Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: TANDSBYNS FK - IFK ÖSTERSUND 1-4 (0-3)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 6 Sep 2023 - 07:30 

DM-semifinal i tandsbyn som bortalaget IFK planenligt och inte så överraskande vinner.

Nu börjar det bli kyligare på kvällarna, trots den något tidiga matchstarten var det lite småkyligt i luften när vi sprang ut på en grön och fin plan i Tandsbyn. Kul att kunna välkomna ett så bra lag som IFK till en plan som det ändå går rulla lite boll på. Vi har haft lite svårt med att försvara och hålla ihop laget de senaste matcherna så vi pratade mycket om innan att vi nu får en möjlighet att träna på det och att vi inte har nånting att förlora.

När matchen startade var det nog ingen som blev överraskad över att det var IFK Östersund som är det bollförande laget. De har möjlighet att lufta lite spelare som vanligtvis inte startar men är i alla fall ett bra fotbollslag. Redan efter 6 minuter sitter 0-1. Vi låter deras spelare driva in lite för enkelt mot straffområdet och får avsluta från straffområdeslinjen, jag har visserligen vantarna på bollen och tycker jag borde kunna tryckt den utanför, men får i alla fall hämta bollen från nätmaskorna. Bara några minuter senare sitter även 0-2 efter ett inspel i straffområdet som vi inte riktigt lyckas få bort.

Men vi hänger inte med huvuden för det utan fortsätter att försöka försvara oss. IFK äger bollen nästan konstant, vi ligger rätt och offrar oss för varandra. Vi har däremot fruktansvärt svårt att göra nåt med bollen när vi väl erövrar den, IFK sätter en hög press på bollhållaren med två, tre personer och det dröjer inte länge innan de kan erövra bollen och börja rulla runt igen. Bortalaget har såklart ingen press, leder med 2-0 och kan ta sin tid i uppbyggnadsspelet. En tydlig matchplan är att försöka nå deras högerkant och därifrån komma med inspel eller inlägg. Ett inlägg kommer helt rätt och vi hinner inte dit i tid, relativt ohotad får IFK's Sebastian Shahriarolmolki nicka in 0-3 med 10 minuter kvar av halvleken, vilket också står sig tills domaren blåser.

Andra halvlek liknar första i att IFK äger bollen och vi får försvara oss. IFK gör lite byten och tappar kanske lite i intensitet och vilja vilket gör att det finns några sekvenser där vi får äga bollen och bygga ett eget spel, något som nästan var helt frånvarande i första halvlek. Bortalaget gör 0-4 efter att ha kommit in i straffområdet och avsluta på nära håll men bara några minuter efter det reducerar vi. Alvin gör en bicicleta som IFK's målvakt gör en fin räddning på, bollen landar vid Es fötter, som enligt egen utsago gör en "kylig tvåfotare" innan han trycker in bollen i mål.

Matchen slutar så 1-4 och vi ska vara nöjd med vår insats. Visserligen fick vi nästan bara spela försvar, men det gör vi bättre än någon match under höstsäsongen.
Nu har vi Brunflo hemma på fredag, en oerhört viktig match i en serie där vi måste börja ta poäng för att undvika nedflyttning. Tar vi bara med oss försvarsspelet från den här matchen och lägger till en stor dos eget spel har vi väldigt goda chanser till det.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK vill ha hem Curtis Edwards - vill ha hjälp med pengabidrag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:15  
 

Curtis Edvards. Foto Haldo Jonsson

Edwards spelar nu i Gateshed i National League i England

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - GIF Sundsvall 1-2 (0 -1)  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:53  
 

Nu med sammanfattning av matchen

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i eftermiddag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:05  
 

Melker Uppenberg, Daniel Miljanovic, Sunday Anyanwu, Jonathan Westerberg, Dennis Widgren, Yannick Adjoumani, Luka Bozickovic, Molls Donald Ntchamba, Amar Begic, Abel Stensrud, Edgar Navassardian

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK-bekanting ny tränare i Tottenham  
  av Haldo Jonsson | 14 Feb 2026 - 21:31  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
28 Dec 2024 - 19:22 ÖFK Akademi summerar 2024 - historiska framgångar för fotbol
28 Dec 2024 - 19:07 Mykola Musolitin och Jakob Hedenuist lämnar ÖFK
27 Dec 2024 - 22:56 ÖFK:s förre mittfältare Ludvig Fritzon blivande grek?
27 Dec 2024 - 18:19 Anneli Andersén får en liten roll i SDFF
27 Dec 2024 - 11:29 En spännande säsong med många förändringar och förväntningar
23 Dec 2024 - 18:00 Ytterhogdals tränare Thomas Stewart gör karriär i Sandvikens
23 Dec 2024 - 11:25 God Jul och ett Gott Nytt År
23 Dec 2024 - 11:21 Nytt tränarjobb för ÖFK:s förre tränare Thomas Gabrielsson
22 Dec 2024 - 21:34 ÖFK:s första träningsmatch mot Superettalag
21 Dec 2024 - 16:12 Fina ord av Sebastian Karlsson Grach
20 Dec 2024 - 21:08 Gustav Odenlind - yttermittfältare klar för ÖFK
20 Dec 2024 - 15:37 Sebastian Karlsson Grach till Holländsk klubb?
19 Dec 2024 - 21:18 ÖFK har fina träningsmöjligheter nästa år och fördelaktigt a
19 Dec 2024 - 21:09 Ihärdigt rykte - Björn Hamberg ny tränare i Häcken?
19 Dec 2024 - 09:30 KD dam tackar ja till div 2 nästa år
18 Dec 2024 - 15:22 ÖFK startar Superettan 2025 med bortamatch mot Trelleborg
18 Dec 2024 - 10:58 Övergångar och kontraktslösa spelare
16 Dec 2024 - 10:36 Omkastningar i ÖFK:s maratontabell i år
16 Dec 2024 - 09:59 Aktuellt i ÖFK
14 Dec 2024 - 21:32 Superettan fyller 25 år - klart med datum för upptaktsträffe
 
 
 
1
kommentar
ÖFK - GIF Sundsval 1-2 (0 -1) 
av Haldo Jonsson | Igår - 15:53
Nu med sammanfattning av matchen
1
kommentar
Två spelare från Öztersund Ungdom IFuttgagna till läger
av Haldo Jonsson | 12 Feb 2026 - 17:31
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook