Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK - ÖSTERS IF 1-2 (0-2)
av Hasse Thor
Publicerad 4 Nov 2023 - 17:07 Uppdaterad 8 Nov 2023 - 20:09

VS Ett synnerligen vintrigt Östersund tog emot gästande Östers IF i säsongens sista hemmamatch mot dom lokala hjältarna ÖFK. 1-2 (0-2) kan man väl kalla för rättvist, bägge lagen hade i stort lika mycket av spelet på den grönvita och inte helt lättspelade rektangeln.

Målskytten Malcolm Stolt hämtar bollen ur nätmaskorna efter sitt reduceringsmål och publiken började hoppas och tro på att matchen skulle sluta oavgjord. Foto: Thord - Eric Nilsson

ÖFK med lite ändring i sin offensiva spets sedan som regel startande Malcolm Stolt denna gång fått stå tillbaka för Calvin Kabuye. En avvaktande inledning med mycket långbollar där lagen mer verkade bekanta sig med underlaget i stället för konstruktivt spel. Så småningom dock en farlig avslutning från Östers Jesper Johansson Westermark i fjärde minuten.

Mykola Musolitin i en fin kontring minuten senare men inbrytningen fastnade i det för dagen helvita smålandsnätet. Bra period sen av hemmalaget med Simon Marklund inblandad i en trasslig situation framför Öster-målet. I nittonde minuten helt hastigt och för hemmasupporters mindre lustigt 0-1 på tavlan. En högerhörna där Aly Keita i det rödsvarta målet inte får nåt grepp om bollen utan gästernas innerback Ivan Kricak vinner duellen.

Bra period sen av Östers IF och 0-2 tio minuter senare. Nästan en kopia av första målet, lite halvtaffligt ingripande av Keita och nick av Johansson Westermark. Möjligen att dom yttre omständigheterna gjorde bollen mindre hanterbar för att i någon mån skrida till Keitas försvar. Trevlig match sen vidare, ett Östers IF med mer säkerhetstänk mot ett taggat hemmagäng. En fortsatt pigg Musolitin med en fin möjlighet efter hörna innan Dzenis Kozica så när utökat för gästerna. men en för kort tå efter en kontring.

Byten direkt i andra, Malcolm Stolt och Mansour Sinyan in i stället för Simon Marklund och något överraskande Erick Brendon. Stolt också direkt med en fin möjlighet och Myroslav Mazur med en farlig frispark innan ett jätteläge för gästerna sedan Theodore Rask tappar rörligheten efter en smäll. Betydligt mer “hetta” framför målen nu och Musolitin tätt utom efter 61 minuter och smålänningarnas Bergmark Wiberg med ett tungt skott där Keita syns i sitt vanliga jag.

En pigg Stolt också i bra läge men utan nån vidare fart på nicken efter 78 minuter. Två minuter senare dock välförtjänt reducering. Bra förarbete av Yannick Adjoumani, misslyckad rensning av Thorri Mar Thorisson och enkelt i nät för Stolt. André Nader och Jakob Johnsson in i stället för Musolitin och André Östeholm med dryga fem minuter kvar till 90. Ett forcerande ÖFK mot ett Östers IF utan några andra intentioner än att hålla rent förutom en kontring av Mannasse Kusu. Årsdebut också i slutet för Kevin Jablinski efter lång skaderehabilitering.

Dom finaste rosorna den här gången till Myroslav Mazur som vanligt giftig över hela banan. Mykola Musolitin inblandad i mycket framåt och har hittar formen så här i elfte timmen. Mansour Sinyan med ett piggt inhopp på mitten. Fortsatt jakt för Östers IF på den åtråvärda kvalbiljetten till Allsvenskan, tre nya poäng efter en match med miserabla vädermässiga villkor som bjöd på helt okej sportsliga förutsättningar. All heder till planansvariga på Jämtkraft Arena. ÖFK:s jakt på femteplatsen i tabellen fortsätter med epilogen i Västerås mot seriesegrande Sportklubben därstädes. En fin möjlighet att visa vem som egentligen är bäst…..

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Kung Bore skrev | 4 Nov 2023 - 22:14
Fantastiskt att matchen kunde genomföras
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  Bilder Ope IF - Älgarna Härnösand 5.0  
  av Stefan Roos | Igår - 21:39  
 

.Foto Stefan Roos

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:43  
 

Ytterhogdal vann sin första match i div 3

 
  Läs mer...  
 


 
  IFK Östersund-Umeå FF 2-3 (1-1)  
  av Staffan Mattsson | Igår - 20:29  
 

Sur förlust för IFK Östersund

 
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen inför Helsingborgs IF  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:21  
 

Kanske ska vi sluta med att prata om konstgräslag eller gräslag?

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
20 Aug 2025 - 11:12 Täbys målvakt Marcus Cornejo kan flyga
20 Aug 2025 - 10:57 Oväntat och trevligt besök på ÖFK:s gåfotboll i går
19 Aug 2025 - 23:33 Bilder från Täby - ÖFK i Svenska Cupen
19 Aug 2025 - 19:21 Täby FK - ÖFK 0-0 efter full tid - 3-5 efter straffavgörande
19 Aug 2025 - 17:43 Startelvan mot Täby
19 Aug 2025 - 17:10 Tidigare Djurgårdslånet i ÖFK- Kalipha Jawla till Utsikten
19 Aug 2025 - 15:41 Ett tankeexpriment
19 Aug 2025 - 13:42 IK Huge på besök
19 Aug 2025 - 10:34 Inför Täby - ÖFK - intervjuer med Täbys tränare Lucas Karlss
18 Aug 2025 - 23:14 Gift med Fotbollen - Om Ken Sema och hans fru Sara I SVT
18 Aug 2025 - 21:38 ÖFK möter Täby FK i Svenska Cupen
18 Aug 2025 - 17:48 Nebiyou Perry bäst av ÖFK:s spelare mot GIF Sundsvall
18 Aug 2025 - 17:46 Bilder från Selånger - Ope 0-0
17 Aug 2025 - 21:26 Tips Spelomgång 15 div.4 Jämtland 2025
17 Aug 2025 - 21:20 Resultat och tips div 3 mellersta Norrland
17 Aug 2025 - 20:49 Mittbacken Sunday Anyanwu blir bättre och bättre - blev Tris
17 Aug 2025 - 18:57 Referat: Cosmos FK - Tandsbyns FK 3-0 (1-0)
17 Aug 2025 - 17:04 Bildkollage från ÖFK -GIF Sundsvall
17 Aug 2025 - 14:52 Kamraterna förlorar mot ett starkt Piteå
16 Aug 2025 - 23:21 När utveckling blivit avveckling måste Molander slå näven i
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
5
kommentarer
Disciplinnämnden upphävde domarens beslut
av Haldo Jonsson | 16 Apr 2026 - 13:45
Foto Thord-Eric Nilsson Var Norrby
1
kommentar
Bilder Ope IF - Älgarna Härnösand 5.0
av Stefan Roos | Igår - 21:39
Foto Stefan Roos
1
kommentar
En start som heter duga, men det finns varningstecken 
av Haldo Jonsson | 17 Apr 2026 - 21:47
Situation i matchen mot Norrby. Fot
1
kommentar
Tips div 2 Norrland - IFK Östersund är favorit på hemmaplan
av Haldo Jonsson | 16 Apr 2026 - 16:31
1
kommentar
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 15 Apr 2026 - 14:56
Ytterhogdal vann sin första ma
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook