Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK:S LAGBYGGE - GRUNDEN ÄR LAGD MEN ÄNNU ÅTERSTÅR MYCKET
av Haldo Jonsson
Publicerad 15 Dec 2023 - 15:12 Uppdaterad 15 Dec 2023 - 16:44

Sju spelare har lämnat och tre avvaktar

Erick Brendon - Malcolm Stolt. Två viktiga byggstenar i ÖFK:s lagbygge. Foto Haldo Jonsson

Nu är tiden inne för att spekulera om nästa säsong.

Spelare kommer och går och så är det även i ÖFK.

Av de spelare som lämnar är alltid den sympatiske mittfältaren Jakob Johnsson den mest oväntade och för många den mest saknade.

Däremot var den kanske mest väntade André Österholm. Han har under en tid gett sken av att han ska flytta. Han siktar tydligen på utlandet.

Lite ovisst var det säkert, hur man skulle göra med talangen Kalpi Ouattara. Det hade möjligen varit en chansning med honom med tanke på hans digra skadelista. I första hand siktar ÖFK på spelare som kan leverera.

Att lånespelarna skulle lämna, det var väntat, men kanske inte alla. Där föll det förmodligen, i en del fall på, att de kostade för mycket att fortsätta låneavtalet. ÖFK spelar ju inte i högsta divisionen när det gäller att ekonomiskt konkurrera om spelare.

Av de lånade skulle jag helst sett Calvin Kabuye vara kvar i ÖFK.

Ingen av de som lämnar ÖFK är dock oersättliga.

Stefan Lundin och Magnus Powell har ett hårt jobb för att skaffa fram nya spelare till nästa säsong. Lundin har ju tidigare gått ut med, att det är man beredd på att göra. Det gäller bara att hitta rätt spelare till överkomligt pris och det är inte lätt.

Det har i vinter funnits ett par provspelare i ÖP- hallen som gjort ett visst avtryck, men det finns säkert även många andra som ÖFK har ögonen på.

Av allra största vikt är det att duon Myroslav Mazur och Yannick Adjoumani säger ja till att fortsätta i ÖFK. Gör dom det är mycket vunnit. Då blir lagbygget med ens mycket starkare.

I dagsläget är, vad vi i vet, bara 12 utespelare klara plus tre målvakter, alltså sammanlagt 15 spelare. I slutskedet av årets Superettan var de, om jag inte räknat fel, 24 spelare och då inräknat tre målvakter. Två av spelarna var dock skadade under hela säsongen.

Det är trots allt inte antalet spelare som är avgörande, utan vad varje spelare har för kunnande och vad de kan prestera.

Det blir en spännande tid att följa ÖFK under Silly Season.

Kanske dyker det upp någon ny spelare vid träningsupptakten i januari och då kanske vi vet hur det blir med Mazur och Adjoumani. Tills dess kan vi bara hoppas.

Jag tycker att ÖFK har bra förspänt vad gäller målvakterna. Origi var en bra lösning.

Till slut konstaterar vi, att det var mycket bra jobbat, att få en av Superettans allra bästa mittfältare, Erick Brendon kvar i ÖFK. Det tackar vi för. Han är i många avseenden ett föredöme.


Målvakter:

Andrew Mills

Aly Keita

Arnold Origi

Försvarare:

Kevin Jablinski mittback

Ziad Ghanoum mittback, back

Cesar Weilid back

Jakob Hedenquist, back/mittback


Mittfältare:

Erick Brendon

Simon Kroon mittfältare/anfallare

Mansour Sinyan

Mykola Musolitin

André Nader

Simon Marklund

Anfallare:

Malcolm Stolt

Sebastian Karlsson Grach

Spelare som slutat i ÖFK sedan i höst: En relativ stark åderlåtning av bas spelare, men bra stomme finns kvar.

Anton Berg, IFK Östersund. Lojale Berg fick inte stå något mellan stolparna, man fick känna på hetluften, vilket kan vara nog så viktigt. Målvaktstränaren Arnold Origi har anslutit sig till målvakterna. Han har stått i en match och då gjorde han det bra.

Jakob Johnsson, mittfältare. En spelare som jag trodde och hade hoppats på skulle vara kvar i ÖFK. Vi behöver en inhemsk spelare i laget. Jakob imponerade före sin skada i flera matcher. Efter skadan kom han inte upp i samma standard, men det var säkert en tillfällighet. Östersundsbon Jakob kan gå långt som fotbollsspelare om han har viljan och stärker sitt självförtroende.

Kalpi Ouattara, vänsterback. En av de största talangerna som jag sett i ÖFK. Tyvärr drog han på sig tre svåra knäskador under kort tid. Hur blir det med hans karriär? Han kommer nog att göra allt för att komma tillbaka.

André Österholm, mittfältare. En spelare som jag gärna hade sett vara kvar i ÖFK. Strax han kom till ÖFK var han medioker, men har efter på flera sätt blivit en nyttig spelare.

Albin Sporrong, mittfältare. Var ofta avbytare, men fick starta i några matcher mot slutet av serien och han förbättrade sin nivå spelmässigt succesivt, men han har en bit kvar till superettanklass.

Theodore Rask, mittback. Något sen i steget, men som uppvägdes med sin förmåga att inte förhasta sig och han hade hyfsad blick för spelet och han var ofta pålitlig i sina brytningar.

Calvin Kabuye, mittfältare. En spelare som jag önskade skulle vara kvar över nästa år. Han har det mesta som fotbollsspelare, men måste utveckla en del färdigheter. Det har han kunnat göra i ÖFK-miljö. Nästa år återfinns han i konkurrentklubben Sandvikens IF.

Inget klart med nytt kontrakt för dessa:

Myroslav Mazur, Mittback. Alla väntar på att Mazur ska säga ja. Årets bästa fotbollsspelare i ÖFK, säger man inte nej till.

Kristian Novak, mittback. Skadefri och tränad är Novak en mycket bra mittback. Under tiden han spelade i ÖFK utvecklades han hela tiden till en mittfältsdominant. Tyvärr är han nu skadad. Får vi så småningom hoppas på mittbacksparet Novak - Mazur. Kanske är det lite långsökt?

Yannick Adjoumani, Kort och gott: Vilket lag vill inte ha en sådan strålande talang i sitt lag?

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Hm skrev | 16 Dec 2023 - 17:42
Många spelare lämnar. Hoppas Mazur stannar.

Kul att passnings skickliga Brendon förlängde.

Hoppas dom 5-10 spelarna som kommer in är bra.
Gäller att träffa rätt. Inte lätt
Tycker Öfk ska satsa på unga hungriga med försäljnings potential.
Inga 30-35 åringar.

9
Gäst: Tvivlande skrev | 16 Dec 2023 - 17:23
Albin Sporrong har en bit kvar till superettanklass!! Han håller bra klass anser jag.
7
 
Sök på fotbollz.se
   
  Bilder från matchen ÖFK - Norrby  
  av Thord-Eric Nilsson  | Idag - 19:41  
 

. Foton: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Varför?  
  av Per Lagerbäck | Idag - 17:43  
 

Här kommer sent om sider lite funderingar kring varför ÖFK tappade sitt spel under en ganska lång period igår.

 
  Läs mer...  
 


 
  Stabil inledning av kamraterna  
  av Classe Olofsson  | Idag - 14:30  
 

Lucksta if - IFK Östersund 2-4 (0-3). Mål IFK: Jonathan Hultdin , Karl Wikman, Isac Häggman, Henrik Lööf

 
 


 
  DM - Slutspelet för seniorer har blivit lottade  
  av Klaus Kurzawa | Idag - 13:08  
 

Slutspelsdatum skall, enligt inbjudan, spelas enligt följande:
• Kvartsfinaler ska ha spelats innan tisdag 30/6
• Semifinaler ska ha spelats innan 25/7
• Finalerna spelas tisdag 28/7, Jämtkraft Arena

Då inbjudan gick ut redan 8 januari borde det inte vara problem att ha planerat in dessa datum.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
18 Sep 2025 - 16:30 Rapport från träningen - Det mesta ser riktigt bra ut, men d
18 Sep 2025 - 10:39 Följ ÖFK - umeå fc via fotbollz.se
17 Sep 2025 - 21:52 Frösö IF BK - Alsens IF 4-3 (1-1)
17 Sep 2025 - 21:16 Det blir ingen lätt match mot Umeå FC , men vi tror på vårt
16 Sep 2025 - 13:28 Nu väntar en ny match på liv och död
16 Sep 2025 - 13:04 Dags att förändra backlinjen i ÖFK - Theodor måste in till h
16 Sep 2025 - 12:09 kuben väntar, viktiga poäng på spel
15 Sep 2025 - 18:57 Rasmus Forsell gav trygghet till laget - Blev Trissvinnare m
15 Sep 2025 - 09:55 långresa för ifk
14 Sep 2025 - 21:32 Nu har nog 'tåget gått' för Ytterhogdals del ⚽⚽&
14 Sep 2025 - 20:43 Referat Selånger - Ope dam
14 Sep 2025 - 20:34 Resultat och Tips div 3 mellersta Norrland
14 Sep 2025 - 20:27 Rasmus Forsell fick högsta poängen av ÖFK:s spelare mot Öreb
14 Sep 2025 - 16:06 storseger för ifk 2
13 Sep 2025 - 21:41 Bilder från Anundsjö IF - Ope IF 3-4
13 Sep 2025 - 21:09 Spelomgång 19 div.4 Jämtland ? Härjedalen 2025
13 Sep 2025 - 19:24 Bitter förlust
13 Sep 2025 - 18:03 ifk utan chans
13 Sep 2025 - 17:44 Ser inte bra ut
13 Sep 2025 - 17:31 Matchens prestation
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
5
kommentarer
Tips div 3 melersta Norrland
av Haldo Jonsson | 2 Apr 2026 - 17:48
Bara en vinst idag för lagen f
4
kommentarer
Matchens prestation 
av Haldo Jonsson | Igår - 21:25
Trissvinaren Simon Marklund. Foto
3
kommentarer
ÖFK - Norrby 1-1 (1-0) 
av Lasse Granbacka | Igår - 17:38
ÖFK - Norrby 1-1 (1-0) Må
2
kommentarer
DM - Slutspelet för seniorer har blivit lottade
av Klaus Kurzawa | Idag - 13:08
Slutspelsdatum skall, enligt inbjud
1
kommentar
Norrby ett ungdomligt lag med stort spelkunnande - Rapport från träningen 
av Haldo Jonsson | 9 Apr 2026 - 22:42
Arkivbild Det är alltid l
 Skrivet den Mån 23 Feb 15:41
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook