Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK - LANDSKRONA BOIS 2-1 (0-0)
av Hasse Thor
Publicerad 19 Okt 2024 - 19:58 Uppdaterad 21 Okt 2024 - 12:37

Frågan är om inte Simon Marklund via sitt säkra straffskytte satte en av dom mest avgörande fullträffarna i Östersunds Fotbollsklubbs relativt korta historia. 2-1 (0-0) i den 88:e minuten betydde tre synnerligen viktiga poäng i kampen om nytt kontrakt i Superettan. En match där gästande topplaget Landskrona BoIS hade den viktiga taktpinnen i sin hand till stor del.

Segern är klar, Simon Marklund blir match- och Trissvinnare på straff. Foto: Thord-Eric Nilsson

Efter en rejält turbulent tid runt klubben vilket tyvärr blivit mer regel än undantag återstod det fyra matcher att vända på den så kallade skutan. Den första seglatsen i hamn även om Landskrona BoIS definitivt inte var nåt lätt motstånd. Skåningarna som mer eller mindre promenerade mot allsvenska en stor del av säsongen har hackat en hel del på sluttampen och många såg naturligtvis att ÖFK i sina bästa stunder kunde få ut nåt av mötet.

Man inledde också förtroendeingivande och pressade gästerna med en spelglädje som saknats några matcher. Quimi Ordonez som fått chansen på topp med ett skott tätt utom stolproten efter fem minuter. Strax efter kantspringaren Mykola Musolition med en ny möjlighet men även han tätt utom. Bästa chansen dittills också för Marklund som ren på straffpunkten satte stridsäpplet rakt på målvakten. Gästernas Edi Sylisufaj också med en bra möjlighet och skåningarna tar över matchen.

Hård press, snabba passningar och fysiskt spel trycker tillbaka dom rödsvarta, en bra nick av Jacob Hedenqvist dock en ljusning i allt kämpande. Spel mot ett mål en lång stund innan veteranen Jamie Hopcutt kommer i ett bra läge. 0-0 i paus, fördel BoIS men ett gediget arbete av ÖFK.

Andra rundan enligt samma modell, gästerna i hård press innan Yannick Adjouman hastigt och för Jämtland med omnejd lustigt sätter 1-0 direkt på ett högerinlägg. Mera råg i ryggen i hemmaleden och Adjoumani och Ordonez i fint samarbete och nära igen. Efter dryga kvarten så logiskt 1-1. Rassa Rahmani efter en målvaktsretur. Ingen rolig matchbild noterar jag fylld av nerver i mitt block. ÖFK dock med inställningen “allt skall bort”.

Med dryga kvarten kvar ut med Ordonez efter ett gott dagsverke och lite tyngre artilleri längst fram i och med Sebastian Karlsson Grach. ÖFK jagar tre poäng och öppnar sig en hel del bakåt men skapar samtidigt periodvis ett viktigt momentum i matchen och Musolitin med en ribbträff. Karlsson Grach också med en farlig nick efter hörna.

Så då äntligen lite rödsvart flyt i slutminuterna. Mittbacken Philip Bonde på utflykt dras i tröjan av gästernas Max Nilsson och straffen solklar. Marklund som sagt exekutor. Amr Kaddoura hos gästerna åt rätt håll men bra tryck i stramaren och livsviktiga 2-1 på tavlan. Detta i 88:e minuten. Inga direkta farligheter resterande tid utan vilt jubel på och utanför planen efter fem tillagda minuter.

En boost naturligtvis för en tappert kämpande Superettan-klubb. Psykoligiskt-moraliskt-spelmässigt , ja allt vad ni vill. Var faktiskt nära att titta bort när straffen slogs men den gamla “journalistens” yrkesstolthet tog överhanden. En sån här gång är alla i laget och runt laget värda blommor men dom som sticker ut är Simon Marklund. Oerhört viktig som bollhållare och spelfördelare offensivt och för en iskyla vid straffen.

Philip Bonde ser ut som en mittback och agerar som en mittback, vilket genombrott! Yannick Adjoumani har väckt intresse från andra håll, fullt förståeligt. Många framgångsrika resor har startat hos ÖFK, det här blir nästa. Vart den rödsvarta resan totalt tar vägen återstår att se. Tåget har i alla fall lämnat perrongen.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Varbergs i Optand skrev | 20 Okt 2024 - 18:03
4-3 mot Öster
Härligt!!!!
0
Gäst: klang o jubel skrev | 20 Okt 2024 - 01:02
Fy f-n vad nervöst men dom fixade det!
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Ännu en oerfaren Superettandomare dömer ÖFK mot Brage  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:09  
 

På sex matcher har ÖFK haft fyra oerfarna domare som är nybörjare i Superettan.

 
  Läs mer...  
 


 
  Spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025  
  av Lasse Granbacka | Igår - 20:46  
 

Söndag: IFK Östersund Ungdom - Ås IF 6-2 (2-0)

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder ÖFK - Falkenberg 2-2  
  av Thord-Eric Nilsson | Igår - 20:26  
 

.Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Referat: Ope IF - Selånger SK  
  av Ope IF | Igår - 17:13  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
19 Apr 2026 - 17:57 Tredje raka förlusten för ifk
19 Apr 2026 - 17:28 Blek insats, men bra forcering.
19 Apr 2026 - 17:16 Matchens överraskning
19 Apr 2026 - 13:34 Startelvan i eftermiddag mot Helsingborgs IF
18 Apr 2026 - 21:39 Bilder Ope IF - Älgarna Härnösand 5.- 0
18 Apr 2026 - 20:29 IFK Östersund-Umeå FF 2-3 (1-1)
18 Apr 2026 - 20:21 Kort rapport från träningen inför Helsingborgs IF
18 Apr 2026 - 11:46 Ny utmärkelse till simon marklund
17 Apr 2026 - 21:47 En start som heter duga, men det finns varningstecken
17 Apr 2026 - 21:37 Följ Helsingborgs IF - ÖFK via fotbollz.se
17 Apr 2026 - 10:41 Ni har väl inte glömt Gustav Odenlind?
16 Apr 2026 - 16:31 Resultat och Tips div 2 Norrland - IFK Östersund är favorit
16 Apr 2026 - 13:45 Disciplinnämnden upphävde domarens beslut
16 Apr 2026 - 10:32 Bilder från Ope IF - Ytterhogdals BK 6-0 (3-0)
14 Apr 2026 - 10:11 Simon Marklund - Trissvinnare mot Norrby
14 Apr 2026 - 09:41 Bortamatch för IFK dam igen
14 Apr 2026 - 06:09 Hemmapremiär för Kamraterna
13 Apr 2026 - 13:33 Simon Marklund matchens lirare - spelarna poängsatta ÖFK- No
12 Apr 2026 - 20:54 Resultat div 2 Norrland
12 Apr 2026 - 20:41 Resultat och Tips div 3 mellersta Norrland
 
 
 
5
kommentarer
Spelomgång 2 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 2 Maj 2026 - 21:22
Tätt på given när de
3
kommentarer
Resultat och tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 9 Maj 2026 - 18:57
Dålig poängutdeling av di
3
kommentarer
Tre poäng hade varit härligare
av Per Lagerbäck | 9 Maj 2026 - 15:34
En match där ÖFK dominera
2
kommentarer
Ännu en oerfaren Superettandomare dömer ÖFK mot Brage
av Haldo Jonsson | Igår - 21:09
På sex matcher har ÖFK ha
2
kommentarer
ÖFK - Falkenberg 2-2 (0-0) 
av Hasse Thor | 9 Maj 2026 - 13:15
Östersunds Fotbollklubb lyckad
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Fre 8 Maj 20:45
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook