Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

POWELL ÄR I DEN SITUATIONEN ATT HAN KAN VÄLJA OCH VRAKA BLAND ALLA SPELARE - RAPPORT FRÅN TRÄNINGEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 1 Aug 2024 - 16:09 Uppdaterad 1 Aug 2024 - 16:10

Förutsättningar ärmycket goda för att ÖFK ska göra en bra match.

Arikivbild.

Nu är vi inställa på match igen efter en något kortare träningsperiod.

Matchen mot Örebro är för ovanlighetens skull förlagd till fredag kväll.

Det är nog många som är förväntansfulla, efter att ÖFK har utklassat Varberg och Degerfors.

Förlusten för Varberg fick den följden, att tränaren Linderoth valde att avgå. Det blev för mycket för honom. Det syntes på vissa spelare i Varberg, att de var less och nedstämda, trots att de hade ledningen ett tag mot ÖFK.

Domare i matchen är Kaspar Sjöberg. Han är en domare som jag uppskattar. Han är nog bäst i Sverige när han har en bra dag.

Nog om detta.

Har vi rätt att ställa höga förväntningar på ÖFK mot Örebro?

Jag tycker det, trots att det är bortamatch, men matchen blir en utmaning för ÖFK, eftersom ÖFK har riktigt kass bortastatistik mot Örebro.

Spelar ÖFK lagomt offensivt och med frejdighet och inte blir för låga, samtidigt som man släpper det psykologiska problem med bortamatcherna, så tror jag att det löser sig.

ÖFK har varit som ett nytt lag i de senaste matcherna och det viktigaste är att skotten mot mål har avsevärt ökat.

Alla försättningar för att ÖFK ska göra en bra match finns. Alla spelare är tillgängliga utom möjligen Kroon.

Powell är i den situationen att han kan välja och vraka vika spelare han vill ha med.

Apropå Powell, så tillhör den kategorin av tränare som vill hålla sig till i stort sett samma startelva. Det är väl igen fel med det, men det är även viktigt, att han släpper fram bänknötarna så att de inte tappar inspirationen. Det är svårt att vinna en serie utan man har positiva bänkspelare.

Vi får nog se ungefär samma startelva som förra gången mot Varberg mot Örebro.

Framåt vill vi gärna se Hopcutt och Marklund. De har visat framfötterna i de senaste matcherna. Det är ganska givet att de ska starta.

Försvaret behövs inte ändras.

Jag vill även se målskytten och för motståndarna svårfångade Quimi. Trots kort speltid så har han gjort tre mål och har delad ledning i skytteligan.

Quimi är en stor talang som man måste vårda ömt. Han är på lån nu, men jag hoppas att ÖFK köper loss honom inför nästa säsong. Han kan bli hur bra som helst.

Förmodligen är det en tidsfråga när Stolt kan starta. Det är en bedömningsuppgift för Powell. Kanske är det värdefullt att skynda långsamt, nu när Quimi efter avstängning och Grach finns att tillgå.

Det ska bli mycket intressant att sätta sig framför TV:s på fredagskväll.

ÖFK är bra nu!

ÖFK ger sig aldrig!

Det gör inte vi heller.

Vi stöttar ÖFK i alla lägen.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: @Robert skrev | 2 Aug 2024 - 17:42
Tills Malle är tillbaks är Quimi bänk!\r\nDu verkar inte lärt dig hur Powell spelar sina matcher!
0
Gäst: Robert skrev | 2 Aug 2024 - 13:02
Ordónez bör starta helt klart, tillsammans med Marklund och Hopcutt. De tre är bästa trion i alla fall tills Stolt är tillbaka.
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Efterskörd från omgång 20  
  av Thord-Eric Nilsson  | Igår - 16:34  
 

.Foto Thord-Eric-Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 1, 2 och 3 i veckan  
  av Per Lagerbäck | Igår - 14:25  
 

IFK Östersund tog en oväntad och viktig poäng senast. Ope kämpar vidare om tredjeplatsen i tvåan, där Frösön var nära att överraska. I den rumphuggna trean har det spelats två matcher på två veckor, och denna vecka bara två ytterligare.

 
  Läs mer...  
 


 
  Lång resa igen mot tabell femman  
  av Classe Olofsson  | Igår - 14:19  
 

Lördag 29/9 kl 16 Djursholms ip 2.......Fc Djursholm - IFK Östersund

 
 


 
  Spelomgång 16(15) div.4 Jämtland 2025  
  av Lasse Granbacka | Igår - 10:11  
 


Ny serieledare efter förra omgången då Berg vann sin match och Hede gick och förlorade sin match borta mot Offerdal. Skiljer nu bara en poäng mellan de tre första lagen. Brunflo tog chansen i förra omgången och är nu på samma poäng som Lillhärdal som är strax ovanför kvalstrecket. Härjedalskt derby på fredag då Hede och Lillhärdal möts på Söderåsens IP. M/O har ingen match denna omgång

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
 
 
 
Herrar
av: Grin-Olle | 28 Jul 2026 - 07:54
NLIF gråter ut i media:https://www.
11
kommentarer
ÖFK - Ljungskile SK 0-0 (0-0)
av Lasse Granbacka | 24 Aug 2026 - 19:31
ÖFK - Ljungskile SK 0-0 (0-0)
8
kommentarer
Bilder från Järpen -Ope 1-2
av Stefan Roos | 21 Aug 2026 - 22:40
Foto: Stefan Roos. Uppdaterad med
6
kommentarer
SvFF beslut på Norra Lit IFs överklagan
av Haldo Jonsson | 22 Aug 2026 - 19:27
Nu har Norra Lit IF fått SvFFs
4
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - derby i kväll
av Haldo Jonsson | 21 Aug 2026 - 14:54
3
kommentarer
 Spelomgång 16(15) div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | Igår - 10:11
Ny serieledare efter förra omg
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Mån 10 Aug 17:48
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook