Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: TANDSBYNS FK - MYSSJÖ/OVIKENS IF 3-3 (2-1)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 22 Sep 2024 - 11:16 

En svängig och inte så välspelad match slutade med att lagen fick med sig ett poäng var.

Nu är det höst. Bitvis var det rätt kyligt på bänken, men så kom solen fram och det blev varmt och skönt. Tur att vädret i alla fall kunde värma publiken som kommit, för spelet var det lite sådär med.

Matchen börjar i alla fall med att vi rätt snabbt gör 1-0. Joel gör en riktigt fin prestation och vi kan lägga in ledningsmålet efter bara 7 minuter. Förutom det är det ganska avvaktande spel första minutrarna. Båda lagen försöker spela fotboll, och båda lagen tappar boll som gör att motståndarna kan komma till lite halvlägen.

Ett sådant bolltapp kombinerat med ganska avvaktande försvarsspel från vår sida leder till att Philip Pierre i Myssjö/Oviken får bollen nära målet i straffområdet. Från bänken ser det ut som han ganska enkelt kan rulla in kvitteringen 1-1.

Första 20 händer det ganska mycket i matchen, och den perioden avslutas med att vi får en straff dömd till oss. Om jag minns situationen korrekt är det ett inspel på Mergim som nickar en stenhård boll inne i målgården, som går på en Myssjö/Oviken-spelares arm. Svårt att se situationen för mig, men med tanke på att det inte verkade vara så mycket protester får jag anta att det var korrekt dömt.

Lucas förvaltar straffen väl och stänker in ledning 2-1. En ledning som ska stå sig halvleken ut. Myssjö kanske är snäppet starkare mot slutet på halvleken och bästa chansen är en nick mot krysset som går strax utanför.

Efter pausen är det Myssjö/Oviken som kanske har lite mer boll under en period. Det är fortfarande en match som är lite mer dominerad av misstag än nåt fint spel. Men myssjö ska få till kvitteringen några minuter in i andra halvlek. Får med sig bollen in i straffområdet från sidan, och ur ganska snål vinkel slår in kvitteringen 2-2.

Nu jagar båda lagen vinsten och det känns som om spelet blir lite mer fysiskt. Så kommer Myssjö/Oviken upp i ett fint spel, inlägg och nick som seglar in i Edvins bortre kryss. 2-3 och det kändes lite som om den här matchen skulle rinna oss ur händerna.

Vi replikerar dock ganska omedelbart, Elias stänker in 3-3 på en boll som Myssjö/Ovikens målis Pontus är på, men inte lyckas hålla eller styra bort. Jag tittar bort ett ögonblick så jag ser inte riktigt upprinnelsen, men enligt uppgift skulle det vara en uppsnappad boll från målvakt som leder till läget.

I slutminutrarna tycker jag det är vi som har mer av de farliga lägena. Es har några fina avslut, men lyckas inte träffa innanför målramen. En frispark studsar lite oroväckande i motståndarnas straffområde, men blir till ingenting. Myssjö/Oviken är å sin sida inte ofarliga utan det är riktig svängig fotboll vi bjuds på.

Matchen slutar 3-3 och det är nog ett ganska rättvist resultat. Myssjö/Oviken tappar i striden mot Cosmos om kvalplatsen och vi tappar lite i jakten om mittenplaceringarna. Med bara en match kvar för oss att spela är vi säkra från negativt kval, men vi har svårt att nå nån framskjuten placering i år.

Nu är det bara ladda om, två veckors träning kvar och sen ska vi göra en bra avslutning mot Hede hemma.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Tuff match gav en poäng  
  av Classe Olofsson  | Idag - 16:37  
 

Friska Viljor Fc - IFK Östersund 1-1 (1-1) Mål IFK: självmål

 
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Idag - 15:36  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Tre poäng hade varit härligare  
  av Per Lagerbäck | Idag - 15:34  
 

En match där ÖFK dominerade största delen av tiden, och kanske borde ha kunnat ta alla tre poängen.

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - Falkenberg 2-2 (0-0)  
  Idag - 13:15  
 

Östersunds Fotbollklubb lyckades inte följa upp med en ny trepoängare hemma på Jämtkraft Arena när serieledarna och hittills obesegrade Falkenbegs FF kom på besök. 2-2 (0-0) efter mycken dramatik i slutminuterna.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
Idag - 12:23 Helgens matcher
Idag - 11:32 Startelvan mot Falkenbergs FF på lördag
Igår - 22:56 Spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025
Igår - 20:45 Det finns anledning att känna en viss optimism
Igår - 20:36 Kort rapport från träningen
Igår - 18:30 Sagt inför matchen mot Falkenberg
Igår - 09:43 Falkenberg har aldrig vunnit på Jämtkraft Arena trots fem fö
7 Maj 2026 - 21:32 Tips div2 Norrland herrar
7 Maj 2026 - 21:30 Tips div 3 mellersta Norrland
7 Maj 2026 - 20:56 Följ ÖFK - Falkenbergs FF via fotbollz.se
7 Maj 2026 - 14:13 En god och näringsrik frukost är viktig för en bra insats mo
7 Maj 2026 - 08:57 Referat: Tandsbyns FK - Frösö IF 2-1 (1-0)
6 Maj 2026 - 22:25 Trissvinnare mot Värnamo - Amar Begic
6 Maj 2026 - 22:08 Resultat spelomgång 2 div.4 Jämtland 2025
6 Maj 2026 - 21:53 Väntat beslut om avstängning för Ali Suljic
5 Maj 2026 - 11:19 Mittbacken Sami Davis på väg till ÖFK?
5 Maj 2026 - 09:00 Svår Bortamatch mot FV
5 Maj 2026 - 04:55 Bortamatch
4 Maj 2026 - 19:36 Resulat och Tips div 3 mellersta Norrland
4 Maj 2026 - 18:55 Simon Marklund matchens lirare mot Värnamo -
 
 
 
5
kommentarer
Mittbacken Sami Davis på väg till ÖFK?
av Haldo Jonsson | 5 Maj 2026 - 11:19
5
kommentarer
Spelomgång 2 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 2 Maj 2026 - 21:22
Tätt på given när de
4
kommentarer
Resulat och Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 2 Maj 2026 - 17:45
Svartvik leder serien. Järpen
2
kommentarer
Tre poäng hade varit härligare
av Per Lagerbäck | Idag - 15:34
En match där ÖFK dominera
2
kommentarer
ÖFK - Falkenberg 2-2 (0-0) 
av | Idag - 13:15
Östersunds Fotbollklubb lyckad
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet igår kl 20:45
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook