Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK GÖR OMSTART - NYTT SPELSYSTEM ?
av Haldo Jonsson
Publicerad 10 Jun 2024 - 11:02 Uppdaterad 10 Jun 2024 - 11:12

Arkivbid. Träning på Hissmovallens gräs. Foto: Micke Forsberg.

Efter några dagars uppehåll från fotbollen gör nu ÖFK omstart.

Det har säkert varit betydelsefullt att få koppla av fotbollen en tid och få ta det lugnt.

Nu väntar vi med spänning tills på söndag, då ÖFK spelar mot topplaget Öster på bortaplan.

Hissmovallen och Krokom är räddningen. eftersom matchen mot Öster går på gräs.

Som vanlig ställer lojale arbetsmyran Micke Olofsson Hissmovallen till ÖFK:s förfogande. Micke har nog haft ÖFK i tankarna, när han gjorde det möjligt att i så tidigt skede som möjligt träna och spela på Hissmovallen.

Bra att ÖFK kan åka till Krokom, som verkligen satsar på möjligheten att bedriva idrott.

Till våren blir det nog många resor till grannkommunen för ÖFK, när fotbollshallen står färdig. Det löser många problem för ÖFK. Bäst är att slipper träna på en svinkall Jämtkraft Arena. Det fick vi uppleva vid många träningstillfällen i år. Brrr.

Fysisk vila men mentalt?

Det har varit några dagars fysisk vila, men tankarna har säkert snurrat runt i manager Powells huvud över den senaste förlusten mot nykomlingen Sandviken och att tabelläget är bekymmersamt.

Det är dumt att stirra sig blind på en match som den mot Sandviken. Bottenmatcher gör alla lag. Det klassiska exemplet är, när Graham Potter åkte till Sundsvall med sitt duktiga manskap, och åkte på förlust med 5-0. Det sved långt in i själen.

Spelsystemet och Landskrona

Ganska många supporters kontaktar fotbollz.se och tycker till om spelsystemet. Man tycker att det nuvarande inte fungerar utan Stolt.

Man vill se att något ändras, eftersom spelet inte varit så bra i de tre senaste matcherna. Det är sant men samtidigt måste man inse att det heller inte blir några poäng på skönspel. Har man det tabelläge som ÖFK har, måste man, kanske i vissa matcher spela cyniskt.

Landskrona har under våren gått som en ångvält i Superettan De spelar efter 3-4-3.

Om man har spelare som fungerar för detta system, så är det offensivt och effektivt, men kanske lite svårare att lära sig än 4-4-2.

Som spelet ser ut nu så är Grach ofta för ensam på topp. Det går nog att lösa utan att behöva byta spelsystem.

Grach måste ha någon spelare att samspela med, förslagsvis Arquímides Ordonez, som inte använts till spel så mycket på sistone. Han har i alla fall meriter från några MLS-matcher och är en oberäknelig forward med skott.

En annan spelare som jag skulle vilja se mera av, i varje fall i en halvlek, är Michael Oluwayemi. Han är mera konstruktiv än Sporrong, som har andra fördelar. Jamie Hopcutt är även han tänkbar i den positionen.

I Landskrona säger man, att anledningen till att laget vunnit så mycket i år, är att de har ett spelsystem där varje spelare vet vad de ska göra på plan. Det är kanske inte så enkelt, för ofta måste man improvisera och man har en motståndare som försöker störa ambitionerna.

Vi tror på en fin återstående säsong för ÖFK. Kommer självförtroendet så kommer vinsterna.

Öster har vi vunnit mot tidigare på bortaplan och då med tio man.

Kör hårt!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Sunday Anyanwu. oemotståndlig - blev Trissvinnare igen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:15  
 

.Bild: Sunday Anyanwu. Foto Thord-Eric Nilsson

Den sammanlagda Trissen leder Simon Marklund och Amar Begic är tvåa.

Hos Andreas Tipset leder Håkan Tvåa är Hanna Runsten Wedén och trea Kent P. Sensationellt resultat av Hos Andreas Tipset.

 
  Läs mer...  
 


 
  Spelomgång 16(15) div.4 Jämtland 2025  
  av Lasse Granbacka | Igår - 14:21  
 


Ny serieledare efter förra omgången då Berg vann sin match och Hede gick och förlorade sin match borta mot Offerdal. Skiljer nu bara en poäng mellan de tre första lagen. Brunflo tog chansen i förra omgången och är nu på samma poäng som Lillhärdal som är strax ovanför kvLHede Lillhä'alstrecket. Härjedalskt derby på fredag då Hede och Lillhärdal möts på Söderåsens IP. M/O har ingen match denna omgång

En match återstår att spela i omgång 16. Det är Hede - Lillhärdal. Spelas fredag

 
  Läs mer...  
 


 
  Det är troligt att Superettan kommer att avgöras inom de närmaste omgångarna.  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:19  
 

Nytänkade är viktigt för tränarna.

 
  Läs mer...  
 


 
  Före detta ÖFK- tränare ska träna Ljungskile  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:45  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
 
 
 
Herrar
av: Grin-Olle | 28 Jul 2026 - 07:54
NLIF gråter ut i media:https://www.
12
kommentarer
ÖFK - Ljungskile SK 0-0 (0-0)
av Lasse Granbacka | 24 Aug 2026 - 19:31
ÖFK - Ljungskile SK 0-0 (0-0)
5
kommentarer
 Spelomgång 16(15) div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 25 Aug 2026 - 10:11
Ny serieledare efter förra omg
3
kommentarer
Tips div 1, 2 och 3 i veckan
av Per Lagerbäck | 25 Aug 2026 - 14:25
IFK Östersund tog en ovän
2
kommentarer
Det är troligt att Superettan kommer att avgöras inom de närmaste omgångarna.
av Haldo Jonsson | 26 Aug 2026 - 21:23
Nytänkade är viktigt f
2
kommentarer
Hårkmovallen i Lit har fått konstgräs - invigning har ägt rum 
av Haldo Jonsson | 23 Aug 2026 - 18:17
Premiärlaget Leeds har trä
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Mån 10 Aug 17:48
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook