Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

VAR HAR FÖRMÅGAN ATT GÖRA MÅL PÅ HÖRNOR OCH FRISPARKAR TAGIT VÄGEN?
av Haldo Jonsson
Publicerad 22 Maj 2024 - 09:14 Uppdaterad 22 Maj 2024 - 10:52

ÖFK är väl rustade för kvällens match mot Gefle IF. Det gäller bara för Powell att välja rätt lag. Det är en angenäm uppgift. Arivbild

ÖFK är väl rustade för kvällens match mot Gefle IF. Alla skadade är tillbaka utom de långtidsskadade. Det gäller bara för Powell att välja rätt lag. Det är en angenäm uppgift.

Fjolårets starke målskytt Stolt lyser fortfarande med sin frånvaro, men nu måste någon annan stiga fram och visa målsinne.

Tuffe Grach visade styrka och mod i förra matchen mot Skövde. Han har förmåga.

Vin kan räkna med att Quimi Ordónez får komma in tidigare än han gjorde sist, om han inte får starta. Han är en spelare som vi gärna vill se på plan. Även han har känsla för var målet är beläget. Att han inte fick starta i förra matchen, kan bero på att han tidvis inte jobbar så hårt.

Det har visat sig att ÖFK saknar förmågan att göra mål på hörnor och frisparkar. Det som var en styrka under fjolåret.

Brendon har i vissa matcher visat, att han inte kommit upp till sin tidigare precisa styrka att göra inlägg vid frisparkar och hörnor. Vi vet att han kan bättre.

Någon måste stiga fram och ersätta mittbacken Myroslav Mazur, som var duktigt på att göra mål vid frisparkar eller hörnor. Det känns som om ÖFK måste vara mera framfusiga framför mål. Det är ofta en motståndare som är först på bollen.

När man kommer till mittfältet måste Powell välja mellan Michael Olueayemi och Albin Sporrong. Dagsformen får avgöra.

Jag hoppas att Mykola Musolitin inte byts ut, vilket han drabbade av i förra matchen. ÖFK kan inte undvara en spelare som jobbar hårt både i anfall och försvar och som kan skjuta och lägga fina inlägg. Det är viktigt att uppspelen kommer även till höger. Det har varit för lite av det.

I målet kommer Mills att, i Keitas frånvaro stå i mål. Han har sina kvalitéer och gjorde en riktigt bra insats i förra matchen. Det är osäkert när Keita kommer tillbaka.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: SR500 skrev | 22 Maj 2024 - 12:52
Tycker alltid att det kommer väldigt konstiga byten. När vi behöver forcera byter kan ut bästa spelarna och inhopparna är helt anonyma.
2
Gäst: Öfkare skrev | 22 Maj 2024 - 11:43
Ja vad beror det på?\r\nStolt som är öfks absolut målfarligare spelare har inte varit med. Han är lång o kraftfull o gjorde flera mål på huvudet förra året, även om han inte gör målen drar han åt dig markering likaså med Mazur. Jag tror snarare det handlar om det än att brendons leveranser har blivit sämre.
2
Gäst: Tommy Lundberg skrev | 22 Maj 2024 - 11:16
Vad är det för problem med Keita? Även om Mills har skött sig bra när han har ersatt Keita så saknar jag Keita. Musolitin och Brendon ska inte plockas av planen så som det har gjorts alldels för många gånger. De ska vara med så mycket som möjligt. Ersättarna har inte tillfört något. Jag vill också se mer av Ghanoum, Oluwayemi, Ordonez och Hedenquist. Att dessa spelar för lite eller inte alls är för mig en gåta. Bara 4 mål på 8 matcher är svagt, rent av uselt liksom coachningen av laget. Hur som helst hoppas jag på bättre resultat i kväll och framöver trots att jag efter matcherna mot Örebro och Skövde var beredd att ge upp inte bara den här säsongen utan för alltid. Det finns trots allt stora möjligheter att avancera i tabellen. Det har andra gjort. Se t.ex. vad GAIS har åstadkommit under de senaste 3 säsongerna.
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  Referat: Frösö IF Dam - Ope IF  
  av Ope iF | Idag - 11:17  
   
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från Ope - Cosmos 0-1 (0-0)  
  av Stefan Roos | Idag - 10:51  
 

-Foto Stefan Foos

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat och tips Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Idag - 10:31  
 


Nu när alla lag har spelat 8 matcher så har vi Berg i topp med fem poängs marginal till Hede och Frösö.
Åre och Norra Lit vann i förra omgången och har nu samma poäng i botten på tabellen.
Matcherna denna vecka spelas på onsdag och torsdag och veckans match får bli Frösö IF - Hede IK som kämpar om andra platsen itabellen.

Berg IK leder serien

 
  Läs mer...  
 


 
  Glad Midsommar  
  av fotbollz.se | Igår - 21:03  
 

Fotbollz.se önskar alla våra medarbetare och läsare en riktigt Glad Midsommar
.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
4 Okt 2025 - 15:14 Matchens överraskning
4 Okt 2025 - 15:12 Matchens prestation
4 Okt 2025 - 14:19 Gör något
4 Okt 2025 - 12:43 oavgjort
4 Okt 2025 - 12:06 Startelvan mot Västerås SK kl 13.00 lördag
4 Okt 2025 - 11:58 Helgens matcher
3 Okt 2025 - 22:32 Följ ÖFK - Västerås SK via fotbollz.se
3 Okt 2025 - 22:32 En förberedelse som heter duga. - alla spelare beredda.
3 Okt 2025 - 22:31 Debaclet i Falkenberg ska nu vändas till triumfen på JKA
3 Okt 2025 - 22:25 Resultatt och Tips div 2 Norrland uppflyttning - IFK Östersu
3 Okt 2025 - 18:01 Har ÖFK haft en av världens bästa spelare i sin trupp?
1 Okt 2025 - 11:23 Omgångens prestation i div 3 Mellersta Norrland
30 Sep 2025 - 16:28 Albin Sporrong en viktig kugge i ÖFK - Blev Trissvinnare mot
30 Sep 2025 - 14:38 bortamatch mot sollentuna
30 Sep 2025 - 14:32 tuff match väntar för kamraterna mot serieledaren
30 Sep 2025 - 09:46 Oavgjort i Järpen ⚽⚽⚽
29 Sep 2025 - 18:52 .Låga poäng för ÖFK:s spelare i matchen mot Falkenbergs FF
29 Sep 2025 - 11:37 Resultat tips div 2 norrland uppflyttning
29 Sep 2025 - 11:28 Resultat och Tips div 3 mellersta Norrland
29 Sep 2025 - 10:25 Bilder från Fränsta - Ope 3-5
 
 
 
8
kommentarer
Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK? 
av Haldo Jonsson | Igår - 20:54
Jabir foto Haldo Jonsson
3
kommentarer
Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 15 Jun 2026 - 15:53
Nu när alla lag har spelat 8 m
3
kommentarer
Sex spelare och ledare i Svenska Landslaget har startat sin elitkarriär i Östersund 
av Haldo Jonsson | 14 Jun 2026 - 20:56
I natt smäller det. Svenska La
2
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - Två derbyn
av Haldo Jonsson | Igår - 10:55
Anundsjö IF leder serien. J
2
kommentarer
Inte bara jag som noterat
av Per Lagerbäck | 16 Jun 2026 - 21:16
Saman Ghoddos. Foto Haldo Jonsson
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook