Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

EN AV ANLEDNINGARNA TILL ATT DET GÖRS FÅ MÅL INOM FOTBOLLEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 27 Mar 2025 - 21:53 

Dino Islamovic. Foto. Haldo Jonsson

ÖFK har skaffat sig två nya forwards inför säsongen. En tredje har kommit.

Två av dem har spela några matcher men ännu inte gjort något spelmål och det är väl mål en forward skall göra.

Att göra mål är nog de svåraste och viktigaste för en forwards under en match. Utan mål vinner man inga matcher. Det är en självklarhet.

Men beror det bara på forwards om det inte blir några mål?

Nej absolut inte. Det finns andra anledningar.

Graham Potter hade sin filosofi.

Han ansåg att alla spelare på plan skulle kunna göra mål. Det skulle visa sig att Potters ambitioner inte stämde på alla spelare. Det var trots allt någon spelare som inte fanns i målprotokollet. Potters taktik gick ofta hem, för han hade många tekniska spelare.

Vissa lag och tränare använder sig av andra metoder att göra mål.

Man väljer ut en forward eller striker, som man vet är bra målskytt som alla ska spela bollen till. Zlatan hade den förmånen. Det var då ganska lätt för honom att göra mål, eftersom han fick bollen serverad. Många bollar fick han på foten, andra på huvudet.

Kände Haaland i Manchester City är även han bortskämd med att få fina passningar. Det beror på att han har förmåga att göra mål.

En bra målskytt eller striker ska oftast finnas i boxen.

Det får inte bli som i en period i ÖFK för några år sedan, när det varit måltorka en tid, att den tilltänkte målskytten eller strikern lämnar boxen och nästa desperat jagar runt för att få tag på bollen. Då finns det risk för att målskyttet blir ännu sämre.

Nu kommer jag till den springande punkten.

Varför gör inte strikern i boxen mål?

I vissa av ÖFK:s matcher har jag sett Kirby gjort löpningar och sprungit i luckor, men spelarna har haft svårt att upptäcka det och passningarna till honom har ofta uteblivit. Självklart blir det då svår för honom komma i läge för att göra mål. Han får inga bollar.

För några år sedan hade ÖFK en målskytt som hette Dino Islamovic. Många i publiken klagade på att han gjorde för få mål.

Vad berodde det på?

Jo, han fick inga bollar att arbeta med.

Jag följde honom i en match varje steg han tog. Han höll sin position och otaliga gånger sprang han i luckor på fria ytor och han tog löpningar bakom motståndarnas backlinje. Det hjälpte föga för ingen medspelare upptäckte löpningarna. Han fick inga passningar och följaktligen gjorde han inte tillräckligt många mål.

En löpning är normalt en målchansskapande åtgärd, men om det ska bli mål måste medspelarna vara uppmärksam på detta och leverera bollen.

Springer en spelare ofta i bra läge, men han inte får några bollar så tröttnar han så småningom att löpa och han och laget tappar sin effektivitet.

Med det vill jag ha sagt att det inte alltid beror på att en forward (striker) inte gör mål Det kan lika ofta bero på medspelarna.

Islamovic värvades från ÖFK till norska elitlaget Rosenborg i vilken klubb han öste in mål. I fjol spelade han i Kalmar FF. Trots att Kalmar var ett bottenlag så gjorde Islamovic många mål. Inför denna säsong är han åter i Rosenborg, I sin första match gjorde han mål.

Kanske upptäckte hans medspelare i Rosenborg och Kalmar hans förmåga för smarta löpningar och utnyttjade detta för passningar?

Så enkelt kan det vara.

Givetvis så beror det inte bara på någon enstaka forward att det bli mål. Potters taktik att alla ska kunna göra mål håller.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Janne skrev | 28 Mar 2025 - 23:13
Problemet i Öfk är inte forwardsen, det är kompletiva anfallare som har dokumenterad mål kunnighet. Det verkliga problemet är för få och för dåliga mittfältare som inte tillgodo ser anfallen med ytor. Sporrong och Brendon är inte den framtid ÖFK bör spela mot!
1
Gäst: Bo-Helge skrev | 28 Mar 2025 - 09:25
Den viktigaste spelaren i fotboll är som alltid en intelligenta mittfältare som ger forwards bra bollar och dom är lika svåra att hitta som riktiga strikers.
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  TResultat och ips div 2 Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:48  
   
  Läs mer...  
 


 
  Resultat och tips spelomgång 5 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Igår - 22:42  
 


IFK Östersund Ungdom toppar tabellen och har inte tappat några poäng hittills. I botten av tabellen tog Lillhärdal sina första poäng då man vann mot Åre borta. Hede fortsatt tvåa trots förlusten mot Ås men tabellen haltar då alla inte har spelat 4 matcher. Matchen Lillhärdals IF - Norra Lits IF är från omgång 3 och matchen Lillhärdals IF - IFK Östersund Ungdom tippar jag nästa vecka då den spelas i omgång 6.

Berg leder serien

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat och tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:36  
   
  Läs mer...  
 


 
  Sunday anyanwu fick högsta poängen för öfk mot oddevold  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:09  
 

Sunday Anyanwu Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
8 Okt 2025 - 23:42 Ja, jävlar så fel det blev
8 Okt 2025 - 22:46 Mycket liknar situationen i landslaget
8 Okt 2025 - 17:49 Tor-Arne Fredheim tar över huvudtränaransvaret säsongen ut
8 Okt 2025 - 10:27 Kiarash Livani får sparken
8 Okt 2025 - 10:00 Nu startar höstens spännande kvalspel
7 Okt 2025 - 13:32 avgörandet närmar sig för kamraterna
6 Okt 2025 - 22:41 Dvärsätts BK drar sig ur div 3 mellersta Norrland - kommer a
6 Okt 2025 - 17:19 Usiktens BK begärd i konkurs- Nu dementerar de.
6 Okt 2025 - 16:38 Omgångens prestation div 3 Mellersta Norrland
6 Okt 2025 - 16:35 Jamie Hopcutt håller än - fick högsta poängen mot Västerås S
6 Okt 2025 - 12:40 norrlands derby
5 Okt 2025 - 20:00 Bilder från Ope IF- Kramfors-Alliansen 2-0 - Säsongens sista
5 Okt 2025 - 18:43 ÖFK HÅLLER UNDAN MEN UTSIKTEN HAR LÄTTARE SLUT
5 Okt 2025 - 18:30 Referat: Ås IF - Tandsbyns FK 0-2 (0-1)
5 Okt 2025 - 18:14 Resultat och Tips div 3 mellersta Norrland - rafflande omgån
5 Okt 2025 - 17:02 IFK Östersund-Piteå 0-3 (0-1)
5 Okt 2025 - 15:38 Bilder från ÖFK - Västerås SK 1-6
4 Okt 2025 - 21:21 Resultat och tips spelomgång 22 div.4 Jämtland-Härjedalen 20
4 Okt 2025 - 17:40 BOTTENNAPP IGEN FÖR ÖFK - FÖLL MED 1 -6 MOT VÄSTERÅS SK
4 Okt 2025 - 15:14 Matchens överraskning
 
 
 
10
kommentarer
Spelomgång 5 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 20 Maj 2026 - 08:37
IFK Östersund Ungdom toppar ta
9
kommentarer
Bestulna på en straff 
av Tord Andersson | 23 Maj 2026 - 20:24
5
kommentarer
Oddevold - ÖFK 1-0 (1-0)
av Micke Olofsson | 23 Maj 2026 - 15:43
En händelse i Oddevolds straff
2
kommentarer
Matchen mellan IK Oddevold och ÖFK bör spelas om
av Martin Nylander | Igår - 13:58
Gårdagens situation där h
2
kommentarer
Vemdalens IF 1 - 0 Hallens SK
av Linus Jämting - Björn Runsten | 23 Maj 2026 - 22:07
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook