Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ETT SJÄLVFÖRTROENDE IN ABSURDUM - HJÄLPER ELLER STJÄLPER?
av Haldo Jonsson
Publicerad 11 Nov 2022 - 21:06 Uppdaterad 11 Nov 2022 - 23:48

Falkenbergs tränare Cristoffer Andersson

ÖFK har klarat av första matchen i kvalet mot Falkenberg och man gjorde det bra. Det var en match som jag var mycket rädd för, efter all den information om lagets styrka och målfarlighet som man hört från klubben.

Oavgjort är ett bra resultat för ÖFK att bygga vidare på när kombattanterna skall mötas igen på Jämtkraft Arena på söndag.

Det är nya förutsättningar som gäller på söndag så ta inte ut någon seger i förskott för ÖFK, för även om Falkenberg snarast gjorde ett ganska så mediokert intryck i går, så kan de tända till i just den matchen.

Har man hemmamatch i första kvalmatchen är inställningen och nästan kravet att man ska vinna för att ha ett bra utgångsläge i matchen på bortaplan. Falkenberg erkänner inte detta, utan istället tycker de, att oavgjort är ett bra resultat. Efter matchen låtsas man inte om att man givetvis är besviken.

Någon tanke på ödmjukhet finns inte. Falkenberg har självförtroende in absurdum, som knappast styrker klubben, kanske heller stjälper.

Man vill inte fundera över och inse att man har några svagheter. Det har alla lag.

Nej, man ger istället ÖFK:s spelare tändvätska inför matchen, när man nedvärderar ÖFK genom att en spelare säger: "-Vi ska fara upp och slakta ÖFK på söndag. Där ett anmärkningsvärt uttalande. Den ende som funderat lite över situationen är tränaren Cristoffer Anderssion som tycker, att det var lite annat att möta ett lag från Superettan än lagen i dv 1 södra.

ÖFK håller sig mera med båda fötterna på jorden. Man känner tacksamhet, att man nått så långt som till kval och är ödmjuka inför det. Inga stora åthävor, ingen slår sig på bröstet. Nej, man har bara tankarna på att göra en bra match. Det kan göra att ÖFK har en fördel inför matchen på söndag, samtidigt som man kan räkna med att spel på hemmaplan brukar passa ÖFK.

ÖFK kom hem redan vid 11.00- tiden idag. Tacka Magnus och Stefan för det. Mycket bra gjort att, med mycket kort varsel ordna en sådan bra hemresa. Det innebär att ÖFK kan börja träna lördag och kommer att vara tämligen utvilade till söndagens match, trots att tidsmarginalen mellan matcherna är mycket kort.


Vad kan vi förvänta oss av Falkenberg på söndag?

Jo, ett mycket revanschsuget lag. Trots bortaplan är man helt inställda på att det blir seger.

Falkenberg har varit outstanding i årets serie på hemmaplan Att inte förlora någon match under hela säsongen är beundransvärt.

Tur för ÖFK är att Falkenberg inte är lika bra på bortaplan. Där är man mänskliga. Falkenberg har förlorat fyra matcher, vunnit sju och spelat oavgjort i fyra. Många mål har man dock gjort på bortaplan.

Normalt har Falkenberg giftiga forwards, även om de inte visade det senast. Då hade man bara ett skott på mål och det gick in. Det var ett mål som dessutom inte skulle ha godkänts. Det var frispark för ÖFK strax innan, men den ojämne domare blundade.


Nu ska jag gå hem och kolla på Lars Larssons första litterära bok.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Norrby - ÖFK 2-2 (1-0)  
  av Margareta "Myggan" Handler | Igår - 22:40  
 

Tvåmålsskytten och Trissvinaren Mario Palomino Delgado

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Igår - 22:27  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Väldigt blandade intryck  
  av Per Lagerbäck | Igår - 20:47  
 

Denna eftermiddag bjöd ÖFK verkligen på blandade karameller. Både svajande under matchen och väldigt blandade insatser från enskilda spelare. En del ögonbryn kommer nog att höjas gällande mina betyg.

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Igår - 19:34  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
26 Dec 2022 - 17:11 Nitton spelare är klara i ÖFK:s lagbygge men det räcker inte
23 Dec 2022 - 17:55 Inför julhelgen påminner vi oss om Frösökillen Björn Hamberg
23 Dec 2022 - 13:25 Frösö IF önskar Er alla God Jul och Gott Nytt fotbollsår
22 Dec 2022 - 23:03 IFK Östersund önskar God Jul och Gott Nytt År!
22 Dec 2022 - 18:23 Ope IF önskar God Jul och Gott Nytt år.
22 Dec 2022 - 11:35 De för ÖFK- känslan vidare - en lägesrapport
21 Dec 2022 - 15:27 Nu är det klart - Ludvig Fritzson till Brommapojkarna
20 Dec 2022 - 19:32 Ludvig Fritzson åter allsvensk?
19 Dec 2022 - 23:26 Korta nyheter
19 Dec 2022 - 14:39 God Jul o Gott Nytt År
19 Dec 2022 - 11:34 Kjell Andersson tackar för sin tid i ÖFK och önskar God Jul
17 Dec 2022 - 14:26 ÖFK på rätt väg - rätt man på rätt plats
16 Dec 2022 - 13:24 Ny Glad nyhet - 19-årige Yannick Adjoumani klar för nästa sä
15 Dec 2022 - 21:10 När förre vd Kjell Andersson drabbades av glädjefnatt
15 Dec 2022 - 15:11 Mittbacken Kevin Jablinski kvar i ÖFK nästa år
14 Dec 2022 - 18:37 Ekonomen Tommy Holmgren kom med en nyhet som överraskade
14 Dec 2022 - 16:35 Peja Lindholm välkänd idrottsprofil - ny vd och klubbchef i
14 Dec 2022 - 15:11 En glad och viktig nyhet - Malcolm Stolt blir kvar i ÖFK i m
13 Dec 2022 - 16:50 Viktigt beslut - mittbacken Kristian Novak kvar i ÖFK
12 Dec 2022 - 16:01 Grattis Nya ÖFK!
 
 
 
3
kommentarer
Startelvan i eftermiddag
av Haldo Jonsson | Igår - 15:41
Startelvan: Melker Uppenberg, Danie
2
kommentarer
Guldklimpen Simon Marklund tvåa i kampen om bästa spelare i Superettan 
av Haldo Jonsson | 22 Jul 2026 - 21:12
Simon Marklund . Foto Haldo Jonsson
1
kommentar
Väldigt blandade intryck
av Per Lagerbäck | Igår - 20:47
Denna eftermiddag bjöd ÖF
1
kommentar
Norrby - ÖFK 2-2 (1-0) 
av Margareta "Myggan" Handler | Igår - 17:27
Tvåmålsskytten och Trissv
1
kommentar
Resulat slutspel Senior-DM Herrar
av Haldo Jonsson | 25 Jul 2026 - 21:13
Ytterhogdal gick vidare 
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook