Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

TÄNK INTE PÅ ATT DU SKA VINNA MATCHEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 26 Okt 2026 - 22:29 

Torbjörn Stockfelt. En av USA:s mest ansedda idrottspsykologer. Foto: Privat

Utvalda delar av idrottspsykologen och USA-professorn framlidne Torbjörn Stockfelds psykologiska råd om fotboll.

Fotbollz.se presenterar den amerikanske universitetsprofessorn avlidne Torbjörn Stockfelt.

Han har varit en av de allra bästa och mest respekterade idrottspsykologerna i U.S.A. Han har anlitats av många elitlag i Amerika, men gjorde även någon tur i Sverige.

Här är hans budskap:

VAR I NUET. Tänk inte på att du måste vinna matchen. Då tänker du för långt fram i matchen. När den är slut. Det är i nuet du skall vara i tankarna. Inför varje situation. Tänk på att du i varje situation skall vara bättre än din motståndare du möter på plan. Då vinner ni matchen. Satsa och ansträng dig allt du kan.

STOLTHET. Det är viktigt att man har en känsla av stolthet att tillhöra din klubb, ett bra fotbollsgäng med ett fint kamratskap. Kom ihåg att vara stolt är inte samma sak som att vara stöddig. Är man stolt är man också ödmjuk. Bearbeta ditt självförtroende! Det är inget som man får gratis. Tro på Dig själv. Kamratskap inom laget är viktigt. Dra nytta av detta genom att växa som människa och som spelare.

VAR SAMS. Skäll inte på varandra! Skall Du skälla på någon måste Du vara mycket duktig på det och det är det endast ett fåtal människor som är. Får Du skäll blir Du räddhågad och det begränsar Dina anlag. Du vågar inte.

PRATA, MED VARANDRA. VAR POSITIV OCH VÅGA: Ingen gör något medvetet dåligt. Uppmuntra i stället den som felat. VÅGA göra något. VÅGA misslyckas. Nästa gång lyckas du. Prata med varandra under matchen. Stötta. Dirigera. Ansträng Dig inte maximalt under hela matchen. Ingen klarar av att gå på max i 90 minuter. Försöker Du det når Du bara upp till 70 % kapacitet. Du blir loj. Ansträng Dig istället till 150% när det ankommer på Dig att utföra något under matchen. En rusch, dribbling, förflyttning utan boll etc. Under övrig tid: Slappna av, känn fötterna och gunga på dem och rör på tårna, rör på tungan. Ofta blir tungan spänd om man blir lättare törstig.

HATA INTE. Hata inte motståndarna. Då förlorar Du energi och handlar destruktivt. Tänk i stället på att Du kämpar mot dem, men i varje situation skall Du vara bättre snabbare, smartare. Då vinner ni.

HA ROLIGT. Var positiv. Krångla inte till det. Det gäller att på enklast möjliga sätt få bollen över mållinjen.

UPPSKATTA DIG SJÄLV Fotboll är konstnärligt, ett gröna fältets schack. Försök att göra något bra under matchen. Överträffa Dig själv, våga. Då uppskattar Du Dig själv och publiken uppskattar Dig och laget.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  öfk har presterat bättre än det lyckade slutresultatet  
  av Agne Svärd | Idag - 03:40  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Det räckte!  
  Igår - 22:21  
 

Det var väldigt jobbigt att följa denna match från läktaren, med mycket frustration. Mycket på domaren denna gång. Och på ÖFK:s oerhört sega spel under stor del av första halvlek. Som dock blev lite bättre på slutet och i andra. Men sedan blev ändå efterskörden alldeles underbar.

 
  Läs mer...  
 


 
  Oavgjort räckte till kvalspel - Kvalspel till allsvenskan mot Varberg  
  av Lasse Granbacka | Igår - 19:10  
 

ÖFK - Oddevold 0-0 (0-0)
Jabir skjuter i trängt läge. Foto: Thord Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Igår - 19:07  
 

.

Spelarna tackar Falkarna efter matchen. Foto Thord Erik Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
28 Mar 2026 - 20:12 Startelvan i eftermiddag
28 Mar 2026 - 17:25 Ranheim IL - ÖFK 0-0 i halvtid
27 Mar 2026 - 19:42 Kort rapport från träningen
27 Mar 2026 - 15:02 Fransk back klar för ÖFK
26 Mar 2026 - 13:58 ÖFK har mistat hela tjugo spelare sedan i fjol men många nya
24 Mar 2026 - 17:41 Resultat DM tisdag
24 Mar 2026 - 13:17 ÖFK tippas på tolfte plats i Superettan --Sunday -Suljic -Wi
23 Mar 2026 - 18:10 Derby Dax
22 Mar 2026 - 16:30 DM JHFF:Järpen IF-Hede IK 1-0 (1-0)
22 Mar 2026 - 10:36 DM matcher fortsätter i dag söndag
21 Mar 2026 - 19:37 Vinst/förlust för IFK dam
21 Mar 2026 - 16:52 Trist förlust för ÖFK mot Umeå FC
21 Mar 2026 - 15:05 Vinst för kamraterna
21 Mar 2026 - 15:03 Startelvan i eftermiddag
21 Mar 2026 - 14:40 Glädjens dag för två akademispelare som tar steget upp
21 Mar 2026 - 11:00 DM matcher lördag herr och dam
20 Mar 2026 - 22:35 Rsultat senior-DM en match
20 Mar 2026 - 20:28 Tidigare spelare i ÖFK - Nu tränare i Umeå FC
19 Mar 2026 - 15:59 Vinterfönstret stänger om ett par dagar - Bråda tider för öF
19 Mar 2026 - 11:19 Saman Ghoddos kan än - uttagen till veckans lag
 
 
 
3
kommentarer
Pengar till föreningarna från Gräsroten Svenska spel
av Haldo Jonsson | 4 Nov 2026 - 17:37
Myssjö-Oviken får mest ti
2
kommentarer
Matchens överraskning 
av Lars Larsson Stockholm | Igår - 17:50
Trissvinnaren Sunday Anyanwu. Fot
1
kommentar
ÖFK - Oddevold 0-0 (0-0) 
av Lasse Granbacka | Igår - 15:41
ÖFK - Oddevold 0-0 (0-0) Jabi
1
kommentar
Folkfest på arenan
av Haldo Jonsson | 6 Nov 2026 - 22:15
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet idag kl 03:40
 Skrivet den Lör 29 Aug 10:55
fotbollz.se på Facebook