Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

NU GÄLLER DET
av Per Lagerbäck
Publicerad 25 Okt 2024 - 13:13 Uppdaterad 25 Okt 2024 - 13:32

Nu väntar säsongens tre sista matcher för ÖFK. Hoppas jag.

ÖFK gjorde en rejäl uppryckning mot Landskrona. Inte för att man dominerade matchen, utan för att man trots visst underläge i spel skapade fler chanser än bortalaget och ändå lyckades vara hyfsat disciplinerade i försvaret. Plötsligt såg man flera snabba vändningar och försök att anfalla innan skyttegravar grävts av motståndarna. Några snabba bolltransporter skedde också, men där kan det fortsatt bli mycket bättre. Men främst var kampandan synlig i nästan alla sammanhang, och man hängde inte med huvudet efter den onödiga kvitteringen heller.

Jag fortsätter att med viss envishet hävda att ÖFK har en trupp för en placering på övre halvan, men av någon anledning har det inte varit harmoniskt i truppen. Därför var det så fantastiskt roligt att se allas engagemang under och efter matchen senast. Det är kanske det som ger mig tillräckligt hopp för att tippa att ÖFK ska slippa att kvala sig kvar. Men engagemanget är absolut nödvändigt. Och risken finns naturligtvis fortfarande för en näst sista plats i serien, och direkt nedflyttning. Och kval mot Falkenberg, Lund, Umeå, Stockholm Inter eller Nordic United är inget jag ser fram emot. Trots, eller beroende på, att det kan bli oerhört spännande.

Vi ser på resultaten att de flesta bottenlag tar oväntade poäng, så ingenting kommer gratis. Det är jobb och mod framåt som gäller. Samt naturligtvis disciplin i det defensiva spelet. Dessutom önskar jag att de snåla passningarna i och strax utanför eget straffområde helt upphör tills kontraktet är säkrat. Det är ok att skicka bollen långt om man inte är helt säker på att man kan slå en säker passning.

För min del skulle jag absolut välja spelare där jag var säker på inställningen och beredskapen för full uppoffring den aktuella dagen för en startplats. Motståndarna ska inte få vara ifred nästan någon gång, och springer man sig alltför trött så finns det ett stort antal spelare som är sugna på att komma in på plan och visa att man är värd chansen att starta nästa match.

Kör hårt ÖFK! Jag tror faktiskt på er!

PS I värsta fall kommer jag alltså att se fram emot fler matcher denna säsong. Alltså inför sista matchen, om det blir högst en poäng i de båda närmast kommande matcherna i Göteborg. DS

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Tvivlande skrev | 25 Okt 2024 - 18:43
Inget nytt, Powell har inte varit någon succé någonstans. Tyvärr så har Öfk haft utan undantag mindre bra tränare efter Graham Potter som är i en klass för sig. Efter Potter har det varit dåligt.
0
Gäst: Robert skrev | 25 Okt 2024 - 16:15
Jag har under hösten konstaterat att Powel troligtvis var rätt begränsad som tränare. När han hade rätt spelar funkade det, men han hade ingen plan B. Varför fortsatte han med samma spelare om och om igen trots både dåligt spel och resultat?

Han byggde spelet väldigt mycket på att ha löpvilliga och snabba ytteranfallare och när vi i år inte längre hade det på samma sätt så blev det klart sämre anfallsspel.

När han sedan dessutom verkat ha gett instruktioner till Adjoumani att säkra mera hemmåt i åt så blev det för få löpningar i laget.

Nu när vi spelar med Marklund, Ordonez, Hopcut och Musolitin så har vi mera rörelse utan boll och får bättre spel.
4
 
Sök på fotbollz.se
   
  Tips div 3 mellersta Norrland - Ope och Ytterhogdal debuterar idag  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:55  
 


Två matcher spelade:

Svartviks IF - Cosmos FK 3-0 (3-0 )

Järpen - Sollefteå 0-0

 
  Läs mer...  
 


 
  Norrbysupporters på stan - 'Vi är här för att ta revansch'  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:14  
 

Jenny, Malin, Alfons och Elliot, Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Norrby ett ungdomligt lag med stort spelkunnande - Rapport från träningen  
  av Haldo Jonsson | 9 Apr 2026 - 22:42  
 

Arkivbild

Det är alltid lättare att träna efter en seger och så får spelarna nu se fram emot sin första seriematch på Jämtkraft Arena. Det lockar och kan knappast bli bättre och vi är stolta efter vinsten mot Varberg. Det sprider optimism hos oss och vi hoppas på flera framgångar.

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Norrby IF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | 9 Apr 2026 - 21:21  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbollz.se har fyra medarbetare som bevakar matchen.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
18 Maj 2025 - 19:01 Ahmed Bonnah en betydelsefull spelare för ÖFK - blev Trissvi
18 Maj 2025 - 18:23 sur förlust trots stark upphämtning i den tidiga seriefinale
18 Maj 2025 - 18:19 Erick Brendon på väg till Örebro SK ?
18 Maj 2025 - 12:45 ÖFK - Sandviken 2-2 (1-1) Bilder från matchen
17 Maj 2025 - 22:31 Älvros rivstartar med en 5-0 seger mot Hallens SK i hemmapre
17 Maj 2025 - 22:03 Matchens överraskning
17 Maj 2025 - 22:02 Referat: Ope IF - Selånger SK
17 Maj 2025 - 21:02 Kramfors Alliansen - Ope 2-0 (1-0) Bilder från matchen
17 Maj 2025 - 19:16 OAVGJORT EFTER SEN KVITTERING AV SPORRONG
17 Maj 2025 - 19:12 Matchens prestation
17 Maj 2025 - 17:41 I alla fall en poäng
17 Maj 2025 - 17:00 uddamåls förlust
17 Maj 2025 - 14:25 Startelvan i eftermiddag
17 Maj 2025 - 10:50 Div 2 - seriefinal för IFK Östersund och botten möte för Ytt
17 Maj 2025 - 09:07 Helgens matcher
17 Maj 2025 - 06:50 Inför matchen: ÖFK - Sandvikens IF
16 Maj 2025 - 18:23 Rapport från träningen
15 Maj 2025 - 21:36 Följ ÖFK - Sandvikens IF via fotbollz.se
15 Maj 2025 - 15:32 Prestigemöte mot Sandvikens IF på lördag
15 Maj 2025 - 10:06 Träningstider
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
5
kommentarer
 Stabilt som i cupen och en oväntad matchhjälte
av Agne Svärd | 6 Apr 2026 - 22:36
3
kommentarer
Tips div 3 melersta Norrland
av Haldo Jonsson | 2 Apr 2026 - 17:48
Två matcher spelade: Svartvik
1
kommentar
Norrby ett ungdomligt lag med stort spelkunnande - Rapport från träningen 
av Haldo Jonsson | 9 Apr 2026 - 22:42
Arkivbild Det är alltid l
1
kommentar
Härliga tre poäng
av Per Lagerbäck | 6 Apr 2026 - 17:05
Det var uppenbart ett genidrag att
 Skrivet den Mån 23 Feb 15:41
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook