Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

DET KAN FINNAS LÄGE UNDER HÖSTEN ATT SÄTTA IN MERA OPRÖVADE SPELARE
av Haldo Jonsson
Publicerad 1 Okt 2023 - 18:30 Uppdaterad 1 Okt 2023 - 22:39

Jag tycker mig se att en del spelare redan har haft lite jobbigt med formen

Akivbild

I dag skriver vi den 1 oktober. Hösten och de ofta kalla vindarna har tagit greppet om oss alla i länet och om alla fotbollsspelare. Alla som sysslar med fotboll vet vad som gäller. Det är nu serien ska avgöras såväl i topp som i botten och lika spännande är det.

Intensiteten i matcherna höjs, vädret kan bli kallt och ruggigt och gräsplanerna blir blöta och ojämna. Jag har skrivet det förut, men det är i de sex återstående matcherna som vetet ska skiljas från agnarna.

ÖFK visade sig ha den förmågan i fjol när man var uträknad, men kom igen med en bragdmässig heroisk upphämtning, den mest imponerande i ÖFK:s historia.

I dag är ÖFK i ett bättre läge, men vi kan räkna med att det åtminstone krävs en vinst till för att de ska vara helt säkra.

Hösten kan ändå bli jobbig.

Det är en lång säsong som tär på spelarnas både fysik och psyke.

Alla spelare har olika ork. Vissa kan träna stenhårt och spela ofta och klarar det hur bra som helst.

Många spelare orkar inte lika bra. Då uppstår en viktig uppgift för tränarna, att se hur spelarna har det med orken..

Vid frukosten varje dag fick spelarna under Potter på en skriven lapp berätta hur det var med energin och skadorna. Jag undrar om inte Powell har något liknande system.

Jag tycker mig se, att en del spelare redan har haft det lite jobbigt med formen och inte presterar vad man vet att de kan.

Nästan ingen spelare orkar spela match efter match och samtidigt träna och klara av långa tröttande resor.

Det kan finnas läge för att sätta in mera oprövade spelare, eftersom ÖFK har en stark bänk av spelare som är jämbördiga med spelare som ofta anlitas. Även ur en annan synpunkt kan det vara viktigt att bänkspelarna känner att det finns en möjlighet att spela, annars kan de tappa suget.



Så är läget inför Jönköpings Södra

ÖFK har haft svårt att lösa anfallet efter det att Grach blev skadad. Han var nästan given som ersätare. Stolt, försvarar sin plats, men kan med sitt energikrävande bli trött och behöva vila en match eller att bli utbytt i halvlek.

Jag kan tänka mig Österholm eller Musolitin i rollen som ersättare till Stolt eller berdvid honom. Båda kan jobba hårt och de kan skjuta. Oavsett var man placerar Musolitin med sin starka vilja, så vet vi att han levererar.

Jag tycker nog att Sinyan kommit tillbaka ganska bra efter formsvackan. Det motiverar att han får starta på måndag.

På mittfältet kan jag tänka mig Nader. Mittfältet ökar i slagkraft om man har en spelare som är konstruktiv. Nader kanske inte jobbar så hårt, men han läser spelet bra och kan slå öppnande passningar. Det kan betyda mål.

Rask har varit formsvag i ett par matcher. Som fullgoda ersättare har vi Jakob och Ziad. Det kan vara viktigt att låta dem spela, eftersom vi hoppas att de blir kvar även nästa år.

ÖFK har inga nya skadade spelare och träningarna har varit bra. Det känns bra när de åker till Jönköping. Det finns ingenting att skylla på. ÖFK har spelare som kommer att göra jobbet. Det vet vi och det känns tryggt.

ÖFK ger sig aldrig!

Nu kör vi framåt med oförminskad eller med utökad fart. Nu tar vi Jönköpings Södra.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Frösö IF-Brunflo FK 5-2 bilder  
  Idag - 15:54  
 

Några bilder från matchen

 
  Läs mer...  
 


 
  Linton Ulloa och Solskjaer.  
  av Björn Runsten | Idag - 14:06  
 

Linton Ulloa. Foto Björn Runsten

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips damserierna i helgen  
  av Per Lagerbäck | Idag - 11:48  
 

Div 1 Norra har ju redan spelat fyra omgångar, så detta är en sen start av tipsen. Bl a detta leder till ett önskemål.

 
  Läs mer...  
 


 
  Hede IK gör målrik start i fyran ⚽⚽⚽  
  av Agne Karlsson | Idag - 09:14  
 

Artikelförfattare och foto: Agne Karlsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
24 Maj 2025 - 20:26 Matchens prestation
24 Maj 2025 - 19:28 ÖFK ÖVERTYGADE MOT ÖREBRO - SÄKER SEGER!
24 Maj 2025 - 17:50 Härlig seger i regnet.
24 Maj 2025 - 17:13 Matchens överraskning
24 Maj 2025 - 15:29 Alsen - Hede 2-3 (1-0)
24 Maj 2025 - 14:27 Startelvan
24 Maj 2025 - 11:17 Div 2 herrar - IFK Östersund upp i serieledning
24 Maj 2025 - 10:12 Helgens matcher
23 Maj 2025 - 22:58 Spelomgång 5 div.4 Jämtland 2025
23 Maj 2025 - 20:11 Nu ställs ÖFK mot ett lag man ofta har svårt mot.
23 Maj 2025 - 20:10 Rapport från träningen - det finns en ljusning i tunneln
23 Maj 2025 - 11:06 Frösö IF - Ope IF 1-2 bilder från matchen
23 Maj 2025 - 10:42 Följ ÖFK - Örebro SK via fotboillz.se
22 Maj 2025 - 23:27 ÖFK:s mest hållbara investering
22 Maj 2025 - 21:48 Dagens glada nyhet - akademispelaren Eseg Yossief har fått A
22 Maj 2025 - 15:43 Erick Brendon bäste ÖFK-are mot Västerås SK enligt Sofascore
22 Maj 2025 - 15:38 Läs här om Sofascors tillvägagångssätt för att bedöm spelarp
22 Maj 2025 - 14:22 Ali Suljic en försvarsgigant - blev Trissvinnare mot Västerå
22 Maj 2025 - 05:02 Ifk vidare i svenska cupen
21 Maj 2025 - 23:08 Matchens prestation
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
11
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - svårtippat och spännande 
av Haldo Jonsson | 23 Apr 2026 - 14:21
10
kommentarer
Spelomgång 1 div.4 Jämtland/Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Apr 2026 - 21:20
Då var det dags för start
6
kommentarer
Den för ÖFK orimligt tuffa inledningen av Superettan
av Haldo Jonsson | Igår - 10:59
Det är en snedfördelning
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook