Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

VAR HAR FÖRMÅGAN ATT GÖRA MÅL PÅ HÖRNOR OCH FRISPARKAR TAGIT VÄGEN?
av Haldo Jonsson
Publicerad 22 Maj 2024 - 09:14 Uppdaterad 22 Maj 2024 - 10:52

ÖFK är väl rustade för kvällens match mot Gefle IF. Det gäller bara för Powell att välja rätt lag. Det är en angenäm uppgift. Arivbild

ÖFK är väl rustade för kvällens match mot Gefle IF. Alla skadade är tillbaka utom de långtidsskadade. Det gäller bara för Powell att välja rätt lag. Det är en angenäm uppgift.

Fjolårets starke målskytt Stolt lyser fortfarande med sin frånvaro, men nu måste någon annan stiga fram och visa målsinne.

Tuffe Grach visade styrka och mod i förra matchen mot Skövde. Han har förmåga.

Vin kan räkna med att Quimi Ordónez får komma in tidigare än han gjorde sist, om han inte får starta. Han är en spelare som vi gärna vill se på plan. Även han har känsla för var målet är beläget. Att han inte fick starta i förra matchen, kan bero på att han tidvis inte jobbar så hårt.

Det har visat sig att ÖFK saknar förmågan att göra mål på hörnor och frisparkar. Det som var en styrka under fjolåret.

Brendon har i vissa matcher visat, att han inte kommit upp till sin tidigare precisa styrka att göra inlägg vid frisparkar och hörnor. Vi vet att han kan bättre.

Någon måste stiga fram och ersätta mittbacken Myroslav Mazur, som var duktigt på att göra mål vid frisparkar eller hörnor. Det känns som om ÖFK måste vara mera framfusiga framför mål. Det är ofta en motståndare som är först på bollen.

När man kommer till mittfältet måste Powell välja mellan Michael Olueayemi och Albin Sporrong. Dagsformen får avgöra.

Jag hoppas att Mykola Musolitin inte byts ut, vilket han drabbade av i förra matchen. ÖFK kan inte undvara en spelare som jobbar hårt både i anfall och försvar och som kan skjuta och lägga fina inlägg. Det är viktigt att uppspelen kommer även till höger. Det har varit för lite av det.

I målet kommer Mills att, i Keitas frånvaro stå i mål. Han har sina kvalitéer och gjorde en riktigt bra insats i förra matchen. Det är osäkert när Keita kommer tillbaka.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: SR500 skrev | 22 Maj 2024 - 12:52
Tycker alltid att det kommer väldigt konstiga byten. När vi behöver forcera byter kan ut bästa spelarna och inhopparna är helt anonyma.
2
Gäst: Öfkare skrev | 22 Maj 2024 - 11:43
Ja vad beror det på?\r\nStolt som är öfks absolut målfarligare spelare har inte varit med. Han är lång o kraftfull o gjorde flera mål på huvudet förra året, även om han inte gör målen drar han åt dig markering likaså med Mazur. Jag tror snarare det handlar om det än att brendons leveranser har blivit sämre.
2
Gäst: Tommy Lundberg skrev | 22 Maj 2024 - 11:16
Vad är det för problem med Keita? Även om Mills har skött sig bra när han har ersatt Keita så saknar jag Keita. Musolitin och Brendon ska inte plockas av planen så som det har gjorts alldels för många gånger. De ska vara med så mycket som möjligt. Ersättarna har inte tillfört något. Jag vill också se mer av Ghanoum, Oluwayemi, Ordonez och Hedenquist. Att dessa spelar för lite eller inte alls är för mig en gåta. Bara 4 mål på 8 matcher är svagt, rent av uselt liksom coachningen av laget. Hur som helst hoppas jag på bättre resultat i kväll och framöver trots att jag efter matcherna mot Örebro och Skövde var beredd att ge upp inte bara den här säsongen utan för alltid. Det finns trots allt stora möjligheter att avancera i tabellen. Det har andra gjort. Se t.ex. vad GAIS har åstadkommit under de senaste 3 säsongerna.
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  Om Dennis Widgren  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:36  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Träningsmatch igen, Derby Dax  
  av Classe Olofsson  | Igår - 10:26  
 

Söndag 1/2 kl 14.10 SEP Arena.... IFK Östersund - Ope if

 
 


 
  Resultat träningsmatcher Superettan  
  av Haldo Jonsson | 26 Jan 2026 - 21:34  
   
  Läs mer...  
 


 
  Dennis Widgren - kommer - kommer ej?  
  av Haldo Jonsson | 25 Jan 2026 - 22:51  
 

Dennis Widgren. Foto Micke Olofsson

Lagbygget börjar alltmer att ta form.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
27 Nov 2025 - 14:55 Stefan Lundin har rest till Gambia för att jaga spelare
27 Nov 2025 - 14:44 Träningsmatcher klara för nästa säsong
26 Nov 2025 - 23:10 Före detta spelarscouten i ÖFK Kyle Macauley har fått toppjo
26 Nov 2025 - 17:00 Träning på gym en viktig ingrediens i fotbollsträningen?
25 Nov 2025 - 16:50 Ian Burhnall aktuell för Hammarby?
24 Nov 2025 - 20:15 Informationsmöte för medlemmar onsdagen den 26:e november
23 Nov 2025 - 22:11 Fem är klara men det kan bli sex nya lag i Superettan nästa
23 Nov 2025 - 17:42 Alla vinnarna på Fotbollsgalan 2025
22 Nov 2025 - 19:50 Klart med kommunstödet till IFK Östersund
21 Nov 2025 - 22:43 Nu börjar en spännande tid
21 Nov 2025 - 16:47 Nästan 300 000 från Unibet
21 Nov 2025 - 08:48 Nyförvärv
20 Nov 2025 - 21:30 Classe Olofsson fick mottaga pokalen och vinsten vid en lite
20 Nov 2025 - 12:19 Svenska Cupen Lottad
18 Nov 2025 - 17:48 Hösten - provspelarnas tid
18 Nov 2025 - 16:53 Engelsmannen James Kirby slutar i ÖFK
18 Nov 2025 - 13:58 Just nu pågår frimånaden
17 Nov 2025 - 18:45 Största stjärnan i Schweiz landslag har tidigare mött ÖFK
16 Nov 2025 - 21:25 Vid kvalet till Superettan avgörs om vi ska få två lag från
16 Nov 2025 - 14:17 Vad har hänt med flick och Damfotbollen i länet sista 10-15
 
 
 
5
kommentarer
Dennis Widgren - kommer - kommer ej?
av Haldo Jonsson | 25 Jan 2026 - 22:51
Dennis Widgren. Foto Micke Olofsson
1
kommentar
Om Dennis Widgren
av Haldo Jonsson | Idag - 11:36
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook