Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: COSMOS FK - TANDSBYNS FK 3-0 (1-0)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 17 Aug 2025 - 18:57 Uppdaterad 17 Aug 2025 - 19:00

Cosmos tog emot Tandsbyn på en fin men stormig Hofvallen, där hemmalaget till slut vann rättvist med 3–0. Tandsbyn stod emot bra i första halvlek och inledde piggt i andra, men lyckades inte matcha hemmalaget utan fick lämna poänglösa.

Hofvallen är em oerhört trevlig anläggning och naturgräsplanen är riktigt trevlig att spela på när gräset är grönt och välklippt samt att vädret är skönt. När Cosmos tog emot Tandsbyn var det så nära att vara perfekt, men en storm gjorde att matchen ändå blev relativt svårspelad för två lag som försöker ha som grundtanke att spela boll.

Matchen började och vi valde att starta i motvinden med filosofin att ligga lågt, spela tight och inte släppa till något i första för att sedan kunna slå på offensiven i andra med vinden i ryggen. En plan så god som någon och det var tydligt att Cosmos var det spelförande laget direkt från början. Men även de hade problem i vinden, djupledsbollar blev lite för långa och svårt att tajma höga bollar både i försvar och anfall.

Ganska tidigt för Edvin i Tandsbyns mål presentera sig med en panterräddning i krysset på ett överraskande skott på distans. Men bara minuter senare har Cosmos satt ledningsmålet efter ett förspel och passningsspel utanför straffområdet som såg ut att vara lika delar tur som skicklighet. Men det är det som många av spelarna i Cosmos är så bra på, att få med sig bollen även i tilltrasslade situationer. Edvin var på avslutet men kunde inte styra bollen utanför målet.

Vi viker inte ner oss för det utan fortsätter att spela en tight fotboll, klart det blir lite jobbigt att hela tiden spela försvarsspel men det fanns ändå spår av anfallsfotboll i motvinden och när domaren blåste för halvtid kändes det som vi hade alla möjligheter att vända matchen efter sidbytet.

I andra halvlek är det också vi som börjar bäst. Vi håller i bollen och lyckas sätta Cosmos under viss press, vi tvingar också deras vikarierande målvakt till en fin räddning vid stolproten. Men vi saknar det där lilla extra och målet uteblir, istället är det hemmalaget som blixtrar till. Ett fint spel ute på deras vänsterkant leder till målchans och 2-0. Vi tappar huvudet lite och av bara farten gör cosmos 3-0.

Med kvarten kvar gör båda lagen lite byten. Cosmos för att de vill och vi för att vi måste. Det är också en av de stora skillnaderna idag, vi har en stark start-11 som kan rå på de flesta lag i fyran, på bänken är vi dock lite tunna idag. Cosmos har en oerhörd bredd och kan med flera byten fortfarande vara ett topplag i fyran.

Men trots det blir de sista 15 en ganska avslagen tillställning. När domaren blåser av matchen känns det som en rättvis vinst till hemmalaget och vi får ladda om inför att vi tar emot Myssjö Oviken hemma nästa fredag.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Bilder från Ope IF dam - Sundsvalls DFF2 2-0  
  av Stefan Roos | Igår - 22:34  
 

. Foto: Stefan Roos

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:53  
 

Dags att ändra på det nu mn statistiken talar för GIF Sundsvall

 
  Läs mer...  
 


 
  Abodi Qasem fick högsta poängen av ÖFK:s spelare mot IFK Norrköping  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:07  
 

-Abodi Qasem Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | 24 Jun 2026 - 22:41  
 


Ledning nu med 7 poäng för Berg till Hede och Frösö och serieledarna möte serietrean i denna omgång. Mittenlagen slår varandra lite om vartannat men i botten har vi fortfarande Åre och Norra Lit.

Frösön slog seriledarna Berg på bortaplan. Storseger för Lillhärdal i kväll

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
24 Nov 2024 - 13:11 Ian Burchmall stöttar ÖFK i kvalet
24 Nov 2024 - 13:03 Startelvan i eftermiddag
23 Nov 2024 - 21:12 Inför matchen: ÖFK - Lunds BK
23 Nov 2024 - 21:07 I kväll kan vi glädjas tillsammans med ÖFK:s förre tränare I
23 Nov 2024 - 18:30 .Än är inget klart - mycket att fortfarande ta hänsyn till
22 Nov 2024 - 22:36 Följ ÖFK - Lunds BK via fotbollz.se
22 Nov 2024 - 15:45 Sagt av Lunds BK efter kvalmatchen
22 Nov 2024 - 10:33 Filip Bonde - Player of the match, Lund - ÖFK
21 Nov 2024 - 21:25 Matchens prestation
21 Nov 2024 - 21:16 ÖFK bäst när det gäller - övertygande kvalvinst mot Lunds BK
21 Nov 2024 - 21:06 Matchens överraskning
21 Nov 2024 - 21:00 Bra utgångsläge inför söndag...
21 Nov 2024 - 17:40 Startelvan i kväll
20 Nov 2024 - 22:11 Inför matchen: Lunds BK - ÖFK
20 Nov 2024 - 21:58 Uppladdning i Bayern med Björn Runsten och Ernst och Regina
20 Nov 2024 - 21:43 .Rapport från träningen.
20 Nov 2024 - 17:28 - 'Det börjar bli dags för Östersund att åka ur'
20 Nov 2024 - 14:43 Följ Lunds BK - ÖFK genom fotbollz.se
19 Nov 2024 - 17:34 Före detta ÖFK- spelaren i Stefan Iljic - jag vet det mesta
19 Nov 2024 - 09:40 Spännande ÖFK tider stundar
 
 
 
13
kommentarer
Dags börja blicka mot undre strecket?
av Per Lagerbäck | 21 Jun 2026 - 23:30
Första knappa 40 minuterna var
5
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
4
kommentarer
ÖFK - IFK Norrköping 0-0 matchen pågår
av Lasse Granbacka | 21 Jun 2026 - 17:19
ÖFK - IFK Norrköping 0-2
3
kommentarer
Målskytten Jabir Abdihakim Ali är klar för Öfk
av Haldo Jonsson | 22 Jun 2026 - 16:02
Jabir Abdihakim Ali Foto Haldo Jons
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook