Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

DOUGLAS BERGQVIST HAR NY KLUBB
av Haldo Jonsson
Publicerad 9 Jan 2026 - 15:42 Uppdaterad 9 Jan 2026 - 15:44

Douglas Bergqvist. Foto Haldo Jonsson

Före detta ÖFK-spelaren Douglas Bergqvist har de senaste säsongerna tillhört tjeckiska MFK Karviná och senast kommer han från FC Vlašim, men brutit kontraktet.

Som många trodde skulle Douglas Bergkvist flytta till Östersund där hans sambo bor och eventuellt spela för ÖFK.

Så blir det nu inte eftersom Bergqvist är klar för IFK Värnamo.


"I och med Emin Grozdanic och Rufai Mohammeds avslutade avtal med föreningen så har mittbacksfrågan varit prioriterad. Där har det varit noga med att titta efter vilka egenskaper vi sökt. En av ersättarna blir 18-åriga Armandas Raudonis som flyttas upp från P19 efter en väldigt bra höst - där han även fick starta i Allsvenskan. Den nästa mittback att ta in har vi känt har varit viktigt med en försvarsstark mittback med ledaregenskaper. Och nu när möjligheten dök upp med Douglas, så tog vi snabbt kontakt." - Jörgen Petersson, sportchef i Värnamo

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Ope skrev | 12 Jan 2026 - 07:45
ÖFK har det välförsett på mickbackssidan så det är inte konstigt att man inte gick för Douglas, om han nu ens var intresserad och inte för dyr. Jag reagerade lite på hans uttalanden i somras där det lät som att han skulle "varva ner" i ÖFK efter utlandskarriären. Nu blir i Värnamo han varvar ner och kanske lika bra det.
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Det räckte!  
  Igår - 22:21  
 

Det var väldigt jobbigt att följa denna match från läktaren, med mycket frustration. Mycket på domaren denna gång. Och på ÖFK:s oerhört sega spel under stor del av första halvlek. Som dock blev lite bättre på slutet och i andra. Men sedan blev ändå efterskörden alldeles underbar.

 
  Läs mer...  
 


 
  Oavgjort räckte till kvalspel - Kvalspel till allsvenskan mot Varberg  
  av Lasse Granbacka | Igår - 19:10  
 

ÖFK - Oddevold 0-0 (0-0)
Jabir skjuter i trängt läge. Foto: Thord Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Igår - 19:07  
 

.

Spelarna tackar Falkarna efter matchen. Foto Thord Erik Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Skänk en tanke till Thor - Arne Fredheim  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:56  
 

Thor -Arne Fredheim

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
 
 
 
3
kommentarer
Pengar till föreningarna från Gräsroten Svenska spel
av Haldo Jonsson | 4 Nov 2026 - 17:37
Myssjö-Oviken får mest ti
2
kommentarer
Matchens överraskning 
av Lars Larsson Stockholm | Igår - 17:50
Trissvinnaren Sunday Anyanwu. Fot
1
kommentar
ÖFK - Oddevold 0-0 (0-0) 
av Lasse Granbacka | Igår - 15:41
ÖFK - Oddevold 0-0 (0-0) Jabi
1
kommentar
Folkfest på arenan
av Haldo Jonsson | 6 Nov 2026 - 22:15
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet igår kl 23:09
 Skrivet den Lör 29 Aug 10:55
fotbollz.se på Facebook