Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK - TRELLEBORG 1-0 (0-0)
av Hasse Thor
Publicerad 6 Apr 2024 - 18:36 Uppdaterad 7 Apr 2024 - 17:38

Jakob Hedenquist gör 1-0 och blir matchvinnare mot Trelleborg. Foto: Thord Eric Nilsson

Östersunds Fotbollklubb repade sig snabbt efter den snöpliga förlusten i derbyt mot GIF Sundsvall. 1--0 (0-0) får väl anses rättvist med tanke på vad som utspelades under senvinterförhållandena i hemmapremiären på Jämtkraft Arena. Alltid spännande med en hemmapremiär, lite nytt folk i uppställningen som får visa upp sig i skarpt läge. ÖFK har väl ersatt en hel del tyngd med lite mer spelande aktörer i form av “hemvändarna” Nebiyou Perry och Jamie Hopcutt och inledningen av tillställningen gjorde ingen hemmasupporter besviken härvidlag.


Första kvarten lite av Mykola Musolitin show. Den kompakte ukrainaren virvlade runt efter högerkanten och serverade bl.a. Simon Kroon och Albin Sporrong fina möjligheter. En start helt i den dryga 1600 personer stora åskådarskarans smak. Helt okej den också med tanke på lite bistra temperaturförhållanden.

Efterhand betydligt mer från skåningarna med välbekante Felix Hörberg i högerförsvaret.Trelleborg med taktpinnen som sagt men mer av kontringsfotboll från ÖFK med Hopcutt i bra läge ett par gånger om. Matchens farligaste möjlighet sen efter 28 minuter där TFF:s toppforward Filip Bohman nickade i stolpen.

Resten av rundan lite böljande spel men gästerna i attackläge, ÖFK får inte tag på andrabollarna men inget av riktigt värde mer än en möjlighet för Bohman som Aly Keita, tillbaka mellan stolparna, avvärjer.

Ett pånyttfött ÖFK i inledningen av andra delen. En fin möjlighet för Albin Sporrong fint framspelad av Perry och hemalaget tillbaka i förarsätet. Tyvärr byte på Sporrong som dittills gjort en av sina bästa framträdanden i den rödsvarta tröjan enligt min mening med känningar åt ena ljumsken. Detta i den 59:e minuten och nye Henrik Norrby ersätter.

Nya attacker från ÖFK och en rejält pigg Yannick Adjoumani nära efter halvtimman spelad. Nya möjligheter också för Hopcutt men ÖFK-ikonen för dagen utrustad med lite av en “ärtbössa” Efter 70 minuter ut med Kroon och Simon Marklund ersätter innan så Jakob Hedenquist så förlöser inte bara Jämtkraft Arena utan hela “Arenabyn” kändes det som.

En synnerligen energisk Adjoumani håller kvar bollen efter kortlinjen och serverar Jakob som dykt upp i straffområdet och denne dundrar på utan pardon. Hopcutt och Perry ut stax efter och in med Ahmed Bonnah och André Nader. Bra koll sen för dom rödsvarta, en möjlighet för inhoppande Hady Karim men en för dagen felfri Keita räddar snyggt.

Säkert en skön seger för Magnus Powell et consortes. Arbetsro är väl det man närmast tänker på. Även om gästerna periodvis hade ÖFK under tung press var dom farligheter som skapades i hemmafavör. Det finns förmodad offensiv spets på igång, välkommen med tanke på den relativa trubbighet som finns framåt.

Adjoumani får mina vackraste blommor för idogt och framgångsrikt arbete på vänsterkanten. Framspelningen till målet inte minst och dessutom inte spelar “döende svanen” efter varje närkamp.

Musolitin drog i gång showen och löpte som en furie på andra kanten och där finns det potential enligt min mening.
Jakob Hedenquist satte målet och var säkerheten själv bakåt. Till sist, en mycket fin inledning med en liveversion av inmarschlåten. All heder för den. En ensam ungdom med en gitarr mitt på panen. Sånt gläder ett gammalt musikanthjärta.
 
 
1 Kommentar:
Gäst: Kral skrev | 6 Apr 2024 - 21:15
Musolitin är en underbar spelare. Bra att du såg honom Thor.
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Stabilt som i cupen och en oväntad matchhjälte  
  av Agne Svärd | Igår - 22:36  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:36  
 


Två matcher spelade:

Svartviks IF - Cosmos FK 3-0 (3-0 )

Järpen - Sollefteå 0-0

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK imponerade i debuten - bra andra halvlek avgjorde  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:54  
 

ÖFK vinner premiären i Varberg!

Varberg - ÖFK 1-2 (1-1)

ÖFK:s spelare tackar sina supporters

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson | Igår - 17:36  
 

.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
13 Sep 2025 - 17:44 Ser inte bra ut
13 Sep 2025 - 17:31 Matchens prestation
13 Sep 2025 - 17:29 Matchens överraskning
13 Sep 2025 - 14:22 Helgens matcher
13 Sep 2025 - 14:06 Startelvan mot Örebro SK
12 Sep 2025 - 19:22 Kort rapport från träningen - det finns hål
12 Sep 2025 - 17:18 viktiga poäng för kamraterna
12 Sep 2025 - 14:39 Div 2 Norrland Höst Uppflyttning 2025
12 Sep 2025 - 13:56 Följ Örebro SK - ÖFK via fotbollz.se
11 Sep 2025 - 22:09 Karl Ramberg ny Akademichef i ÖFK
11 Sep 2025 - 14:22 Utsiktens BK nära konkurs
10 Sep 2025 - 21:29 Fem punkter som bevisar att ÖFK gör en positiv nystart
9 Sep 2025 - 13:14 Tankar inför Örebro SK - ÖFK
9 Sep 2025 - 12:40 svår bortamatch väntar kamraterna
9 Sep 2025 - 12:35 sandviken hemma på lördag
9 Sep 2025 - 10:08 ÖFK- tränade Douglas Bergqvist har fått ny klubb
7 Sep 2025 - 22:12 Referat Ope IF - Matfors IF
7 Sep 2025 - 21:49 Om Aly Keita
7 Sep 2025 - 20:54 Bilder från Ope IF dam - Matfors IF 12-0 (6-0)
7 Sep 2025 - 20:53 Spelomgång 18 div.4 Jämtland-Härjedalen 2025
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
3
kommentarer
m
av Haldo Jonsson | 4 Apr 2026 - 12:07
Kort rapport från träning
2
kommentarer
Tips div 3 melersta Norrland
av Haldo Jonsson | 2 Apr 2026 - 17:48
Två  matcher spelade: Sv
1
kommentar
Det blir spel på Påskbergsvallen mot Varfberg
av Haldo Jonsson | 3 Apr 2026 - 16:41
Foto Varbergs hemsida
 Skrivet den Mån 23 Feb 15:41
 Skrivet igår kl 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook