Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

TRÄNING I DAG - ÖFK ÅKER NER TILL ÖREBRO MED EN STARK TRUPP
av Haldo Jonsson
Publicerad 8 Apr 2023 - 19:34 Uppdaterad 8 Apr 2023 - 19:34

-"Många spelare är jämbördiga och det blir nog lite bekymmersamt för Powell att välja rätt spelare till startelvan."



Förberedelserna inför matchen mot Örebro SK är avslutade. Nu finns det inte så mycket mer att göra än kanske lite taktiksnack inför matchen.

Det var en träning som både började och avslutades lite tidigare är beräknat idag. Ganska precis kl. 11.45 äntrade spelarna bussen som rullade iväg sakta och säkert.

Det har varit en bra träningsvecka. Nästan alla spelare har kunnat medverka. Det höjer avsevärt nivån på träningarna.

En nivåhöjare som förbättat träningsmöjligheten är att den för årstiden stränga kylan, verkar har gett med sig. Det var i år, kanske en av de kallaste träningsveckorna som ÖFK någonsin upplevt. Givetvis blir det då svårt att genomföra en meningsfull träning när spelarna är påpälsade och orörliga och muskler och leder är tröga.

Det har varit en uppenbar fara för skador, men det har ÖFK klarat sig undan på ett bra sätt.

Istället börjar de spelare som varit skadade en lång tid och vissa en ganska lång tid att mer och mer närma sig spel. Det känns tryggt inför seriespelet.

Det gäller bland andra Kalpi Ouattara, Kevin Jablinski, Jacob Hedenquist och faktiskt även nyförvärvet Albin Sporrong.

Mills är det ett frågetecken för. Hans fingerskada hindrar honom att träna. I dag stod han vi sidan av målet och tittade på träningen. Det är inte omöjligt att ÖFK måste ha en målvaktsersättare om skadan blir långvarig.

Mills är en viktig spelare i truppen och hans utvecklingskurva går åt rätta håll, men vi ska komma ihåg att transferfönstret nu är stängt. Möjliget finns dock att värva eller låna en spelare vars kontrakt gick ut innan fönstret stängdes.


Vi kan konstatera att Powell åker ner till Örebro med en bra trupp och en trupp med många spelare. Det ger goda valmöjligheter.

Många spelare är jämbördiga och det blir nog lite bekymmersamt för Powell att välja rätt spelare till startelvan. Bättre att bekymra sig för det, än att ha problem med att många spelare som är borta på grund av skador och annat. Det är ett angenämt problem.


Slutsatsen blir att ÖFK har bra tränade och viljestarka spelare med stort självförtroende och kunnande när de på söndag radar upp sig före matchen på Berhns Arena i Örebro. Vi vet att Örebro SK inte är lätt att tas med. Resultatstatistiken talar för det.

Vi vet också att dagens sammanfogade trupp i "nya" ÖFK är inte är lätt att tas med.

Matchen kan börja.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Micke66 skrev | 8 Apr 2023 - 21:53
Tre spelare från Örebro att se upp med offensivt är unga Noel Milleskog och Victor Backman samt David Seger.
Ett disciplinerat försvarsspel och spets och kyla i anfallet så ska det kunna bli ett bra resultat.
0
Gäst: Martin Nylander skrev | 8 Apr 2023 - 20:13
I morgon är Kevin Walker åter efter skada. I matchen mot Jönköping hoppade Jake Larsson in då han dragits med en lårskada. Att man placerade Jake på bänken trots att man bedömde honom som redo för comeback var överraskande. Tyvärr för Örebro och Jake var man lite snabb (?) med återkomsten, i morgon kan han inte medverka pga skadan.

Följande är uttagna till morgondagens match:William Eskelinen (mv), Amar Dzevlan (mv), Niclas Bergmark, Daniel Hultqvist, Nasiru Moro, Axel Andrésson, Valgeir Valgeirsson, Daniel Björnquist, Malik Mokédé, Samuel Dahl, Sebastian Crona, Lucas Shlimon, Kevin Walker, David Seger, Adam Bark, Victor Backman, Adi Fisic, Noel Milleskog.
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Varningsflagg för Sandvikens IF- bättre än tabelläget  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:16  
 

Trissvinnaren Andrew Mills i en match mot Sandviken 2024. Foto Thord-Eric Nilsson

Nu kan man förledas att tro, att matchen mot Sandviken ska bli en lätt affär för ÖFK.

Vi har lärt oss att alla matcher är svåra i Superettan och så kommer det att bli även mot bottenlaget Sandviken, men det är svårt att rubba nya ÖFK med det kunnande och den vilja de har

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Sandvikens IF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:37  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens lirare mot Brage- Abel Stensrud  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:21  
 

Abel Stensrud. Foto Thord-Eric Nilsson

ÖFK:s spelare fick nästan genomgående de högsta poägen

 
  Läs mer...  
 


 
  Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:55  
 

Förutsättningar finns för att ÖFK ska göra en bra säsong i år.

ÖFK har en bra ledarstab och trupp med trevliga och riktigt bra spelare som vill göra en bra insats för ÖFK och vi är glada att Dennis Widgren och Curtis Edwards har kommit tillbaka. De har rutin i massor. Dennis har bland annat gjort 13 matcher i Europa League och Curtis 11

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
17 Okt 2025 - 10:18 Tips div 2 Norrland uppflyttning
17 Okt 2025 - 09:42 Följ ÖFK - Brage via fotbollz.se
16 Okt 2025 - 21:27 Rapport från träningen - vad nytt har tillkommit och vem bli
16 Okt 2025 - 14:03 Brage har förlorat de fem senaste matcherna - har nu bytt tr
16 Okt 2025 - 10:46 Målvakten Rasmus Forsell avstängd mot Brage
15 Okt 2025 - 21:11 kvalet till div 3 fortsätter lördag - här är läget just nu
15 Okt 2025 - 11:08 Graham Potter förbundskapten i svenska landslaget - ingen ut
13 Okt 2025 - 12:07 kvalet till div 1
13 Okt 2025 - 11:54 kamraterna lirar sista seriematchen på hofvallen
13 Okt 2025 - 11:03 ÖFK:s läge inför de sista matcherna i Superettan är ungefär
12 Okt 2025 - 19:12 Resultat kvalspelet
11 Okt 2025 - 21:26 När Fredheim kom till Östersund som tränare för Ljungskile m
11 Okt 2025 - 21:16 Omgångens prestation i Div 2 Norrland Höst Uppflyttning 2025
11 Okt 2025 - 20:55 IFK Östersund klar för kval till div 1 Norra
11 Okt 2025 - 15:39 förlust i derbyt
11 Okt 2025 - 15:34 målrikt när kamraterna vinner måste match
10 Okt 2025 - 15:09 Tränarbyte i ÖFK - Vi tror på det här'
8 Okt 2025 - 23:42 Ja, jävlar så fel det blev
8 Okt 2025 - 22:46 Mycket liknar situationen i landslaget
8 Okt 2025 - 17:49 Tor-Arne Fredheim tar över huvudtränaransvaret säsongen ut
 
 
 
4
kommentarer
Nu är ÖFK med i matchen
av Agne Svärd | 14 Maj 2026 - 00:14
4
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 13 Maj 2026 - 16:11
Ope IF - Järpens IF 1-0 (1-0)
4
kommentarer
Spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 8 Maj 2026 - 22:56
2
kommentarer
Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK
av Haldo Jonsson | Igår - 14:55
Förutsättningar finns f&#
2
kommentarer
Äntligen flyt
av Per Lagerbäck | 13 Maj 2026 - 21:56
Tack tränare Miljanovic fö
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook