Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: TANDSBYNS FK - JÄRPENS IF 2-1 (0-0)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 18 Sep 2023 - 08:09 Uppdaterad 18 Sep 2023 - 08:12

I solskenet på Tandsbyns nya IP fick hemmalaget med sig 3p i den väldigt täta striden i botten av tabellen.

Målskyttar:
(Tandsbyn) Fredrik Palmäng Esbjörnsson, Joel Johansson
(Järpen) Najibullah Hassani

Det kan ju vara finväder även när säsongen börjar lida mot sitt slut. Tyvärr fick jag uppleva den här mycket viktiga matchen från läktaren, men det var riktigt behagligt väder och planen såg fin ut. Jag kan dock tänka mig att den var lite blöt och tung med tanke på flertalet halkningar under matchen.

Hur viktig var matchen? För Järpen handlar det om att ta ytterligare 3p för att känna sig säker på att hålla sig ovanför kvalplats, Järpen har dessutom ett riktigt tufft spelschema de sista tre matcherna. För oss, med tanke på att Stugun förlorade mot Cosmos, skulle en vinst ta oss förbi Stugun på målskillnad och upp på säker (fast ganska osäker) mark. Båda lagen hade alltså allt att spela för.

Jag vet inte om det var matchens allvar, en mjuk plan, en dåligt pumpad boll eller solen i ögonen som var orsaken, men första halvlek var verkligen ingenting att skriva hem om. Det blev aldrig riktigt farligt i något straffområde. Det var lite gnälligt från tid till annan och några hårda satsningar, men inget som egentligen sticker ut i fyran. De första 45 minutrarna var helt enkelt ganska ointressant från ett publik-perspektiv. Visst böljade ett spelövertag aningen, men jag skulle inte säga att något lag tydligt hade matchen där de ville.

Halvtid och ett ganska konstruktivt snack i omklädningsrummet, det här var fortfarande vår match att vinna.

Andra halvlek började lite liknande första, utan att något lag riktigt tog tag i det. Kanske var det underlaget, men känslan var lite att båda lagen försökte spela långa chansbollar och viljan att etablera ett spel efter marken fanns inte riktigt där. Efter 15 minuter får vi en frispark en bit in på offensiv planhalva. Edvin lyfter in den, vi går upp mot målvakt och bollen dimper ner hos Es som stöter in den. 1-0 och vad som jag trodde riskerade att bli en 0-0 match hade fått helt rätt utveckling.

Efter målet försöker Järpen lite mer, flyttar upp och satsar verkligen framåt. Men vi försvarar oss väl och frejdar straffområdet bra. Möjligen är vi kanske snäppet väl aggressiv i bland vilket gör att ett Järpen, som ändå har flertalet spelare som kan hantera en boll, kan komma förbi en spelare. Men då är vi snabbt där och täcker upp i nästa läge.

Vi skulle också komma att göra 2-0 10 minuter senare. Spel på vänsterkanten och inspel strax framför målvakt. Joel är först på bollen och kan slå in 2-0. En 2 måls-ledning som kändes precis lika skön som den skulle komma att visa sig vara viktig.

Efter att andra halvlek haft lite skadeavbrott la domaren mycket riktigt till rätt mycket tid, och i tredje tilläggsminuten blir vi för första gången lite passiva. Järpen tillåts komma in i avslutsläge och gör inga misstag utan slår in bollen bakom Serhiy som inte kunde göra något åt det.

Bara nån minut senare blåser domaren av matchen och vi har bärgat 3 viktiga poäng. Två vinster i rad och vi kan med lite vind i ryggen ladda om i veckan mot bortamatch mot Ås nästa helg. En match som jag ser lite extra fram emot att spela! Ås har verkligen spelat upp sig mot slutet och det kommer bli en tuff match, med det sagt har vi alla möjligheter att ta ytterligare 3p. Alla matcher som är kvar är otroligt viktiga så vi kan undvika kvalspel.
 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Thomas skrev | 18 Sep 2023 - 13:52
Jag gick efter matchrapporten på jhff. Men de hade fått fel målgörare på vårt 1-0, så det är inte omöjligt att de fick fel målgörare på järpens mål också...
0
Gäst: Fråga skrev | 18 Sep 2023 - 13:24
Var inte Leite målskytt för järpen?
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Sex spelare och ledare i Svenska Landslaget har startat sin elitkarriär i Östersund  
  av Haldo Jonsson | Idag - 20:56  
 

I natt smäller det. Svenska Landslaget gör debut i VM med match mot Tunisien.

 
  Läs mer...  
 


 
  Förlust  
  av Classe Olofsson  | Idag - 18:18  
 

Ik Brage - IFK Östersund 2-0 (1-0)

 
 


 
  ÖFK svåra att besegra - 1-1 mot Ljjungskile på bortaplan  
  av Joakim Nylander | Idag - 17:42  
 

Ljungskile - ÖFK 1-1 (0-0)

Yannick Adjoumani gör 1-1

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén | Idag - 17:39  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
30 Apr 2026 - 09:14 Hede IK gör målrik start i fyran ⚽⚽⚽
29 Apr 2026 - 11:05 Viktig match för kamraterna
29 Apr 2026 - 10:59 Den för ÖFK orimligt tuffa inledningen av Superettan
28 Apr 2026 - 13:50 Stor framgång för Philip Bonde
28 Apr 2026 - 08:55 Tabell åttan på besök
27 Apr 2026 - 13:35 Örebros tränare Rickard Norling om en stentuff Superettan
27 Apr 2026 - 13:22 Höga poäng till flera öfk-spelare mot öster
26 Apr 2026 - 20:59 Resultat och tips div 2 Norrland
26 Apr 2026 - 20:55 Resultat och tips div 3 mellersta Norrland
26 Apr 2026 - 20:47 Abel Stensrud Trissvinnare mot Öster
26 Apr 2026 - 15:51 Förlust för kamraterna
26 Apr 2026 - 13:53 Bilder från Kramfors -Alliansen - Ope IF 3-2
25 Apr 2026 - 16:06 Ett avslut på mål gav vinst för Öster trots kämpamatch av ÖF
25 Apr 2026 - 15:48 Matchens prestation
25 Apr 2026 - 15:47 Övertygande seger för ifk
25 Apr 2026 - 15:20 Matchens överraskning
25 Apr 2026 - 14:45 Hjälteinsats trots förlust
25 Apr 2026 - 11:33 Startelvan i dag
24 Apr 2026 - 23:02 Senaste nytt om skador m.m. inför Öster
23 Apr 2026 - 15:26 Följ Östers IF - ÖFK via fotbollz.se
 
 
 
12
kommentarer
Spelomgång 8 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 7 Jun 2026 - 20:09
fortsatt ledning efter förra v
5
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 11 Jun 2026 - 20:06
4
kommentarer
Stora krav på målvakterna i dag 
av Micke Olofsson -Haldo Jonsson | 11 Jun 2026 - 19:36
Foto. Micke Olofsson
3
kommentarer
Simon Marklund trissvinare mot Nordic United
av Haldo Jonsson | 12 Jun 2026 - 14:16
Simon Marklund  Foto Haldo Jon
3
kommentarer
Högsta poängen till Melker Uppenberg i matchen mot Nordic United 
av Haldo Jonsson | 10 Jun 2026 - 17:21
Melker Uppenberg Foto Thord-Eric Ni
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook