Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: TANDSBYNS FK - STUGUNS BK 4-1 (3-1)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 14 Aug 2024 - 06:18 

Hemmalaget var klart starkare i den ljumma sommarkvällen på Tandsbyns Nya IP.

Om det var ruggigt höstväder förra matchen så var det den här kvällen istället perfekta förutsättningar för en fin fotbollsmatch. Soligt väder, en skön sensommarvärme i luften och långa skuggor på den gröna planen. Den publik som kommit kisade i motljuset men fick se en ganska trevlig tillställning utspela sig på fotbollsplanen. Totalt kan det inte ha varit mer än 5-6 frisparkar sett över hela matchen, och det var verkligen inte så att domaren lät ett speciellt hårt spel passera då.

I första halvlek var det hemmalaget som fick den bästa starten. Även om spelet kanske inte riktigt kuggade i som det skulle fick Elias Westin ganska omedelbart en fint serverad djupledsboll av Andreas Lundkvist, Elias tog sig ganska lätt ifrån sin försvarare och kunde placera in 1-0 bakom en målvakt i stuguns mål som inte kunde göra så mycket åt det.

Efter målet fortsätter vi spela, men vi känns lite stressade i spelet med boll och slår den lite för ofta långt och på chans istället för att hålla i bollen och få igång nåt eget spel. Det är inte heller så att Stugun lyckas med att etablera nåt eget spel utan bollen byter mest ägare på mittplan. Ett av våra misstag ska de dock lyckas utnyttja, i ett missförstånd i en hemåtpassning blir plötsligt stuguns spelare frispelad och kommer själv med Edvin, Stugun fyller på med fler spelare i straffområdet och ett sidledspass i straffområdet alldeles framför Edvin friställer Jonas Andersson som kan stöta in 1-1.

Vi blir inte nedslagna för det utan fortsätter med att försöka få igång ett eget spel. Elias är som tur är hungrig på fler mål och vinner löpduellerna med Stuguns försvarare gång efter annan. Innan halvleken är slut har han både skaffat oss ledningen åter och utökat den själv till 3-1. Stugun har egentligen ingen farlighet men trots övertaget känns det lite oroligt i halvlek.

Vi kommer också ut i andra halvlek lite ängsliga, första 10 har vi svårt att hitta både positioner och passningsspel, men allt efter att halvleken fortsätter kommer vi mer och mer in i matchen och vårat spel. Möjligen sjunker Stugun ner lite i pressen också och det är inte direkt ett forcerande bortalag som vi ställs emot trots deras underläge och prikära läge i tabellen.

Leo Lindberg jobbar hårt för oss matchen igenom och har flera fina avslutslägen i både första och andra halvlek, 20 minuter in i andra får han också in bollen. Vi har också en boll som går i målets hjul och ut, som domaren dömer inte är över linjen. Det är inte första gången, nu blev det inte matchavgörande men det är kanske dags att titta på en annan lösning för oss. I övrigt kommer vi till några farliga avslut, men skärpan saknas samtidigt som att Linus Söderberg Stoller i Stuguns mål gör några fina räddningar gör att matchen avslutas 4-1.

Det är svårt för mig att inte plussa lite extra för Elias Westin med sitt hattrick, han är verkligen klinisk i sina avslut idag.

En oerhört viktig seger i vad som kändes som en måstematch för oss. VI måste vinna mot lagen som ligger under och runt oss i tabellen för att inte bli indragen i samma nedflyttningsstrid som förra gången. Nu är det kort omladdning inför nästa match, redan på fredag då vi tar emot Offerdal. Det kan nog komma att bli en tuffare tillställning och det gäller att vi är på tårna redan från start.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  En start som heter duga, men det finns varningstecken  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:47  
 

,Situation i matchen mot Norrby. Foto Thord- Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ Helsingborgs IF - ÖFK via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:37  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbollz.se har två medarbetare på matchen.

 
  Läs mer...  
 


 
  Ni har väl inte glömt Gustav Odenlind?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:41  
 

Gustav Odenlind. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 2 Norrland - IFK Östersund är favorit på hemmaplan  
  av Haldo Jonsson | 16 Apr 2026 - 16:31  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
8 Sep 2024 - 20:41 Fotbollz.se besökte bygget av allaktivitetshallen i Krokom o
8 Sep 2024 - 16:36 IFK 2 vann
7 Sep 2024 - 15:54 Oavgjort. Lucksta kvitterar i slutminuten
7 Sep 2024 - 15:50 förlust för damerna
7 Sep 2024 - 10:13 Helgens matcher
6 Sep 2024 - 20:53 Resultat div 2 Norrland
6 Sep 2024 - 19:26 Om målvakten Aly Keita
6 Sep 2024 - 09:35 ÖFK vill behålla Mansour Sinyan - även Mykola Musolitin aktu
6 Sep 2024 - 07:31 Nu behöver vi hjälp!
5 Sep 2024 - 22:37 En upplyftande återsamling i dag, torsdag
5 Sep 2024 - 22:15 Bättre än förväntat för Jamie Hopcutt
5 Sep 2024 - 12:57 ÖFK gör sina bästa matcher efter ett uppehåll - Det finns ut
4 Sep 2024 - 22:52 Om före detta ÖFK- spelaren Theodore Rask
4 Sep 2024 - 10:53 Resultat Spelomgång 18 div.4 Jämtland 2024
3 Sep 2024 - 13:26 Råplan i Torvalla får konstgräs - på den plan finns nutidshi
3 Sep 2024 - 09:28 Om Malcolm Stolt
2 Sep 2024 - 20:38 Adam Inge Benediktsson - bäst i ÖFK mot Degerfors
2 Sep 2024 - 15:27 Nyförvärv till Ope IF- brassen Lucas Dassan
2 Sep 2024 - 10:04 Simon Marklunds starka höstform håller i sig -blev trissvinn
1 Sep 2024 - 22:05 Om kommentatorn Degerfors - ÖFK
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
4
kommentarer
Disciplinnämnden upphävde domarens beslut
av Haldo Jonsson | 16 Apr 2026 - 13:45
Foto Thord-Eric Nilsson Var Norrby
1
kommentar
En start som heter duga, men det finns varningstecken 
av Haldo Jonsson | Igår - 21:47
Situation i matchen mot Norrby. Fot
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook