Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

SUPPORTERKULTURERNA INOM FOTBOLL
av Lars Larsson
Publicerad 20 Jun 2025 - 10:24 Uppdaterad 20 Jun 2025 - 10:33

Alla supportrar samlas runt fotbollen av samma anledning, gemenskap, lojalitet och inte minst kärleken till det egna laget. Fotboll är för många en konstant faktor i en fragmentiserad värld, enligt forskaren Aage Radmann, och supportrarna ser sig ibland som fotbollsklubbarnas kärna: spelare och tränare kommer och går, men supportrarna består. Supporter är en person som stöder en organisations verksamhet utan att direkt vara en del av den. Begreppet förknippas ofta med någon som har ett stort engagemang för en idrottsförening. En organiserad grupp med supportrar som är hängivna som lag kallas ofta supporterklubb.” Källa: Wikipedia

Tyvärr tar sig engagemanget ibland obehagliga uttryck. Vi har i Sverige stundtals problem med hur supportrar beter sig. Maskerade (ibland) tänder de bengaler, kastar bangers, kastar föremål på domare och spelare samt startar slagsmål sinsemellan. Sådant hör absolut inte hemma på en fotbollsarena.

Jag drar mig däremot med glädje till minnes ÖFK:s matcher i Europa League 2017-2018. Jag såg nästan alla matcher på plats. Såväl hemma som borta. I Bilbao var det cirka 600 ÖFK supporters. I Berlin 2000 och i London över 5000. Mig veterligt inträffade inte en enda allvarlig incident. Polischefen i Bilbao lär till och med ha skickat ett meddelande till polisen i Östersund om vilka fantastiskt trevliga supportrar ÖFK har. I hemmamatchen mot Arsenal cirka 8.500 inlösta. Under den allsvenska tiden var publiksnittet runt 6.000. Vad jag minns så förekom det inga allvarliga incidenter över huvudtaget. Inte då, inte senare och inte nu.

I de allsvenska matcherna då och nu kan det däremot bli stökigt. Särskilt i Stockholmsderbyna. Jag har bekanta som är genuina supportrar till sina lag, men derbyna går de inte på pga risken för bråk och stök.

Att besöka en fotbollsmatch skall vara en positiv emotionell upplevelse. Bråk och stök skall bort. Hur är dock den stora frågan. En sak jag tycker mig notera är att medelåldern på ÖFK:s supportrar synes vara högre relativt de flesta klubbarnas diton. Rätt eller fel. Jag vet egentligen inte om det objektivt förhåller sig så.

En mänsklig hjärna anses fullt utvecklad i 27-årsåldern vad avser konsekvensanalys. Så uttrycket ungdomligt oförstånd har faktiskt sin grund i forskning. Studerar vi supportrar som beter sig på ett oacceptabelt vis tenderar deras ålder knappast vara i närheten av pensionsåldern, utan istället tenderar den vara nära ungdomlig ålder.

En klubbchef i en svensk elitklubb uttryckte att en tydligare konsekvens vid supportrars misskötsel borde vara att låta den klubben få poängavdrag. Detta blir då en påtaglig och allmänt känd konsekvens, som dessutom lever över tid och som rimligtvis borde leda till att andra supportrar och klubben i sig, tar krafttag mot huliganerna. Kanske något att ta till sig.

Vad jag däremot har konstaterat, över tid, är att incidenter av det slag jag ovan nämner inte förekommer bland ÖFK supporters. Vare sig vid hemma eller bortamatcher. Det gläder mitt hjärta. Låt oss hoppas att det består, men det gör sig knappast självt. ÖFK som klubb måste aktivt arbeta så att dåliga beteenden inte uppstår. Det vet jag dock att klubben gör. En annan sak som har stor betydelse är spelarnas ständiga beröm över ÖFK:s supportrar. Det skapar en psykologisk positiv förväntan och stolthet. Förutsättningarna ur detta perspektiv är alltså mycket goda, för att ett besök på Jämtkraft Arena skall bli en positiv upplevelse.


 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Åke Fjellström - en ÖFK-vän och tidigare styrelseledamot har avlidit  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:36  
 

Åke Fjellström

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - IFK Östersund 2-0 (0-0)  
  av Haldo Jonsson | 23 Jan 2026 - 19:27  
 

Träningsmatch i SEP - hallen

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i kväll  
  av Haldo Jonsson | 23 Jan 2026 - 17:55  
 

Startelva: Melker Uppenberg, Adrian Edqvist, Sunday Anyanwu, Abodi Qasem, Jonathan Westerberg, Eseg Yossief, Albin Mörfelt, Molls Donald Ntchamba, Arvid Holgén, Edgar Navassardian, Cornelius Agbenyegah

 
  Läs mer...  
 


 
  Tränare klar för herrarna i frösö if  
  av Håkan Lindström Frösö If | 23 Jan 2026 - 11:37  
  Tränare klar för Frösö if.  
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
7 Maj 2025 - 10:40 Referat: Ope IF - Heffnersklubban BK 2
7 Maj 2025 - 10:32 Ahmed Bonnah - Trissvinnare för andra gången i följd
6 Maj 2025 - 16:55 Simon Marklund man of the match mot Brage
6 Maj 2025 - 16:28 Stark bortaseger mot Brage efter bra spel i andra halvlek
6 Maj 2025 - 13:28 IFK Östersund 2 - 2025
5 Maj 2025 - 21:30 Matchens prestation
5 Maj 2025 - 21:27 Matchens överraskning
5 Maj 2025 - 20:59 Tre poäng trots trög start
5 Maj 2025 - 20:26 ÄLVROS 2025
5 Maj 2025 - 18:42 Alsens IF - Cosmos FK 0-4 (0-3)
5 Maj 2025 - 18:07 Startelvan i eftermiddag
5 Maj 2025 - 16:26 Brages tränare William Bergendahl inför matchen mot ÖFK
5 Maj 2025 - 11:31 Sveg div 5
5 Maj 2025 - 09:33 Läget hos Div 5- klubbar
4 Maj 2025 - 20:45 Ope if -heffnersklubban2 5-1 (2-0) bilder från matchen
4 Maj 2025 - 19:41 Referat: Ope IF - Heffnersklubban BK 2
4 Maj 2025 - 19:40 Trögt för Alsen - Spelomgång 2 div.4 Jämtland 2025
4 Maj 2025 - 10:45 Rapport från träningen
4 Maj 2025 - 10:23 Följ IK Brage - ÖFK via fotbollz.se
3 Maj 2025 - 22:16 Ytterhogdal IK går en tuff säsong till mötes 🏐ӿ
 
 
 
3
kommentarer
En unik fotbollssida har fått ny kraft - uppförsbacken är passerad 
av Haldo Jonsson | 21 Jan 2026 - 15:43
I egenskap av ordförande f
2
kommentarer
Ingen Chovanie Amatkarijo till ÖFK i år
av Haldo Jonsson | 22 Jan 2026 - 18:28
Chovanie Amatkarijo.Foto Haldo Jons
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook