Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

INSÄNDARE : SVÅRT ATT STÄRKA ÖFK:S EKONOMI UTAN FUNGERANDE UNGDOMSVERKSAMHET
Publicerad 6 Mar 2026 - 22:21 Uppdaterad 6 Mar 2026 - 22:52

Insändare till fotbollz.se



Jag får upp den här sidan i mitt Facebookflöde ibland och brukar titta in och läsa lite då och då. Såg nu att ni skrev att ekonomin blivit bättre och att ÖFK går mot ljusare tider. En sak som vore intressant att läsa om vore om varför ÖFK inte kan satsa mer på den egna ungdomsverksamheten och akademien. De flesta klubbar satsar mycket på sina egna ungdomar för att sedan kunna sälja vidare och bygga verksamheten och stärka ekonomin långsiktigt genom spelarförsäljningar på egna produkter. Till ÖFK:s A-lag köper man eller lånar in spelare utifrån, man tvingas skriva för korta avtal för att ekonomin inte finns och man har därmed svårt att tjäna större pengar vid försäljningar. Det blir en ond spiral. Så det borde vara svårt att få en ljusare e konomi utan en väl fungerande akademi där man kan plocka fram egna produkter.
Nu har det blivit så att många duktiga ungdomar i ÖFK lämnar för att verksamheten inte håller måttet.
Minns att ni i somras skrev om ÖFK:s seger i Storsjöcupen i P16-klassen och hade även en intervju med tränare Adam Edvinsson. Adam som ör en lovande tränare slutade i ÖFK i december och tränar nu i Umeå, likaså slutade båda assisterande tränarna (Nils och Gustav) i fjolårets P16-lag. Ni hade en bild i den artikeln på Robin Stenby, Osman Haroun, Daniel Smolak och Leo Ramberg som var de fyra som låg bakom finalsegern. Robin som blir 17 i år flyttade hemifrån till Degerfors akademi efter jul, Osman som blir 16 år i år slutade i ÖFK häromdagen och skrev på ett kontrakt för Häcken och har nu precis flyttat dit. Daniel har provtränat med flera klubbar i vinter, bl.a. Cosmos A-lag och GIF Sundsvalls akademi och verkar vilja lämna ÖFK. Leo Ramberg som o ckså blir 17 i år har fått testa på A-laget en del och är nu och provtränar med GAIS den här veckan. Snart kanske alla på den segerbilden från Storsjöcupen lämnat Östersund. Även andra spelare från det vinnande laget i somras har redan lämnat truppen till andra lokala lag i Östersund eftersom ÖFK:s ungdomsverksamhet inte fungerar tillräckligt bra.
Jörgen Z Zetterström har byggt en egen ungdomsförening i Östersund som många menar funkar bättre än ÖFK:s, hans Öztersund Ungdom spelar P16 Allsvenskan i år. Så borde det inte vara, ÖFK borde naturligtvis ha de bästa och mest lovande spelarna hos sig för att stärka ekonomin på lång sikt.
Jag sitter inte på svaren till varför det är och blivit så här, men man undra om styrelsen är medveten om att man går miste om många unga duktiga spelare? Det vore spännande om någon kunde reflektera kring ämnet. Alla i Jämtland borde ju vara angelägna om att ha en väl f ungerande akademi där länets unga spelare vill spela och där man vill stanna kvar och kunna utvecklas och ha möjlighet att ta sig upp i A-laget. Extra angeläget också för klubben att kunna ha kvar spelare som sedan kan säljas vidare och stärka klubbens ekonomi även om det är en kostnad kortsiktigt. Tyvärr fungerar det för dåligt och ÖFK går miste om många duktiga spelare som lämnar för tidigt.


 
 
4 Kommentarer:
Gäst: AIK skrev | 9 Mar 2026 - 16:11
Z har väl tränat lag i Damallsvenskan?

Däremot har jag hört att han ogillar när spelare söker NIU istället för Storsjögymnasiet efter allt som han satsat på utveckling av spelare för spel i pojkallsvenskan. Det låter tråkigt att de inte får välja själva.
0
Gäst: Why skrev | 9 Mar 2026 - 15:56
Är Z så duktig , varför har han då aldrig tränat ett senior lag ? Z är mest intresserad av att få spelare till sin skola , som är andra handsval av dom flesta !!
2
Gäst: PEP skrev | 9 Mar 2026 - 07:26
Att öfk inte lyckats knyta upp Z till sin verksamhet är en otrolig miss. Finns ingen i öfk som har samma erfarenhet av talangutveckling som han. Att spelarna väljer att gå till hans verksamhet före öfk visar allt.
0
Gäst: Funderaren skrev | 7 Mar 2026 - 14:50
Det är inte bara spelarna som vill flytta.
Oftast är det föräldrar och ledare som erbjuder spelare att flytta.
Det är inte lett att stå emot föräldrar som åker runt och erbjuder sig.
Det finns många tallangfulla spelare som skulle kunna röra på sig men saknar föräldrar som fraktar sina barn runt om i Sverige.
Det är inte lätt som klubb att hålla kvar dessa spelare
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Blev sexa i Eurovision Song Contest 2026 - I 'går' på ÖFK:s fotbollsgala  
  av Haldo Jonsson | Igår - 23:07  
   
  Läs mer...  
 


 
  Sagt efter matchen ÖFK - Sandviken  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:43  
   
  Läs mer...  
 


 
  KÄMPA SEGER OCH TRE NYA POÄNG TILL ÖFK  
  av Lasse Granbacka | Igår - 17:10  
 

ÖFK - Sandviken 2-1 (1-0)

ÖFK fick målljubla två gånger mot Sandviken Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Igår - 16:38  
 

Simon Marklund vänder ut mot plan efter att han har gjort 2-0. Foto: Thord-Erik Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
28 Jul 2025 - 19:53 Om före detta spelarna i ÖFK Dino Islamovic och Kalipha Jawl
28 Jul 2025 - 17:47 Nebiyou Perry och Chovanie Amatkarijo bäst mot Örgryte
28 Jul 2025 - 17:37 Om vilka lag som kan gå vidare till allsvenskan
28 Jul 2025 - 17:28 Albin Sporrong - Sagt efter matchen
28 Jul 2025 - 13:38 Dm Final senior dam 2025
28 Jul 2025 - 08:16 dm final senior herr 2025
28 Jul 2025 - 07:47 En svart söndag på Gamla Ullevi
27 Jul 2025 - 17:52 ÖFK - Alldeles för dåligt, allt kan bli bättre
27 Jul 2025 - 17:39 Matchens överraskning
27 Jul 2025 - 17:38 Matchens prestation
27 Jul 2025 - 17:24 Riktigt svag insats
27 Jul 2025 - 14:06 Startelvan i eftermiddag mot Örgryte
27 Jul 2025 - 12:15 Viktor Gyökeres tog sina första steg in i elitfotbollen på J
26 Jul 2025 - 22:07 Cosmos IK -Bergs IK 3-4 efter förlängning och straffar
26 Jul 2025 - 11:48 Ny forward till ÖFK? - Lånet av Mohamed Bawa avslutas.
26 Jul 2025 - 09:44 Följ Örgryte - ÖFK via fotbollz.se
25 Jul 2025 - 21:20 -' Det var bästa träningen jag sett i ÖFK'
24 Jul 2025 - 21:04 Upplänningen Pontus Johansson ny klubbchef för ÖFK
24 Jul 2025 - 13:36 ÖFK möter serieledarna på söndag - Ingen omöjlig uppgift ?
24 Jul 2025 - 05:47 Kamraterna vinner dm semifinalen efter förlängning
 
 
 
6
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 13 Maj 2026 - 16:11
Ytterhogdal överraskade 
4
kommentarer
Nu är ÖFK med i matchen
av Agne Svärd | 14 Maj 2026 - 00:14
4
kommentarer
Spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 8 Maj 2026 - 22:56
3
kommentarer
Starkt vinna säkert
av Per Lagerbäck | Igår - 15:12
Ja, starkt av ÖFK att vinna s&
3
kommentarer
Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK
av Haldo Jonsson | 15 Maj 2026 - 14:55
Förutsättningar finns f&#
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook