Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

INFORMATIONSMÖTET I KVÄLL GAV SVAR PÅ MÅNGA FRÅGOR
av Haldo Jonsson
Publicerad 30 Jun 2023 - 23:19 Uppdaterad 1 Jul 2023 - 11:10

Peja Lindholm. Foto Haldo Jonsson

I eftermiddag var det medlemsmöte på Gamla Teatern. Trots det miserabla vädret, semestertider och en inte alltför bra dag och tid för ett möte, hade ett femtiotal medlemmar infunnit sig.

Mötet var allsidigt och informativt bra. Det som togs upp var ekonomi, akademin, elitlaget och elitlicensen.

Fotbollz.se fick den uppfattningen efter mötet, att medlemmarna har fullt förtroende för den nuvarande ledningen både vad gäller fotbollen och skötseln av ekonomin. Det är viktigt för de inblandade som jobbar i ÖFK att de får känna det för att få framförhållning i sitt arbete och orka vidare.

Det var första gången jag såg ett framträdande av ordföranden i ÖFK Bengt Olofsson. Han var strukturerad i sitt tal och han kände sig tillfreds och stolt över att vara ordförande i en så fin klubb som ÖFK.

Ordförande Bengt Olofsson. Foto: Haldo Jonsson

Informationen om ekonomin tog längsta tiden. Det är en komplicerad fråga som man inte löser med ett penseldrag.

Sponsringen är den stora boven i underskottet på c:a fyra miljoner under budget.

Det är ett problem för ÖFK som med de snaraste måste åtgärdas och lösas.

Peja Lindholm berättade,att man har anställt en person som ska ta tag i detta och försöka få tag på folk som kan göra jobbet. Det var ett mycket viktigt beslut.

Om vi försätter med Peja tycket han, att det är mycket roligt att jobba med ÖFK och delgav medlemmarna en hel del tankar om förändringar.

En var att sälja akademihuset som skulle kunna inbringa c:a 2 miljoner vid rätt köpare. Det skulle vara viktigt för likviditeten som brukar bli svår i slutet av året.

ÖFK hade använt sig av volontärer under matcherna. Det har sparat rätt stora utgifter.

Något överraskande var att höra att ÖFK driver den obemannade kiosken på Åre Östersund flygplats. Där erbjuds det lite enklare mat. Det har hittills gett omkring 30-35 000 kronor.

När Peja vänder sig till medlemmarna och med klar och övertygande röst utropar - "vi ska klara att ta in det 8 miljoner som behövs, och det säger han så övertygande att man tror honom helt och fullt.

Peja nämnde även att han hade haft ett digitalmöre i morse om lösningen att klara de åtta miljonerna. Det hade gett honom ännu större framtidstro, men nämnde inte vad det var.

Till sist kom fotbollen i centrum och det med en positiv framtoning. Jag kunde inte spåra något negativt av större dignitet. Allt flyter framåt som det ska. Skadeproblemet bland spelarna är snart borta.

Magnus Powell kom till mötet utan kryckor trots att han är nyopererad i en höft. Fotboll det kan han, men hur han ska sköta sig efter en operation, det är han novis på. Kanske lite urskuldande insköt Stefan, att han har kryckorna i bilen.

Det var två uttalanden av Powell som fastnade mest i mina tankar.

Nr 1: -Jag har aldrig tränat ett lag med sådan sammanhållning och vilja som ÖFK. Det säger mycket for Powell har tränat många lag. Det var mycket kul att höra både för oss medlemmar och för spelarna.

Nr 2: - Jag har aldrig i hela mitt liv känt mig så trött som jag gjorde då.

Magnus berättade hur han kände sig efter fjoråret, när han och Stefan på ett par månader skulle värva ett nästan 20-tal nya spelare till ÖFK.

Det var en suverän prestation som Powell och Lundin då stod för. Det ska vi vara på de klara med. Powell och Lundin kan inte nog berömmas för denna insats att välja bra spelare med låg prisnivå och sedan för deras sätt att leda laget.

När jag träffade Powell före mötet, så berättade jag för honom, att hans stora arbetskapacitet och känsla för klubben är att jämföra med Potters.

Till slut uppgav Stefan att många spelare trivs och vill vara kvar i ÖFK och att det inte är någon som hittills uttalat att man vill flytta.

- Normalt är det att spelare vill komma till de högre i serierna, så vi får se. Vi får räkna med att någon spelare går och någon kommer. Sån är fotbollen, men får se vad som händer.

Hur blir det med Erick Brendon inför nästa år, var det någon som frågade? Hans kontrakt går ut i höst. Stefan säger att Brendon trivs bra i ÖFK och i Östersund och vi hoppas att han blir kvar. Vi pratar med honom. Han har varit i Sverige i fyra år nu och siktar nog på att bli svensk medborgare nästa år.

Till sist så har ÖFK gett upp hoppet att få in de miljoner för Ghoddos övergång som mycket mystiskt försvann. Att starta en rättegång skulle bli för dyrt. Där fick mycket att undra över. Sanningen kommer nog fram så småningom.

 
 
7 Kommentarer:
Gäst: @frågande skrev | 4 Jul 2023 - 11:27
Eftersom det är föreningen som äger Ungdomens hus, om det är enbart kansli så betalar väl elitbolaget till föreningen och om man då skall sälja så tappar föreningen intäkter och tillgångar. Det är väl att straffa ungdomarna pga elitbolagets misskötsel?
2
Gäst: PP skrev | 4 Jul 2023 - 07:46
Vad gäller arbetskapacitet och känsla för klubben är det helt relevant att jämföra de båda tränarna.
I övrigt känns det meningslöst att kommentera upprapningarna som regelbundet kommer. Ja, det ska vara ett "a".
Men jag noterar att ngn bröt ett löfte från årsmötet, att det skulle vara sista gången hen skulle vara på plats på ett ÖFK-möte och kommentera saker, men det är ju knappast förvånande.
0
Gäst: Frågande skrev | 1 Jul 2023 - 20:39
Hur menar du...Ungdomens hus används väl som kansli? Så hur kan det påverka?
7
Gäst: Ungdomarna skrev | 1 Jul 2023 - 19:00
Sade inte företrädare att det inte förelåg någon risk för ungdomarna angående elitbolagets dåliga ekonomi?
Ska man nu sälja ungdomens hus är det ju exakt den effekten det är, varför talar de osanning?
5
Gäst: Potter skrev | 1 Jul 2023 - 10:20
Att jämföra Powell med Potter är bara fånigt!
14
Gäst: Sidlinjen skrev | 1 Jul 2023 - 09:10
Bara att konstatera att utan sponsorer som fixar det mesta är man chanslös, men hoppet lever
15
Gäst: Frågetecken skrev | 1 Jul 2023 - 08:56
Träffen gav väldigt många frågetecken, främst runt ekonomin och om de som styr klubben har koll…

Att jämföra Powell med Potter.. känns inte helt rätt för
Övrigt.
15
 
Sök på fotbollz.se
   
  Spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025  
  av Lasse Granbacka | Igår - 22:56  
   
  Läs mer...  
 


 
  Det finns anledning att känna en viss optimism  
  av Agne Svärd | Igår - 20:45  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:36  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Sagt inför matchen mot Falkenberg  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:30  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
31 Jul 2025 - 15:36 Tips o tankar inför höstsäsongen
31 Jul 2025 - 11:29 Philip Bonde nu klar för Västerås SK
31 Jul 2025 - 11:10 I dag träffade jag två revanschsugna spelare - fem snabba fr
31 Jul 2025 - 10:43 Ifks herr o dam spelar höst omgången, herr lirar uppflyttnin
31 Jul 2025 - 05:23 IFK Östersund distriktsmästare herr senior 2025
31 Jul 2025 - 05:12 IFK Östersund distriktsmästare dam senior 2025
30 Jul 2025 - 21:47 Det finns en hel del som talar för på att ÖFK kan vinna mot
29 Jul 2025 - 23:02 Värsta smällen någonsin för ÖFK - Förnedringen i Sundsvall -
29 Jul 2025 - 10:45 Ny anfallare klar för ÖFK
29 Jul 2025 - 10:42 Chovanie Amatkarijo -Trissvinnare i sin första match i ÖFK
28 Jul 2025 - 19:53 Om före detta spelarna i ÖFK Dino Islamovic och Kalipha Jawl
28 Jul 2025 - 17:47 Nebiyou Perry och Chovanie Amatkarijo bäst mot Örgryte
28 Jul 2025 - 17:37 Om vilka lag som kan gå vidare till allsvenskan
28 Jul 2025 - 17:28 Albin Sporrong - Sagt efter matchen
28 Jul 2025 - 13:38 Dm Final senior dam 2025
28 Jul 2025 - 08:16 dm final senior herr 2025
28 Jul 2025 - 07:47 En svart söndag på Gamla Ullevi
27 Jul 2025 - 17:52 ÖFK - Alldeles för dåligt, allt kan bli bättre
27 Jul 2025 - 17:39 Matchens överraskning
27 Jul 2025 - 17:38 Matchens prestation
 
 
 
5
kommentarer
Mittbacken Sami Davis på väg till ÖFK?
av Haldo Jonsson | 5 Maj 2026 - 11:19
5
kommentarer
Spelomgång 2 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 2 Maj 2026 - 21:22
Tätt på given när de
4
kommentarer
Resulat och Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 2 Maj 2026 - 17:45
Svartvik leder serien. Järpen
1
kommentar
Falkenberg har aldrig vunnit på Jämtkraft Arena trots fem försök
av Haldo Jonsson | Igår - 09:43
Falkenberg är ett något a
1
kommentar
Tips div2 Norrland herrar
av Haldo Jonsson | 7 Maj 2026 - 21:32
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet igår kl 20:45
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook