Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: TANDSBYNS FK - COSMOS FK 2-5 (1-0)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 13 Aug 2024 - 08:25 Uppdaterad 13 Aug 2024 - 09:57

På en blöt, tung och ganska svårspelad plan tog Cosmos med sig 3 poäng efter att varit bättre i andra halvlek.

Det känns att vi kommit in i höstsäsongen nu och det var ett kylslaget Tandbsbyn som tog emot Cosmos för returmöte. Regntunga moln och varierande nederbörd, både under dagen och under matchen gjorde gräsmattan blöt och planen tungsprungen. Det var kanske inte de bästa fotbollsförutsättningarna för två lag som ändå har en grundtanke om att vilja spela boll.

Vi kom ifrån en match mot Järpen där vi, trots att vi inte var missnöjda med vårt spel, fått se oss ganska klart överkörda i målprotokollet. Mycket på grund av lite enkla misstag som resulterade i bolltapp och där Järpens oerhört skickliga och framförallt snabba spelare var kvicka på att straffa oss för det. Så nu mot Cosmos skulle vi se till att inte bjuda på någonting.

Första halvlek gör vi också mycket rätt, vi sliter och kämpar för varandra. Även om spelet kanske böljar lite mycket mellan lagen är det inte så att Cosmos får komma till farliga lägen, istället är det vi som med nån smart djupledsboll spelar oss till en straff. Edvin är säkerheten själv och väntar ut William i Cosmos mål innan han placerar in 1-0.

Efter målet tycker jag inte att matchbilden förändras nämnvärt. Det är mestadels spel på mittplanen och lagen turas om att komma till halvchanser på offensiv planhalva. Cosmos har halvlekens näst bästa målchans på frispark, Edvin i Tandsbyns mål får tillräckligt på bollen för att styra den i ribban och returen kan inte Cosmos ta hand om.

1-0 i halvlek var ett resultat vi såklart kände medvind av, bara gå ut och fortsätta spela för varandra och se till att sätta lägena när de dyker upp. Andra halvlek skulle dock få en helt annan matchbild.

Redan från start är det som om Cosmos kommer ut med en ny energi samtidigt som vi blir lite mer försiktiga. Att spela på en 1-0-ledning är bland det svåraste man kan göra, och från bänken blev det snabbt ganska nervigt. 10 minuter in i andra halvlek har vi otur med ett bolltapp. Yafet Tekie Kidane får bollen på kanten, känns egentligen som han driver ur vinkel ner mot kortlinjen men lyckas ändå få in bollen mellan Edvin och stolpen.

Bara några minuter senare får samme Yafet bollen till sig från andra kanten och kan enkelt lägga in 1-2 i öppet mål. Vi replikerar ganska omedelbart med ett eget fint spel där Elias kan slå in 2-2 målet. Nu var vi med i matchen igen.

Glädjen blev dock ganska kortvarig, lite otur med en boll som studsar i straffområdet och Cosmos får ett skottläge ungefär från straffpunkten. 5 minuter senare kom också 2-4 och det började bli lite grinigare på planen. Tony, som redan hade ett gult i det här läget i matchen, drar sen på sig en straff med ungefär 5 minuter kvar. Jag ser inte riktigt situationen från bänken annat än att spelaren från cosmos och tony kommer ihop i yttre delen av straffområdet. Resultatet blir rött kort, straff och en snyggt slagen straff Wendel Coelho Gomes. Smolket i bägaren för Cosmos är att målskytten firar genom att slita av sig tröjan, och då han redan fått ett gult för att sparkat bort bollen efter signal fick han syna det andra gula och även han lämna planen.

10 mot 10 spelades matchen mer eller mindre av de sista minuterna och vi får efter signal konstatera att det var en match med två ganska olika halvlekar där den första mer välspelade halvleken följdes av en där det var desto mer misstag, framförallt från oss, och desto mer mål.

Nu har vi inlett andra delen av säsongen med två förluster, men det har också varit mot ettan och tvåan i tabellen. Ikväll möter vi Stugun hemma, det är en oerhört viktig match för oss för att skaffa oss lite avstånd ner till nedflyttningsplatser.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Nu är Hos Andreas-tipset igång igen  
  av Klaus Kurzawa | Igår - 23:40  
 

Hos Andreas

Tiden går fort och jag hade glömt att konvertera koden för Hos Andreas tipset men nu skall det fungera bättre.

Jag har, som vanligt, tagit bort allas tidigare kontonamn så ni måste ansöka om nytt konto för att tippa.

 
  Läs mer...  
 


 
  Detta år en mycket viktig del under vårträningen och ÖFK har klarat det bra  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:35  
 

Foto: Barbro Fundin Hedlund

 
  Läs mer...  
 


 
  Seriepremiär  
  av Classe Olofsson  | Igår - 04:44  
 

Torsdag 2/4 kl 19 Jämtkraft Arena.... IFK Östersund - Själevads ik , Välkommen

 
 


 
  Referat: Svegs IK - Ope IF  
  av Ope IF | 29 Mar 2026 - 22:55  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
6 Dec 2025 - 19:12 Stefan Lundin - blev det något napp vid ditt besök i Gambia?
6 Dec 2025 - 09:43 Nemanja Miljanovic har levt hela sitt liv med fotbollen - nu
4 Dec 2025 - 14:28 Ahmed Bonnah lämnar ÖFK?
3 Dec 2025 - 22:27 ÖFK - ta hjälp av Graham Potter
1 Dec 2025 - 21:50 Förre backen i ÖFK Jakob Hedenquist lämnar Umeå FC - något f
1 Dec 2025 - 21:17 Fredrik Aliris - ny tränare i Ope IF alagsteam damer
1 Dec 2025 - 21:03 Play off i kvalet till allsvenskan
30 Nov 2025 - 21:50 Krokom Dvärsätts IF dam presenterar ny tränare
30 Nov 2025 - 21:18 Det som hände i Norrköping har med stor marginal passerat an
27 Nov 2025 - 21:03 ÖFK utan skulder - nu hoppas vi att ÖFK går en ny och bättre
27 Nov 2025 - 14:55 Stefan Lundin har rest till Gambia för att jaga spelare
27 Nov 2025 - 14:44 Träningsmatcher klara för nästa säsong
26 Nov 2025 - 23:10 Före detta spelarscouten i ÖFK Kyle Macauley har fått toppjo
26 Nov 2025 - 17:00 Träning på gym en viktig ingrediens i fotbollsträningen?
25 Nov 2025 - 16:50 Ian Burhnall aktuell för Hammarby?
24 Nov 2025 - 20:15 Informationsmöte för medlemmar onsdagen den 26:e november
23 Nov 2025 - 22:11 Fem är klara men det kan bli sex nya lag i Superettan nästa
23 Nov 2025 - 17:42 Alla vinnarna på Fotbollsgalan 2025
22 Nov 2025 - 19:50 Klart med kommunstödet till IFK Östersund
21 Nov 2025 - 22:43 Nu börjar en spännande tid
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi
4
kommentarer
ÖFK har mistat hela tjugo spelare sedan i fjol men många nya har kommit 
av Haldo Jonsson | 26 Mar 2026 - 13:58
Lagkaptenen Ali Suljic en av de spe
3
kommentarer
Ranheim IL - ÖFK 0-0 (0-0)
av Haldo Jonsson | 28 Mar 2026 - 18:29
Ranheim IL - ÖFK 0-0 (0-0)
2
kommentarer
Resultat helgens DM- matcher
av Haldo Jonsson | 29 Mar 2026 - 21:07
2
kommentarer
IFK Östersund - ÖFK 2-2 (1-0 träningsmatch 
av Haldo Jonsson | 29 Mar 2026 - 17:13
Edgar Navassardian en av ÖFK:s
2
kommentarer
Startelvan i eftermiddag
av Haldo Jonsson | 28 Mar 2026 - 15:34
Startelva: Melker Uppenberg, Sunday
 Skrivet den Mån 23 Feb 15:41
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook