Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

BRA INSATSER BEHÖVS HELA MATCHEN.
av Per Lagerbäck
Publicerad 12 Maj 2024 - 16:46 

Vad ÖFK gjorde de första 63 minuterna som lag vet jag inte, men det var riktigt dåligt. Dock en rejäl uppryckning sedan. Det räckte dock inte till poäng denna gång.

Många i ÖFK gjorde nog sina sämsta insatser under första två tredjedelarna av denna match. Sedan började man igen visa att det finns kvaliteter. Det som gjorde mig tydligt irriterad var dock inte de direkta insatserna på planen, utan att några av spelarna visade dåligt kroppsspråk. Jag försöker dock koncentrera mig på att det finns kvaliteter, men Powell har det inte lätt att hitta en uppställning som funkar optimalt ihop. Jag håller till stor del med om att Stolts återkomst är ett hopp om förändring, men då får det absolut inte bli en rent intern kamp om vem som gör målen, utan det gäller att lyfta värdet ytterligare att vara den spelare som passar fram till målen.

Jag tycker Ordonez idag visade att han försökte att hitta medspelare i större utsträckning, vilket är ett viktigt steg i utvecklingen. Däremot spårade jag länge (jag hoppas jag har fel) att Kroon och Hopcutt inte gärna ville ge honom bollen i de självklart bästa lägena. Musolitin är däremot en spelare jag högaktar, som alltid sliter, springer, tittar upp på sina medspelare och oftast slår väldigt bra passningar. Och idag förstår jag inte valet att låta Brendon starta på bänken. Och inte hade Hopcuttt någon lycka med sina hörnor och frisparkar.

Sammantaget ska ÖFK vara väldigt nöjda med att de bara låg under med ett mål efter 65 minuter, då Brage hade flera chanser att öka på sin målskörd. Och varför skänka bort målchanser och mål på det småplotter man pysslar med när bollen ska ut från insparkarna. Misstag skedde över hela planen och i det läget förtjänar man platsen under båda strecken. Sedan kommer omvandlingen, och då var det istället Brage som ska skatta sig lyckliga över den tur de hade vid flera tillfällen, så att de kunde behålla sin ledning. Och inte ska ÖFK ligga på den plats man nu innehar.

Nu gäller det att skapa harmoni i truppen, och hitta den effektivaste elvan, som inte alls är någon lätt uppgift. Men det gäller inte att ta ut de elva individuellt mest skickliga spelarna, utan de elva som skapar det bästa laget för dagen.

Positiva saker är att inkast går en aning snabbare, att på slutet varierar man spelet mer, att man också på slutet visade en verklig vilja att få bollen och att bytena bidrog till att uppryckningen höll i sig.

Betygen:

Mills 3 - Gjorde inga tydliga misstag, men inte heller någon positiv skillnad.

Adjoumani 4 - Han utvecklas positivt. Filmar allt mindre, ligger inte kvar och målet var fantastiskt.

Suljic 3 - Gör vad han ska på ett tillräckligt bra sätt. Nosar på en fyra.

Ghanoum 3 - Ojämn, men räcker till en trea.

Hedenquist 2 - Tycker inte att han var sig riktigt lik.

Sporrong 2 - Gjorde en del mindre bra saker och skapade inte så mycket.

Musolitin 5 - Gjorde en riktig kanonmatch, men tröttnade en aning på slutet, av förklarliga skäl.

Oluwayemi 2 - Fick inte ut så mycket av sina positiva egenskaper, men det kommer.

Kroon 2 - Ingen bra insats och ibland dåligt kroppsspråk.

Hopcutt 2 - Gjorde en riktig uppryckning sista kvarten, men det räcker inte till en trea. Ser också negativ ut emellanåt.

Ordonez 3 - Visar åter att han kan skapa mycket, och började titta efter sina medspelare, men hände inte tillräckligt för en fyra idag.

Nsa 3 - Visar kraft och vilja, men (fick inte?) följde inte med offensivt som tidigare.

Karlsson Grach 3 - Gjorde ett par riktig fina insatser, och just nu föredrar jag ett spelsystem där han eller Stolt får spela tillsammans med Ordonez från start.

Brendon 4 - Jo, visst ska han starta matcherna, om han är tillräckligt hel och frisk för att sitta på bänken.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Tobias skrev | 12 Maj 2024 - 21:35
Han eller Stolt haha. Påminner om Stolts roll för öfk. Viktigaste spelaren för hela öfk. No Stolt, No party
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Resultat från Storsjocupens alla grupper  
  av Haldo Jonsson | Idag - 21:32  
 

IFK Östersund vann två finaler

 
  Läs mer...  
 


 
  IFK vinner f 17 - 19 och f 16 i storsjöcupen  
  av Classe Olofsson  | Idag - 13:45  
 

IFK Östersund vinner Storsjöcupen F 17-19 mot Ope 1-0 , IFK vinner även F 16

 
 


 
  Curtis Edwards - trissvinnare mot GIF Sundsvall  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:36  
 

Curtis Edwards. Foto Haldo Jonsson

Den sammanlagda Trissen leder Simon Marklund och Amar Begic, men hotas av Dennis Widgren

Hos Andreas Tipset leder Håkan Tvåa är Kent P och Hanna Runsten Wedén

 
  Läs mer...  
 


 
  Omgångens prestation div 4  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:52  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
29 Aug 2025 - 12:27 Ingen krönika denna gång
29 Aug 2025 - 09:42 Följ ÖFK - Kalmar FF via fotbollz.se
28 Aug 2025 - 11:10 Efter förra vinsten mot Umeå har Kalmar inte vunnit någon ma
28 Aug 2025 - 06:24 ifk östersund dm mästare F 19
27 Aug 2025 - 22:04 Bilder från Bergs IK 2 - Hallen 3-0
27 Aug 2025 - 15:10 Förre mittbacken i ÖFK Tom Pettersson om tiden i ÖFK och lik
27 Aug 2025 - 07:34 bortamatcher kommande helg Röd/Vitt dam o herr
26 Aug 2025 - 19:44 Hede IK - Alsens IF 2-0 (1-0)
26 Aug 2025 - 10:09 Omgångens prestation i div 3 Mellersta Norrland
26 Aug 2025 - 09:29 Simon Marklund kan och vill mycket - blev Trissvinnare mot V
25 Aug 2025 - 22:38 Omgångens prestation i div 4 Jämtland
25 Aug 2025 - 14:06 Referat: Tandsyns FK - Myssjö-Ovikens IF 0-2 (0-0)
25 Aug 2025 - 11:34 Jabir Abdihakim Ali fick högsta poängen mot Varberg
25 Aug 2025 - 09:16 oavgjort för kamraterna
24 Aug 2025 - 21:36 Referat: Ope IF - Krokom-Dvärsätts IF
24 Aug 2025 - 19:30 Spelomgång 16 div.4 Jämtland - Härjedalen 2025
24 Aug 2025 - 18:31 Varberg - ÖFK 1-1 (0-0)
24 Aug 2025 - 16:04 Orättvis och onödig poängmiss
24 Aug 2025 - 15:34 Matchens prestation
24 Aug 2025 - 15:31 Matchens överraskning
 
 
 
7
kommentarer
Debattkrönika 
av Tord Andersson | Igår - 10:38
Fotbollz.se hämtar ibland inl&
3
kommentarer
Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Jun 2026 - 21:55
Sista omgången för i v
1
kommentar
Omgångens prestation div 4
av Haldo Jonsson | Igår - 10:52
1
kommentar
Två ÖFK-are i veckans lag i Supefrettan 
av Haldo Jonsson | 1 Jul 2026 - 21:37
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook