Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

EN RIKTIGT BRA INSATS AV ÖFK, MEN FÖRLUST MED UDDAMÅLET
av Haldo Jonsson
Publicerad 18 Feb 2023 - 17:45 Uppdaterad 18 Feb 2023 - 22:50

VS

Varbergs BOIS - ÖFK 1-0

Äntligen en match vi har väntat den spelas mitt i vintern när skid-VM är i antågande. Det är värdefullt med konstgräs. Det kan ingen ha någon annan uppfattning om.

Troligen ligger Varberg lite före i träningen. De har hunnit med fem träningsmatcher och ÖFK bara två, så bättre matchvana måste Varberg antagligen DEn riktigt bra insats a v ha. Oavsett detta är det denna match som gäller för båda lagen. Allt det andra är historia.

Startelvan: Andrew Mills, Kristian Novak, Yannick Adjoumani, Myroslav Mazur, Ziad Ghanoum, Erick Brendon, Mansour Sinyan, Chovanie Amatkarijo, Cesar Weilid, Sadmir Zekovic, Malcolm Stolt


Vi lägger märke till att ingen av nyförvärven startar. Sadmir Zekovic har fått förtroendet att starta.

Nu börjar matchen

Det blev en halvlek som Varberg från början dominerade med sitt stora bollinnehav. De såg då ut som ett allsvenskt lag, men chansmässigt var det inte så stor skillnad på lagen. Visserligen hade Varberg två klara chanser, medan ÖFK hade ett par halvchanser, men de chanser som Varberg hade, bjöd ÖFK på genom sina missar. I övrigt hade Varberg inte mycket att komma med.

Varberg var dominanta speciellt i 20 minuter genom sin höga press och bättre passningsspel. ÖFK hade då svårt att få till något eget spel. Varberg mittfältsspel var bättre. Var fanns nyförvärvet Mukola Musolitin? Ej spelklar?

I 18 minuten hade ÖFK sin första chans och den var riktigt bra. Ett inspel från vänsterkanten nickade Weilid mot mål.

I 18 minuten inträffade Varbergs bästa chans. Det var deras bästa under hela matchen. Mills spelade bollen rakt på en Varberbergsspelare, men Mills redde upp det hela med en benparad. Sedan uppstod öppet mål, men Varberg sköt över.

Några minuter efter bjöd ÖFK på en för lös bakåtpassning som utnyttade av Varberg till en farlighet.

Efter 20 minuter blev spelet jämnare. ÖFK lyckades bättre med sina passningar och kunde sticka upp i anfallsväg och genom spelkombinationer skapa några lägen. Resten av matchen var jämn och ÖFK fortsatte med sitt förbättrade spel utan att det skapades så mycket varken av ÖFK eller Varberg. ÖFK avbetade sig mer och mer in i matchen.


Det lovande ut inför andra halvlek.

Andra halvlek blev helt olik den första. ÖFK var som ett annat lag.

Första halvlek började med en solklar chans av ÖFK redan efter ett par minuter. Zekovic spelade fram bollen till Amatkarijo som blev ensam med målvakten framför mål, men Varbergs målvakt gjorde en jätteräddning.

Det var ett piggare ÖFK vi fick se i andra halvlek. Varbergs stora dominans var som bortblåst i vinden och dess press avtog mer och mer efter hand.

ÖFK tog för sig mera och var snabbare på bollen och var mera distinkta i sitt sätt att uppträda på plan. ÖFK lyckades dessutom bättre med passningsspelet och var periodvis det bättre laget. Det var målen som uteblev.

ÖFK:s försvar uppträdde med bra självförtroende och raderade helt ut Varbergs möjlighet att skapa chanser.

ÖFK kunde nu brodera sig ram i flera anfall och det var inte rättvist att Varberg skulle göra mål på hörna i 63:e minuten i en period då ÖFK spelade bra.

Varberg var uddlösa i hela matchen och speciellt i andra halvlek då skapade Varberg inte en chans och var heller inte i närheten att göra det. Däremot satt man och väntade på ett mål från ÖFK.

Målet hade för ÖFK kunnat komma i 72:a minuten då Weilid sköt. Matchens bästa chans inträffade i 93:e minuten då Amatkarijo sköt i ribban.

När det var c:a tio minuter kvar av matchen fick Mansour Sinyan en spark i huvudet och måste lämna plan.

Matchen slutade snopet med 1-0 till Varberg. Oavgjort hade nog varit rättvisare.

Sammanfattning. ÖFK kan vara riktigt nöjd med dagens insats på bortaplan.

Det vare en match med helt olika halvlekar. I andra halvlek tog ÖFK udden ur det allsvenska laget. Det var bra gjort av ÖFK att radera ut Varbergs bollinnehav och chanser. Istället steg ÖFK fram i banan och visade att man kunde jämföra sig med allsvenska Varberg. ÖFK var förtjänta av ett mål och det hade inte varit fel om matchen slutat 1-1

 
 
9 Kommentarer:
Gäst: Kral skrev | 20 Feb 2023 - 14:14
Stolt gör det bra, men han blir för ensam längst fram.
2
Gäst: @ÖFK-are skrev | 20 Feb 2023 - 13:13
Varför inte plocka bort ditt inlägg i stället? Vad har du emot folk med bokstavsdiagnos? Har inte de rätt att göra inlägg??
4
Gäst: Jeff skrev | 20 Feb 2023 - 12:34
Många superettanlag som gjorde bra prestationer mot allsvenska lag i helgen.
3
Gäst: Tvivlande skrev | 20 Feb 2023 - 05:59
Ha ha, chanslösa, personangrepp! Öfk dominerade andra halvlek.
8
Gäst: Chanslösa skrev | 19 Feb 2023 - 19:27
Här haglar personangreppen - som väntat. ÖFK dominerade???
2
Gäst: ÖFK:are skrev | 19 Feb 2023 - 19:00
Haldo plocka bort "Chanslösa". Person med en klar bokstavssjukdom.
16
Gäst: Martin Nylander skrev | 19 Feb 2023 - 18:37
Chanslösa? Du har inte sett matchen. Ta en Treo det hjälper.
21
Gäst: Tvivlande skrev | 19 Feb 2023 - 18:23
Öfk inte alls chanslösa, borde gjort åtminstone två mål. Andra halvlek dominerade Öfk kraftigt. Bra prestation sista tjugo i första och en bra andra, tyvärr uteblev målen, det kan vi gnälla på.
12
Gäst: Chanslösa skrev | 19 Feb 2023 - 17:56
ÖFK var helt chanslösa, trots alla fantastiska träningar och träningsmatcher.

Det blir nog noll poäng i Svenska Cupen, bara å hoppas det blir bättre i SE.
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Så kom svackan  
  av Per Lagerbäck | Idag - 21:17  
 

ÖFK gjorde egentligen en tämligen ok första halvlek, men i andra hände nästan ingenting, trots underläge.

 
  Läs mer...  
 


 
  Bestulna på en straff  
  av Tord Andersson | Idag - 20:24  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder Anundsjö - Ope 1-1  
  av Stefan Roos | Idag - 19:30  
 

.Foto Stefan Roos

 
  Läs mer...  
 


 
  Uddlöst ifk förlorade  
  av Classe Olofsson  | Idag - 18:00  
 

IFK Östersund - Bollstanäs sk 0-2(0-0)

 
     
 
Nyhetsarkiv
3 Aug 2025 - 18:46 förlust mot topplaget
3 Aug 2025 - 18:43 derby dax
3 Aug 2025 - 18:06 Hede IK är redo för Cosmos FK ⚽⚽⚽
3 Aug 2025 - 17:29 Philip Bonde debuterade i dag för sin nya klubb Västerås SK
3 Aug 2025 - 13:18 - Lite tuffare här än i Stockholm - intervju med med Max Cro
3 Aug 2025 - 10:42 Bilder från matchen Ope - Friska Viljor Akademi 6-0 (3-0)
3 Aug 2025 - 10:42 Åsikter om ÖFK:s spel
2 Aug 2025 - 22:02 Referat: Ope IF - IFK Östersund DM-final
2 Aug 2025 - 21:06 Om schabblet
2 Aug 2025 - 18:47 ÖFK - Helsingborgs IF 2-2 (2-2)
2 Aug 2025 - 18:00 Kamraterna vinner i uppflyttningsserien
2 Aug 2025 - 15:47 Matchens prestation
2 Aug 2025 - 15:45 Matchens överraskning
2 Aug 2025 - 15:33 Ojämn insats av ÖFK
2 Aug 2025 - 12:12 Startelvan
1 Aug 2025 - 16:25 Det var nästan 20 år sedan jag träffade ÖFK-profilen och box
1 Aug 2025 - 08:24 Rapport från träningen- målvakten Griffiths skadad
31 Jul 2025 - 22:55 Bilder fån Ope If - IFk Östersund final DM 0-2 (0-1)
31 Jul 2025 - 22:52 Följ ÖFK - Helsingborgs IF via fotbollz.se
31 Jul 2025 - 15:36 Tips o tankar inför höstsäsongen
 
 
 
10
kommentarer
Spelomgång 5 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 20 Maj 2026 - 08:37
IFK Östersund Ungdom toppar ta
5
kommentarer
Oddevold - ÖFK 1-0 (1-0)
av Micke Olofsson | Idag - 15:43
En händelse i Oddevolds straff
2
kommentarer
Bestulna på en straff 
av Tord Andersson | Idag - 20:24
1
kommentar
Följ Oddevold - ÖFK via fotbollz.se
av Haldo Jonsson | 21 Maj 2026 - 21:16
Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook