon har tränat hela veckan och Grach ser ut att snart vara riktigt på gång.

Vi får även se det positivt att Stolt har visat sig ett par gånger på träningen. Det gäller att ta vara på alla positiva korn. Han är mycket välkommen åter. Hans infektion måste väl snart ge med sig.

Positivt är även att Sporrong har börjat springa runt banan. Det kan ändå dröja några matcher innan han är mogen är spel.

Mittfältet, som tidigt i vår såg ut att vara en stark lagdel, har nu åderlåtits på flera duktiga spelare. Sinyan och Sporrong är skadade och nu ser det ut som ÖFK även får undvara Perry till helgen. Han gick haltande av planen i dag,

Det är väl därför som ÖFK testade en mittfältare på träningen i dag, Men inget är klart. Fotbollz.se kommer att uppmärksamma honom om han blir kontrakterad.

Om vi kollar på nästa elva mot Örgryte, så är det som vanligt en del spelare ganska givna, men ingen får vara så given så att bänkspelarna tappar modet.

En spelare som jag skulle se gärna mera av är unge mittfältaren Michael Oluwayemi. Han gör aldrig bort sig. Han kan bara överraska.

En annan spelare som vi hoppas få starta, är nye forwarden Quimi Ordónez. Han visade vilja och kunnande vid sitt inhopp senast mot Varberg. Han och Kroon, om han spelar, kan sätta fart på anfallet.

Det har från vissa i forumet höjts röster att Jablinsky på sistone inte gjort bra ifrån. Visst kan man ha den uppfattningen. I åtminstone i en match var han lite svajig. Jag tror att Ziad Ghanoum är beredd att starta och han kommer knappast att göra bort sig. Hans snabbhet behövs ibland.

Glöm heller inte bort Philip Bonde trots hans ungdom. Han är en typisk mittback.

Jag hoppa att energiknippet Mykola Musolitin får starta och att han inte blir utbytt. Han skapar många farligheter med sina ofta ganska precisa inlägg. Trots att han är offensiv, så gör han även en stark insats i försvaret. Sådana spelare är värdefulla att ha på plan.

Vi ses på arernan. Axel mot axel ger vi kraft och styrka till ÖFK.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  .Nevanja Miljovics förra klubb satsar hårt inför första säsongen i Superettan  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:51  
 

Nordic United har värvat bland andra Kamil Dudziak som på övertid gjorde vinstmålet som slog ut ÖFK ur Svenska Cupen 2024

 
  Läs mer...  
 


 
  Kamraterna matchar på söndag  
  av Classe Olofsson  | Igår - 13:40  
 

Söndag 8/2 kl 14,10, SEP Arena......IFK Östersund - Fränsta ik, Välkommen

 
 


 
  Ytterhogdals före detta målvakt William Tønning - nu i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:52  
 

William Tønning Foto Micke Olofsson

Tønning har år 2022 av Unibet fått utmärkelse bäste målvakt i div 2 Norrland.

 
  Läs mer...  
 


 
  Träningsmatcher i helgen Superettan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:11  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
19 Aug 2025 - 10:34 Inför Täby - ÖFK - intervjuer med Täbys tränare Lucas Karlss
18 Aug 2025 - 23:14 Gift med Fotbollen - Om Ken Sema och hans fru Sara I SVT
18 Aug 2025 - 21:38 ÖFK möter Täby FK i Svenska Cupen
18 Aug 2025 - 17:48 Nebiyou Perry bäst av ÖFK:s spelare mot GIF Sundsvall
18 Aug 2025 - 17:46 Bilder från Selånger - Ope 0-0
17 Aug 2025 - 21:26 Tips Spelomgång 15 div.4 Jämtland 2025
17 Aug 2025 - 21:20 Resultat och tips div 3 mellersta Norrland
17 Aug 2025 - 20:49 Mittbacken Sunday Anyanwu blir bättre och bättre - blev Tris
17 Aug 2025 - 18:57 Referat: Cosmos FK - Tandsbyns FK 3-0 (1-0)
17 Aug 2025 - 17:04 Bildkollage från ÖFK -GIF Sundsvall
17 Aug 2025 - 14:52 Kamraterna förlorar mot ett starkt Piteå
16 Aug 2025 - 23:21 När utveckling blivit avveckling måste Molander slå näven i
16 Aug 2025 - 21:06 Bilder från Hallens SK- Älvros IK 0-3 (0-1)
16 Aug 2025 - 20:35 Krönika av Martin Nylander
16 Aug 2025 - 18:34 ÖFK - GIF Sundsvall 1-3 (0-1)
16 Aug 2025 - 15:46 Någon i klubbledningen bör ge en order
16 Aug 2025 - 15:39 Matchens prestation
16 Aug 2025 - 15:34 Matchens överraskning
16 Aug 2025 - 15:33 stark seger mot topplaget
16 Aug 2025 - 12:04 Startelvan idag
 
 
 
27
kommentarer
ÖFK - Levanger FK 1-2 (1-1)
av Haldo Jonsson | 31 Jan 2026 - 16:58
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook