Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

LITE POSITIVT
av Per Lagerbäck
Publicerad 23 Apr 2023 - 22:03 

Matchen mot Sundsvall skapade en tro på framtiden som är mer positiv än på många år.

Plötsligt skulle ÖFK kunna segla upp som en kandidat till att slåss om de tre översta platserna i tabellen, om det blir seger mot Skövde, men jag ska skynda långsamt. Dock var spelet i Sundsvall på en nivå, som om den hålls skulle kunna ge det resultatet. Hur stora är då chanserna till det. Jag är nästan folycksbådande hoppfull. Det hänger nog till en ganska stor del på resultatet imorron (om nu matchen kan spelas). Det viktigaste att ta med sig från Sundsvall är nog självförtroendet, modet och inställningen. ÖFK-spelarna visade att kvalitén finns där. Och dessutom långt bredare än på de tidigare så viktiga fem-sex bästa spelarna.

När jag tittar på tabellen före dagens matcher så kan vi notera en del intressanta saker. T ex har GAIS vunnit tre av fyra matcher och spelat oavgjort i en. Mot ÖFK. Sundsvall har vunnit två av tre matcher, och förlorat en. Mot ÖFK. ÖFK har släppt in minst antal mål, tillsammans med Västerås. Endast fyra lag har gjort fler mål än ÖFK, och då har ändå sex lag spelat fyra matcher mot ÖFK:s tre. ÖFK har tredje bästa målskillnad. ÖFK tippades sist av media och nu finns alla chanser att bevisa att åtminstone det var helt fel.

ÖFK har nu ett gäng spelare under rejäl utveckling, och jag tycker att insatserna både mot GAIS och Örebro var mer än godkända, uppföljda av den väldigt bra matchen mot Sundsvall. Visst finns det skönhetsfläckar fortfarande, men det gör ju insatsen egentligen ännu mer spännande, då det finns klart utrymme att förbättra ytterligare. Och jag noterar igen att det finns minst en handfull spelare som hittills inte startat som kliver in utan att sänka standarden i någon nämnvärd utsträckning. T ex var Karlsson Grach någon cm ifrån att leda den interna skytteligan, då hans nick i ribban mot Örebro var värd ett bättre öde. Med Ghanoum, Outtara, Hedenquist, Novak, Musolitin m fl känns det helt lugnt när de beträder planen. Naturligtvis kommer det att komma bakslag, men jag är övertygad om att ÖFK inte kommer att komma i någon längre svacka, såsom vi nu har blivit vana vid att de gjort under några år.

Fortfarande nöjer jag mig med att tippa ÖFK på den övre halvan, och det bör vara den rimligaste målsättningen. Men naturligtvis så ska målet hela tiden vara att vinna varje match, och lyckas det till två tredjedelar, så finns laget riktigt högt upp i tabellen. Nu trotsar vi snön imorron och beträder läktarna välklädda för att stötta laget fullt ut!

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Visa alla tvivlare skrev | 23 Apr 2023 - 19:44
Bra analys och entusiasmerande skrivet! Stämningen är också mycket bättre än förra året och även Falkarna börjar sjuda av kraft igen! Kan rekommendera att titta på Staketvetarnas nya musikvideo! Nu är det väl bara snön på JK som kan hindra imorgon.
22
 
Sök på fotbollz.se
   
  Nu är ÖFK med i matchen  
  av Agne Svärd | Idag - 00:14  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK klättrar i tabellen efter övertygande vinst mot Brage  
  av Susanne Gustavsson | Igår - 23:45  
 

Brage - ÖFK 2-4 (1-2)

 
  Läs mer...  
 


 
  HALLENS SK - SVEGS IK SERIEPREMIÄR, STORPUBLIK OCH SEGER!!  
  av Liinus Jämting | Igår - 23:25  
 

.Hallens SK i nya ställ

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat och tips spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025  
  av Lasse Granbacka | Igår - 22:13  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
20 Aug 2025 - 19:58 Här sätter härjedalskornas Tove Österlund den avgörande stra
20 Aug 2025 - 19:28 serietvåan på besök
20 Aug 2025 - 14:48 Segt för ÖFK men två andra Superettanlag hade det värre
20 Aug 2025 - 11:12 Täbys målvakt Marcus Cornejo kan flyga
20 Aug 2025 - 10:57 Oväntat och trevligt besök på ÖFK:s gåfotboll i går
19 Aug 2025 - 23:33 Bilder från Täby - ÖFK i Svenska Cupen
19 Aug 2025 - 19:21 Täby FK - ÖFK 0-0 efter full tid - 3-5 efter straffavgörande
19 Aug 2025 - 17:43 Startelvan mot Täby
19 Aug 2025 - 17:10 Tidigare Djurgårdslånet i ÖFK- Kalipha Jawla till Utsikten
19 Aug 2025 - 15:41 Ett tankeexpriment
19 Aug 2025 - 13:42 IK Huge på besök
19 Aug 2025 - 10:34 Inför Täby - ÖFK - intervjuer med Täbys tränare Lucas Karlss
18 Aug 2025 - 23:14 Gift med Fotbollen - Om Ken Sema och hans fru Sara I SVT
18 Aug 2025 - 21:38 ÖFK möter Täby FK i Svenska Cupen
18 Aug 2025 - 17:48 Nebiyou Perry bäst av ÖFK:s spelare mot GIF Sundsvall
18 Aug 2025 - 17:46 Bilder från Selånger - Ope 0-0
17 Aug 2025 - 21:26 Tips Spelomgång 15 div.4 Jämtland 2025
17 Aug 2025 - 21:20 Resultat och tips div 3 mellersta Norrland
17 Aug 2025 - 20:49 Mittbacken Sunday Anyanwu blir bättre och bättre - blev Tris
17 Aug 2025 - 18:57 Referat: Cosmos FK - Tandsbyns FK 3-0 (1-0)
 
 
 
7
kommentarer
Resultat och tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 9 Maj 2026 - 18:57
Dålig poängutdeling av di
4
kommentarer
Ännu en oerfaren Superettandomare dömer ÖFK mot Brage
av Haldo Jonsson | 10 Maj 2026 - 21:09
På sex matcher har ÖFK ha
4
kommentarer
Spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 8 Maj 2026 - 22:56
3
kommentarer
Tre poäng hade varit härligare
av Per Lagerbäck | 9 Maj 2026 - 15:34
En match där ÖFK dominera
2
kommentarer
Nu är ÖFK med i matchen
av Agne Svärd | Idag - 00:14
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet idag kl 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook