Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

INGEN KRÖNIKA DENNA GÅNG
av Per Lagerbäck
Publicerad 29 Aug 2025 - 12:27 

Det är inte så att jag hoppar av skrivandet, utan jag kommer tyvärr att missa matchen beroende på resa. Men några tankar kommer här ändå.

Jo, för första gången på flera år ska jag se det svenska herrlandslaget i en bortalandskamp nästa fredag i Ljubljana, och tyvärr går vårt flyg mot Slovenien redan imorron eftermiddag, så det är inte möjligt att ens se matchen på telefonen. Möjligen kan jag se delar av första halvlek på Arlanda. Det känns särskilt tråkigt efter den uppryckning killarna gjorde i Varberg.

Det var så många saker som i mina ögon såg bättre ut. Om vi börjar bakifrån så kändes Forsell stabil, trots en onödig risktagning, som tyvärr mynnade ut i en straff och två missade poäng. Mittbacksparet var riktigt, riktigt bra, med Anyanwus placeringsförmåga och brytningar, och Suljic åter väldigt stabil med hans fantastiska räddning nästan på mållinjen som absolut topp. Dessutom fungerade ytterbackarna bättre än på mycket länge, där särskilt Adjoumanis insats lovade väldigt gott.

Jag tycker att det finns mer att få ut av innermittfältet, men det kändes rätt att Sporrong får kliva lite mer framåt. Marklund, som så ofta väldigt bra. Amatkarijo visade vad han kan åstadkomma och kanske kan Abdihakim Ali bli den spelare som skapar mer öppningar åt övriga offensiva spelare, då han verkligen drar på sig bevakning.

Av de som inte startade senast är väl Ghanoum, Hopcutt, Perry och Johansson de som jag anser ska ha störst rätt till hyfsat med speltid. Nsa och Worke vill jag också se en del på plan under hösten. Mörfelt har jag fortfarande sett för lite för att ha någon uppfattning om och Bonnah har nu haft en så tydlig svacka att det kan vara bra att få vila några matcher. Brendon tycker jag självklart också ska få chans att visa upp sig mer, men det verkar ju tyvärr vara helt utanför Livanis föreställningsvärld. Och nu glömmer jag säkerligen bort någon som jag borde ha med, men det får både jag och andra stå ut med.

Fortfarande gäller dock att skapa marginal till det förhatliga kvalstrecket, för inte ska det väl finnas risk för direkt nedflyttning med den förbannelse som verkar plåga Örebro och Umeå. Ännu omöjligare är det att nå det offensiva kvalstrecket efter den långa svaga period ÖFK haft efter sin fina start. ÖFK tog hälften av sina poäng i de första sex matcherna, av tjugo!! Sedan fastnade spelet i alltför många matcher, enligt mig mest beroende på oförmåga att anpassa sig efter såväl sina egna som motståndarnas svagheter. Och det är faktiskt huvudtränarens ansvar att vara medveten om och hantera båda dessa så viktiga ingridienser i en fotbollsmatch. Motståndarna har i nästan varje match gjort sin läxa bättre. Men i Varberg ändrades ÖFK:s spel, åtminstone visuellt, och då betydde Varbergs troligen självklara förberedelser tämligen lite.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Per Lagerbäck skrev | 29 Aug 2025 - 17:42
Nä, det är tillsammans med sambo och två kompisar. Blir en veckas semester.
1
Gäst: Jens skrev | 29 Aug 2025 - 13:18
Reser du ihop med brorsan?
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Tabell åttan på besök  
  av Classe Olofsson  | Idag - 08:55  
 

Lördag 2/5 kl 13 Jämtkraft Arena......IFK Östersund - Täby Fk

 
 


 
  Örebros tränare Rickard Norling om en stentuff Superettan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:35  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Höga poäng till flera öfk-spelare mot öster  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:22  
 

Foto. Thord-Eric Nilsson och Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Spelomgång 1 div.4 Jämtland/Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | 26 Apr 2026 - 21:20  
 

Då var det dags för start av div 4 Jämtland/Härjedalen. I år är det 12 lag och nya från div 5 är Lillhärdal och nedflyttade från div 3 Berg och Frösö IF. Mina favoriter till seriesegern, innan serien startat, är Berg, Offerdal eller Frösö IF.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
8 Okt 2025 - 17:49 Tor-Arne Fredheim tar över huvudtränaransvaret säsongen ut
8 Okt 2025 - 10:27 Kiarash Livani får sparken
8 Okt 2025 - 10:00 Nu startar höstens spännande kvalspel
7 Okt 2025 - 13:32 avgörandet närmar sig för kamraterna
6 Okt 2025 - 22:41 Dvärsätts BK drar sig ur div 3 mellersta Norrland - kommer a
6 Okt 2025 - 17:19 Usiktens BK begärd i konkurs- Nu dementerar de.
6 Okt 2025 - 16:38 Omgångens prestation div 3 Mellersta Norrland
6 Okt 2025 - 16:35 Jamie Hopcutt håller än - fick högsta poängen mot Västerås S
6 Okt 2025 - 12:40 norrlands derby
5 Okt 2025 - 20:00 Bilder från Ope IF- Kramfors-Alliansen 2-0 - Säsongens sista
5 Okt 2025 - 18:43 ÖFK HÅLLER UNDAN MEN UTSIKTEN HAR LÄTTARE SLUT
5 Okt 2025 - 18:30 Referat: Ås IF - Tandsbyns FK 0-2 (0-1)
5 Okt 2025 - 18:14 Resultat och Tips div 3 mellersta Norrland - rafflande omgån
5 Okt 2025 - 17:02 IFK Östersund-Piteå 0-3 (0-1)
5 Okt 2025 - 15:38 Bilder från ÖFK - Västerås SK 1-6
4 Okt 2025 - 21:21 Resultat och tips spelomgång 22 div.4 Jämtland-Härjedalen 20
4 Okt 2025 - 17:40 BOTTENNAPP IGEN FÖR ÖFK - FÖLL MED 1 -6 MOT VÄSTERÅS SK
4 Okt 2025 - 15:14 Matchens överraskning
4 Okt 2025 - 15:12 Matchens prestation
4 Okt 2025 - 14:19 Gör något
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
11
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - svårtippat och spännande 
av Haldo Jonsson | 23 Apr 2026 - 14:21
6
kommentarer
Matchens överraskning 
av Lars Larsson Stockholm | 25 Apr 2026 - 15:20
5
kommentarer
Spelomgång 1 div.4 Jämtland/Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Apr 2026 - 21:20
Då var det dags för start
5
kommentarer
Hjälteinsats trots förlust
av Per Lagerbäck | 25 Apr 2026 - 14:45
Om ÖFK kan bevara inställ
3
kommentarer
Senaste nytt om skador m.m. inför Öster
av Haldo Jonsson | 24 Apr 2026 - 23:02
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook