Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

.RAPPORT FRÅN TRÄNINGEN.
av Haldo Jonsson
Publicerad 20 Nov 2024 - 21:43 

ÖFK:s korg av spelare är full som vanligt. Det är ingen självklarhet så lång in i säsongen som vi är nu, men vi har varit vana vid det på sistone. Det är givetvis en klar fördel när man ska spela kval. Arkivbild.

Vintern har gjort sitt intåg. Det har vi kunnat uppleva även på Jämtkraft Arena.

Kallt och bitvis ett tunt lager snö på banan. Det har varit svårt att känna igen spelarna så påpälsade som de varit.

ÖFK kan heller inte räkna med, att de inte ska bli så mycket bättre väder i Lund när matchen startar på torsdag kl. 18.30.

ÖFK har vanan med detta väder, men det kanske inte Lund har i samma utsträckning, men någon större betydelse för matchen utgång har det nog inte. Hemmaplan för Lund är nog viktigare.

ÖFK kan i alla fall skatta sin lyckliga stjärna. att Lunds arena Koppargården är belagd med konstgräs. Nu slipper ÖFK en usel gräsplan som lagen brukar bjuda på denna sena årstid.

ÖFK:s korg av spelare är full som vanligt. Det är ingen självklarhet så lång in i säsongen som vi är nu, men vi harvarit vana vid det på sistone. Det är givetvis en klar fördel när man ska spela kval.

Tränarna kan välja och vraka som det vill, men förändringarna från match till match brukar inte bli stora.

Nu är i alla fall Hopcutt och Brendon tillbaka efter avstängning. Det känns lugnande och höjer ÖFK:s spelkvalité och självförtroende.

Kan det vara så att deras återinträde i truppen till väsentlig del, har bidraget till att Unibet tror mer på ÖFK än på Lund? Odds 3.45 – 2.12

ÖFK ärsom synes, trots bortaplan ganska klara favoriter.

I den andra kvalmatchen mellan Stockholm Internazionale och GIF Sundsvall är det tvärt om. Där är Stockholmslaget klara favoriter.

Nu vill vi se ett ÖFK som orkar även i andra halvlek.

Det har ju ibland varit lite svårt med det. De har diskuterats vad det kan bero på. För mig är det ganska klart. Visst kan det finnas vissa psykologiska känslor som kommer in i bilden, men för mig är det klart vad det kan bero på.

Det gäller att anpassa och i vissa lägen trappa ner på träningen som Lunds tränare Jussi Kontinen har gjort. Det gäller särskilt vid långa resor med få dagar mellan matcherna. Det hoppas jag och tror att även ÖFK:s tränare har gjort.

Man ska inte sänka tempot i träningen. Det är viktigt, att man istället tränar betydligt kortare tid, kanske bara häften av den normala träningstiden.

Den övriga tiden kan man äga sig åt psykologiska samtal och taktiksnack.

Ta det som det är. Det är bara lite tyckande från mig.

Det är ganska lätt att spelarna är spända under en superviktig match som ett kval är. Erol Ates, som är relativt ny tränare i GIF Sundsvall, har sagt till spelarna, att även om det är stort allvar ska man ha roligt på matcherna. Han menar att det är viktigt för att vinna.

En professor och idrottspsykolog sa till mig en gång, att du inte ska tänka på att vinna matchen. Då tänker du när matchen är slut. Du ska istället tänka på, att du i varje situation på plan är bättre än din motståndare. Klarar du det, så vinner ni matchen.


Innan jag slutar upprepar jag, att jag vill se Hopcutt och Ordonez på plan från start. Alla såg ju senast vilken förändring det blev mot Brage när de sent om cider fick hoppa in i slutat av matchen

När jag skriver detta, så är ÖFK:s fotbollskrigare i flyg på väg ner mot Skåne.

Stort lycka till.

Det här klarar ni, ni ger er aldrig och det gör inte vi heller.

Vi tror på der här!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Följ IFK Värnamo - ÖFK via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 23:13  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat spelomgång 13(12) div.4 Jämtland Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Igår - 23:08  
 

Hede IK leder serien

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från Ope IF2 Dam vs Krokom Dvärsätt IF 3-0  
  av Stefan Roos | Igår - 22:57  
 

Foto Stefan Roos

 
  Läs mer...  
 


 
  Heldag på Jämtkraft Arena söndag för Röd/Vitt  
  av Classe Olofsson  | Igår - 06:14  
 

Söndag 16/9 kl 13 dam div 1 IFK Östersund- Gefle if ff , Kl 16 herr div 2 IFK Östersund - Lucksta if, Välkommen

 
     
 
Nyhetsarkiv
31 Dec 2025 - 09:05 Så får föreningar sända fotboll 2026 i egna kanaler
31 Dec 2025 - 08:20 God Jul o Gott Nytt År
30 Dec 2025 - 15:17 Ny mittback klar för ÖFK - kan även spela back och defensiv
29 Dec 2025 - 21:18 Slutredovisning av Superettan 2025 - vi gjorde det alla till
29 Dec 2025 - 09:46 ÖFK:s förre tränare Kiarash Livani har fått nytt jobb
28 Dec 2025 - 18:18 ÖFK målvaktstränare Origi har erhållit UEFA Licens
26 Dec 2025 - 13:48 Fortfarande stora hål i ÖFK:s lagbygge
26 Dec 2025 - 13:14 En centertank i nyårspresent till ÖFK?
23 Dec 2025 - 20:38 Från Umeå FC till GIF Sundsvall
22 Dec 2025 - 20:58 Speslchemat för Superettan nu ute
19 Dec 2025 - 23:18 Comeback av Petter Magnusson
19 Dec 2025 - 15:44 Målvakten Christopher Lundhall till norska Levanger
19 Dec 2025 - 11:04 Simon Marklund förlänger - en viktig kugge
18 Dec 2025 - 22:33 Så här har vi det på Färöarna
18 Dec 2025 - 17:53 IFK Östersund får stöd av kommunen - undviker konkurs
18 Dec 2025 - 17:25 Kraftig åderlåtning av ÖFK:s trupp - åtta spelare lämnar
17 Dec 2025 - 22:59 ÖFK:s fysioterapeuter efterfrågade även utomlands
17 Dec 2025 - 22:08 Gruppspelet i svenska cupen är lottat
17 Dec 2025 - 11:04 Alla minns vi mittfältaren i ÖFK Fouad Bachirou - men vad gö
14 Dec 2025 - 20:47 De finns anledning att kolla lite mera på vad Nemanjas agent
 
 
 
Herrar
av: Grin-Olle | 28 Jul 2026 - 07:54
NLIF gråter ut i media:https://www.
6
kommentarer
Spelomgång 13(12) div.4 Jämtland ? Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 12 Aug 2026 - 22:44
Hede IK leder serien
4
kommentarer
Två ÖFK- försvarare i veckans lag i Superettan
av Haldo Jonsson | 12 Aug 2026 - 16:05
  
4
kommentarer
Tips m m för resten av veckan
av Per Lagerbäck | 12 Aug 2026 - 15:11
Vad händer med damfotbollen i
4
kommentarer
Inte bara bra - helgen var fantastisk
av Agne Svärd | 10 Aug 2026 - 17:48
1
kommentar
Laget som vaknat till nytt liv efter tränarbytet.
av Haldo Jonsson | 13 Aug 2026 - 20:40
Nye tränaren Kim Bergstrand ve
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Mån 10 Aug 17:48
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook