Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

DEBACLET I FALKENBERG SKA NU VÄNDAS TILL TRIUMFEN PÅ JKA
av Martin Nylander
Publicerad 3 Okt 2025 - 22:31 

Efter ÖFK debacle i Falkenberg förutsätter jag nu att ledning och spelare rannsakat sig själva och är beredda på att visa rätt inställning till sig själva, laget, klubben och supportrarna/publiken. På lördag väntar match hemma mot Västerås SK, ett lag som krigar om en av de två direktplatserna till allsvenskan.

Falkenbergs FF vs ÖFK 4-0. Som supporter kände jag initialt en djup besvikelse som senare byttes till frustration och ilska. Efter två bra prestationer och vinster lovade fortsättningen mer. Men istället åker ÖFK till Falkenberg och ställer ut skorna, utan dobbar (!), på planen. Man ger sig inte en chans att vinna. Den bild som etsats sig fast i mitt minne är det helt obefintliga försvarsspelet av Ali Suljic vid 4-0 målet, det är vår lagkapten som inte ens anstränger sig att förhindra mål. Jag som supporter är förbannad helt enkelt.

Som om inte Falkenbergdebaclet var nog vann Utsiktens BK mot IK Brage med 2-1 och åter krympte avståndet i tabellen till 2 poäng.

På lördag väntar hemmamatch mot Västerås SK (VSK), ett lag som krigar om en av de två direktplatserna till allsvenskan. Nu krävs en mycket stark insats av ÖFK om det ska bli poäng, det krävs energi, energi, energi och ett jä.. an...

VSK är ett lag som byggts under lång tid och där man slussat in akademispelare i truppen, spelare som dessutom gjort positiva avtryck. Laget leds av journalisten Kalle Karlsson och han har nu fått forma laget och spelet under snart tre år. Trots degraderingen från allsvenskan ifjol fick Karlsson vara kvar. När man tittar på VSK matcher får man intrycket att detta är ett osedvanligt samspelt lag, känns som att spelarna skulle hitta varandra med förbundna ögon. Man spelar enligt en 3-5-2 eller 3-4-3 formation. Uppspelen sker med fördel längs kanterna och därifrån inspel centralt eller snett inåt bakåt mot mötande spelare. Jag skulle säga att VSK högersida är deras vassaste med snabbhet och teknik. VSK kommer vilja spela snabbt och rakt och gärna på ett tillslag. Man kommer ta många löpningar på djupet. Här gäller det för ÖFK att vara med för omställningarna kommer att gå snabbt. Finns det några svagheter då? I allsvenskan ifjol tryckte motståndarlagen på det faktum att VSK envist höll sig till en tre backlinje och att man där blottade sina kanter, något som motståndarna inte var sena att nyttja. Framåt behöver ÖFK hålla koll 2,01m långe Mikkel Ladefogde.

Nu förutsätter jag att ÖFK ledning och spelare rannsakat sig efter debaclet i Falkenberg. Att man nu kommer visa att man vill vinna matcher, att man vill och kan kämpa för sig själva, för laget, för klubben och för supportrarna/publiken.

 
 
4 Kommentarer:
Gäst: Skruvdobb skrev | 30 Sep 2025 - 19:00
– Det är vissa som inte har skruvdobbar på skorna som gör att de halkar på planen och kommer in sent i situationer. Jag hade ingen aning om att vissa spelare inte har skruvdobbar, det trodde jag var en självklarhet, jag blev förvånad, säger ÖFK:s tränare Kiarash Livani
0
Gäst: Alrik8 skrev | 30 Sep 2025 - 17:59
Finans det bevis att öfk inte hade skruvdobbar? Eller är det ren lögn ?
0
Gäst: Alrik8 skrev | 30 Sep 2025 - 15:09
Jag tror på ÖFK.
Det blir vinst eller åtminstone poäng på lördag.
Västerås spelar som ÖFK borde göra. Jag håller med om att de spelar effektivt. Inte bara komma fram mest i mitten som ÖFK ofta gör fast det har blivit bättre.
1
Gäst: Ingvar skrev | 30 Sep 2025 - 11:21
Ali Suljic ja!? Passar bäst in på tisdagarnas gåfotbollsträning.De flesta motståndarmål och målchanser kommer ju från den position som Suljic ska bevaka.
4
 
Sök på fotbollz.se
   
  Spelomgång 1 div.4 Jämtland/Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Igår - 21:20  
 

Då var det dags för start av div 4 Jämtland/Härjedalen. I år är det 12 lag och nya från div 5 är Lillhärdal och nedflyttade från div 3 Berg och Frösö IF. Mina favoriter till seriesegern, innan serien startat, är Berg, Offerdal eller Frösö IF.

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat och tips div 2 Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:59  
   
  Läs mer...  
 


 
  Resultat och tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:55  
   
  Läs mer...  
 


 
  Abel Stensrud Trissvinnare mot Öster  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:47  
 

Bilden: Abel Stensrud. Foto: Haldo Jonsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
7 Sep 2025 - 20:53 Spelomgång 18 div.4 Jämtland-Härjedalen 2025
7 Sep 2025 - 20:52 Resultat Tips div 3 mellersta Norrland
7 Sep 2025 - 20:51 Resultat Div 2 Norrland Höst Uppflyttning 2025
7 Sep 2025 - 15:11 uddamålsvinst för ifk 2
7 Sep 2025 - 14:57 ifk fick slita för 3 pinnar
6 Sep 2025 - 20:56 Bilder från Ope IF - Frösö IF 1-0 (0-0) --- (Ope nu trea i t
6 Sep 2025 - 15:10 ifk fick fart på målskyttet
5 Sep 2025 - 10:53 Nu är det klart - Det blir kultursatsning även i år
4 Sep 2025 - 10:47 Ali Suljc fick högsta poängen mot Kalmar FF
3 Sep 2025 - 20:03 Gideon Granström en blivande stjärna - blev Trissvinnare mot
3 Sep 2025 - 14:09 Vi har vackraste Idrottsplatsen - Insändare till fotbollz.se
3 Sep 2025 - 11:44 Gottne på besök
2 Sep 2025 - 15:46 Duktiga gästspelare på gåfotbollen idag
2 Sep 2025 - 11:29 Ali Suljic uttagen till veckans lag lag i Superettan
2 Sep 2025 - 10:29 Match mot Berganäsets Aik
1 Sep 2025 - 19:35 Alexander Isak tog sina första steg inom elitfotbollen på Jä
1 Sep 2025 - 09:55 ÖFK tar in mental tränare
31 Aug 2025 - 21:55 Referat IFK Timrå - Ope IF
31 Aug 2025 - 21:11 Nebiyou Perry lämnar ÖFK för dansk klubb - ÖFK bekräftar ida
31 Aug 2025 - 13:56 Alsens IF - Tandsbyn FK 1-4 (1-0)
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
9
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - svårtippat och spännande 
av Haldo Jonsson | 23 Apr 2026 - 14:21
6
kommentarer
Matchens överraskning 
av Lars Larsson Stockholm | 25 Apr 2026 - 15:20
5
kommentarer
Hjälteinsats trots förlust
av Per Lagerbäck | 25 Apr 2026 - 14:45
Om ÖFK kan bevara inställ
3
kommentarer
Senaste nytt om skador m.m. inför Öster
av Haldo Jonsson | 24 Apr 2026 - 23:02
2
kommentarer
Öster- ÖFK 0-0 i halvtid
av Martin Nylander | 25 Apr 2026 - 13:53
Öster- ÖFK 1-0 (0-0)
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook