Norling: ”Vi behöver göra en toppinsats mot Östersund”
SK går in i bortamatchen mot Östersund med tre förluster på de fyra senaste matcherna. Senast blev det 1–2 hemma mot Helsingborg. Både anfallaren Antonio Yakoub och mittbacken John Stenberg är avstängda mot Helsingborg på söndag och tränaren Rikard Norling är tydlig med vad som krävs för att vända trenden.
– Vi behöver träffa rätt på matchplan, och vi behöver göra en toppinsats individuellt. Det är förutsättningarna, säger Norling.
ÖSK-tränaren vill inte fastna i analyser av tidigare matcher, utan fokuserar på det som väntar.
– Sen kan man ju gå tillbaka och ha massor med analyser om respektive match som vi har spelat, men det hjälper oss inte så mycket i förhållande till att försöka få ut max mot Östersund. Det är en ny match och nya möjligheter.
Norling betonar också att den dåliga formen i superettan inte gör att han redan nu blickar mot sommarens transferfönster.
– Nej, jag är otroligt fokuserad på här och nu och på det som vi kan påverka. Det är det enda jag har framför ögonen mer än att börja söka enkla vägar.
Från artikel i Nerikes Allehanda
|