Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK-TRELLEBORGS FF 2-0 (1-0)
av Hasse Thor
Publicerad 22 Okt 2022 - 20:23 Uppdaterad 24 Okt 2022 - 01:11

Första delen av "trestegsraketen" avklarad. ÖFK tog tre blytunga poäng för fortsatt spel i Superettan via 2-0 (1-0) mot gästande Trelleborg på lördagseftermiddagen. Hemmalaget hade full huggning men hjälptes av ett rött kort för gästerna i den 67:e minuten.

Amatkarijo får beröm av manager Magnus Powell efter sitt matchavgörande mål. Foto: Haldo Jonsson. Mobilbild från läktaren.
Läs referat av Hasse Thor

En seger mer eller mindre ett måste för att inte bli alltför utlämnade åt slumpen i avslutningen. Och seger blev det efter en match som till stora delar dominerades av Trelleborg men där ÖFK emellanåt stack upp och oroade en hel del. Ziad Ghanoum på högerbacken i stället för Sam Mensiro och André Österholm på högerflanken i avstängde Cesar Weilids ställe. Andrew Mills i buren efter likaledes avstängde aly Keita.

Inledning i högt tempo med bra passningsspel från båda håll men ingen riktig udd förrän efter 11 minuter då ett misstag från i övrigt supersäkre Andrew Mills i ÖFK buren ställde till det. Chovanie Amatkarijo tätt över ett par minuter senare på nickpass från Sebastian Karlsson Grach. Efterhand rejält tryck från skåningarna där dom rödsvarta fick ligga i för att skydda sitt straffområde.

Istället 1-0 efter 17 minuter. En underbar passning från Ludvig Fritzon hittar Simon Kroon som avancerar i en lucka och smäller in bollen via ribban med ett av dom största jublen för året på “Arenan” som följd. TFF:s dominans fortsätter dock innan ÖFK kontrar genom Amatkarijo som direktskjuter på volley utanför ramen efter inlägg av Österholm.

Andra halvlek enligt samma mönster, ett bollhållande Trelleborg men disciplinerad hemmadefensiv och stundtals viss giftighet framåt. Snabbe Henry Offia hos gästerna i bra läge men tätt utom. ÖFK jämnar ut efter inledningskvarten och Amatkarijo med inspel till Kroon men rakt på Kasper Kristensen i bortaburen.

En bejublad Kroon byts ut efter 63 minuter och efterlängtad come back av Malcolm Stolt. Myroslav Mazur med en bra frispark tätt över krysset. Så en för matchen betydelsefull händelse, Mouhammed Al-Dhahini drar på sig två varningar på några minuter och en man mindre hos gästerna. ÖFK med en farlig frispark direkt men Kristian Novak rakt på målvakten.

Loke Mattsson i Trelleborg tätt utom efter 74 minuter och gästerna trillar boll snyggt efter förutsättningarna och Isak Jönsson med en bra nick. Karlsson Grach ut efter 82 minuter och Sodmir Zekovic, höstförvärvet med ytterligare några minuter. Stolt på målvakten i bra läge och matchen har öppnat upp sig rejält. Den så kallade spiken i den så kallade kistan så efter 86 minuter och 2-0. Lite oreda i gästernas straffområde och Amatkarijo i nät via stolpen.

Ludvig Fritzon har efter många år i den rödsvarta dressen fått sitt genombrott i höst och är en verkligt bärande kraft på mittfältet. Simon Kroon är en klasspelare och en viktig pusselbit i säsongavslutningen. Andrew Mills säker i målet. Starkt att efter en radda matcher på bänken stänga igen i en så viktig match.

“Ryktet om min död är betydligt överdrivet” skrev någon en gång och Östersunds FK har i alla fall gett sig en möjlighet att leva vidare i elitfotbollen. Skadesituationen ser ljusare ut och Utsiktens BK och Norrby IF låter väl som ett överkomligt motstånd eller………

 
 
1 Kommentar:
Gäst: ÖFK framåt skrev | 22 Okt 2022 - 21:37
Oerhört viktiga poäng
4
 
Sök på fotbollz.se
   
  Blev sexa i Eurovision Song Contest 2026 - I 'går' på ÖFK:s fotbollsgala  
  av Haldo Jonsson | Igår - 23:07  
   
  Läs mer...  
 


 
  Sagt efter matchen ÖFK - Sandviken  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:43  
   
  Läs mer...  
 


 
  KÄMPA SEGER OCH TRE NYA POÄNG TILL ÖFK  
  av Lasse Granbacka | Igår - 17:10  
 

ÖFK - Sandviken 2-1 (1-0)

ÖFK fick målljubla två gånger mot Sandviken Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Igår - 16:38  
 

Simon Marklund vänder ut mot plan efter att han har gjort 2-0. Foto: Thord-Erik Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
5 Maj 2026 - 11:19 Mittbacken Sami Davis på väg till ÖFK?
5 Maj 2026 - 09:00 Svår Bortamatch mot FV
5 Maj 2026 - 04:55 Bortamatch
4 Maj 2026 - 19:36 Resulat och Tips div 3 mellersta Norrland
4 Maj 2026 - 18:55 Simon Marklund matchens lirare mot Värnamo -
3 Maj 2026 - 19:41 ÖFK - IFK Värnamo 3-2 (3-0)
3 Maj 2026 - 18:44 Bilder ÖFK - IFK Värnamo 3-2
3 Maj 2026 - 16:37 Matchens prestation
3 Maj 2026 - 15:34 Matchens överraskning
3 Maj 2026 - 15:10 Upp, och ner
3 Maj 2026 - 12:07 Startelvan mot IFK Värnamo på söndag
2 Maj 2026 - 21:11 Bilder från Ope IF dam - Alnö IF 3-4
2 Maj 2026 - 19:13 IFK Östersund-Fränsta 4-1 (1-0)
2 Maj 2026 - 18:21 .Bilder från Ope Teg 1-1
2 Maj 2026 - 17:37 Resultat spelomgång 1 div.4 Jämtland/Härjedalen 2026
2 Maj 2026 - 15:17 Referat: Bergs IK - Tandsbyns FK 2-1 (0-1)
2 Maj 2026 - 14:53 Övertygande seger för ifk
1 Maj 2026 - 22:55 Rapport från träningen - inre mittfältet kan man förändra
1 Maj 2026 - 10:23 Vi vet att IFK Värnamo är ett dåligt bortalag - det kan få f
1 Maj 2026 - 10:14 Följ ÖFK - IFK Värnamo via fotbollz.se
 
 
 
6
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 13 Maj 2026 - 16:11
Ytterhogdal överraskade 
4
kommentarer
Nu är ÖFK med i matchen
av Agne Svärd | 14 Maj 2026 - 00:14
4
kommentarer
Spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 8 Maj 2026 - 22:56
3
kommentarer
Starkt vinna säkert
av Per Lagerbäck | Igår - 15:12
Ja, starkt av ÖFK att vinna s&
3
kommentarer
Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK
av Haldo Jonsson | 15 Maj 2026 - 14:55
Förutsättningar finns f&#
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook