Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: TANDSBYNS FK - OFFERDALS IF 2-2 (1-1)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 2 Okt 2023 - 07:43 

Delad pott på Tandsbyn nya IP.

Målskyttar:
(Tandsbyn) Alexander Lundqvist, Självmål
(Offerdals IF) Mattias Ganning, Magnus Hallenberg

Sällan har väl en förlust känts så mycket som ett nederlag, vi hade verkligen säkrat platsen i fyran med bara minuter kvar. Men... Så är fotbollen.
Låt oss ta det från början kanske?

Soligt och fint i Tandsbyn. För att vara sista dagen i September höll också planen ihop riktigt fint. Det är lätt att regn och kyla gör att planerna blir väldigt lösa och halkiga mot slutet av säsongen, och även om jag såg nån spelare tappa fotfästet var det bra förutsättningar för att spela fotboll. Förutsättningarna var också väldigt klara, 3 poäng till oss och vi riskerade inte längre kvalspel för att hålla oss kvar i fyran.

Första halvlek började med att vi tog tag i spelet, passade runt i backlinje och mittfält och hade kontroll på bollen. När vi väl tog oss lite längre upp i banan blev vi kanske lite väl ivriga och lyckades inte ta oss igenom Offerdals försvar. Åt andra hållet skapade inte heller Offerdal speciellt mycket. Men är det nåt Offerdal var skickliga på matchen igenom så var det fasta situationer. Efter cirka 30 minuter fick de en hörna som jag lyckades göra en fin dubbelräddning på, men på den efterföljande hörnan tryckte Mattias Ganning in 0-1 i krysset.

Perioden precis före och efter målet har vi en svacka i spelet, men vi efter ett tag börjar vi äta oss in i matchen. 1-1 kommer efter en tilltrasslad situation med boll efter backen in mot första stolpen. Det är en boll som Offerdal inte lyckas få bort, Es försöker trycka in den och bollen hamnar till slut i nät. Det är lite långt avstånd för att jag ska se exakt vad som händer, men domaren dömer det till självmål och blåser av halvleken strax efter.

Andra halvlek är det vi som har det mesta av spelet. 2-1 kommer efter fint spel längs kanten och Alex kan trycka in bollen. Efter ledningsmålet fortsätter vi spela fin fotboll, men utan att försöka ta för stora risker. Vi kommer också till några riktigt fina lägen, men Robert Köpsén i Offerdals mål står för några riktigt fina räddningar och håller ledningen till ett mål.

Mot slutet av matchen flyttar Offerdal upp, sätter högre press och vi blir mer och mer stressade. I slutminuterna får Offerdal en hörna, från mitt vänster. Jag missbedömer bollen och är ute och fladdrar, bollen dimper ner bakom mig och vi lyckas inte få bort den utan Magnus Hallenberg kan sätta 2-2. Nästan det sista som händer i matchen.

Nu har vi en chans till att slippa kval, nästa helg borta mot Myssjö/Oviken. Vi har fortfarande allt i egna händer och om vi bara fortsätter att spela det fina spelet, men sätter våra lägen kommer det kunna bli en riktigt rolig tillställning.
 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK - GIF Sundsval 0 -1 i halvtid  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:53  
   
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i eftermiddag  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:05  
 

Melker Uppenberg, Daniel Miljanovic, Sunday Anyanwu, Jonathan Westerberg, Dennis Widgren, Yannick Adjoumani, Luka Bozickovic, Molls Donald Ntchamba, Amar Begic, Abel Stensrud, Edgar Navassardian

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK-bekanting ny tränare i Tottenham  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:31  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Genrep på söndag med många nya och spännande spelare  
  av Haldo Jonsson | Igår - 16:04  
 

Dennis Widgren kommer nog att göra sin första match från start mot GIF. Det blir intressant.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
18 Okt 2024 - 18:22 Rapport från träningen - allt positivt men svårt att välja a
17 Okt 2024 - 21:38 MÅNGA MINNESBILDER AV ÖFK- FEM ÅR LÄNGS 'VIA DOLOROSA'
17 Okt 2024 - 20:19 bortamatcher för dam o herr
17 Okt 2024 - 10:06 Ope IF - Myssjö/Ovikens IF 1-1 (1-0) Bilder från kvalmatchen
16 Okt 2024 - 22:11 Kval till div 3 mellersta Norrland - Oavgjort i kväll
16 Okt 2024 - 18:25 Sex ÖFK spelare i farozonen för avstängning
16 Okt 2024 - 09:39 Svagt agerat av östersunds kommun
15 Okt 2024 - 23:01 ÖFK har fått bud på Yannick Adjoumani
15 Okt 2024 - 11:25 Kvalfeber
15 Okt 2024 - 11:20 Ken Sema satsade pengar till ÖFK? - En klubb som jag håller
14 Okt 2024 - 22:36 Glädjen stod högt i tak i dag i ÖFK
14 Okt 2024 - 17:42 Ytterhogdals IK har fyllt 100 år
13 Okt 2024 - 17:27 Svårt krisläge i ÖFK
12 Okt 2024 - 19:43 Kvalseger för Ope IF. Forsmo IF - Ope IF 0-3 - Nu bilder frå
12 Okt 2024 - 18:22 Övertygande kvalvinst för Ope IF
12 Okt 2024 - 14:59 kamraterna avgör derbyt i 91 minuten
12 Okt 2024 - 14:55 Anjevall kvitterar i 90 minuten
12 Okt 2024 - 11:36 Resultat div 2 Norrland
11 Okt 2024 - 14:30 Hur mår Norrlandsfotbollen? - Superettan närmar sig slutet o
10 Okt 2024 - 14:06 Ingen fotbollsgala i länet i år
 
 
 
1
kommentar
Två spelare från Öztersund Ungdom IFuttgagna till läger
av Haldo Jonsson | 12 Feb 2026 - 17:31
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook