Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: TANDSBYNS FK - MYSSJÖ/OVIKENS IF 3-3 (2-1)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 22 Sep 2024 - 11:16 

En svängig och inte så välspelad match slutade med att lagen fick med sig ett poäng var.

Nu är det höst. Bitvis var det rätt kyligt på bänken, men så kom solen fram och det blev varmt och skönt. Tur att vädret i alla fall kunde värma publiken som kommit, för spelet var det lite sådär med.

Matchen börjar i alla fall med att vi rätt snabbt gör 1-0. Joel gör en riktigt fin prestation och vi kan lägga in ledningsmålet efter bara 7 minuter. Förutom det är det ganska avvaktande spel första minutrarna. Båda lagen försöker spela fotboll, och båda lagen tappar boll som gör att motståndarna kan komma till lite halvlägen.

Ett sådant bolltapp kombinerat med ganska avvaktande försvarsspel från vår sida leder till att Philip Pierre i Myssjö/Oviken får bollen nära målet i straffområdet. Från bänken ser det ut som han ganska enkelt kan rulla in kvitteringen 1-1.

Första 20 händer det ganska mycket i matchen, och den perioden avslutas med att vi får en straff dömd till oss. Om jag minns situationen korrekt är det ett inspel på Mergim som nickar en stenhård boll inne i målgården, som går på en Myssjö/Oviken-spelares arm. Svårt att se situationen för mig, men med tanke på att det inte verkade vara så mycket protester får jag anta att det var korrekt dömt.

Lucas förvaltar straffen väl och stänker in ledning 2-1. En ledning som ska stå sig halvleken ut. Myssjö kanske är snäppet starkare mot slutet på halvleken och bästa chansen är en nick mot krysset som går strax utanför.

Efter pausen är det Myssjö/Oviken som kanske har lite mer boll under en period. Det är fortfarande en match som är lite mer dominerad av misstag än nåt fint spel. Men myssjö ska få till kvitteringen några minuter in i andra halvlek. Får med sig bollen in i straffområdet från sidan, och ur ganska snål vinkel slår in kvitteringen 2-2.

Nu jagar båda lagen vinsten och det känns som om spelet blir lite mer fysiskt. Så kommer Myssjö/Oviken upp i ett fint spel, inlägg och nick som seglar in i Edvins bortre kryss. 2-3 och det kändes lite som om den här matchen skulle rinna oss ur händerna.

Vi replikerar dock ganska omedelbart, Elias stänker in 3-3 på en boll som Myssjö/Ovikens målis Pontus är på, men inte lyckas hålla eller styra bort. Jag tittar bort ett ögonblick så jag ser inte riktigt upprinnelsen, men enligt uppgift skulle det vara en uppsnappad boll från målvakt som leder till läget.

I slutminutrarna tycker jag det är vi som har mer av de farliga lägena. Es har några fina avslut, men lyckas inte träffa innanför målramen. En frispark studsar lite oroväckande i motståndarnas straffområde, men blir till ingenting. Myssjö/Oviken är å sin sida inte ofarliga utan det är riktig svängig fotboll vi bjuds på.

Matchen slutar 3-3 och det är nog ett ganska rättvist resultat. Myssjö/Oviken tappar i striden mot Cosmos om kvalplatsen och vi tappar lite i jakten om mittenplaceringarna. Med bara en match kvar för oss att spela är vi säkra från negativt kval, men vi har svårt att nå nån framskjuten placering i år.

Nu är det bara ladda om, två veckors träning kvar och sen ska vi göra en bra avslutning mot Hede hemma.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Curtis Edwards - trissvinnare mot GIF Sundsvall  
  av Haldo Jonsson | Idag - 22:36  
 

Curtis Edwards. Foto Haldo Jonsson

Den sammanlagda Trissen leder Simon Marklund och Amar Begic, men hotas av Dennis Widgren

Hos Andreas Tipset leder Håkan Tvåa är Kent P och Hanna Runsten Wedén

 
  Läs mer...  
 


 
  Omgångens prestation div 4  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:52  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Referat: Ope IF - Sundsvalls DFF 2/ GIF Sundsvall  
  av Ope IF | Idag - 10:47  
   
  Läs mer...  
 


 
  Debattkrönika  
  av Tord Andersson | Idag - 10:38  
 

Fotbollz.se hämtar ibland inlägg i forumet och presenterar dem som en artikel. Detta är en sådan artikel

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
12 Sep 2024 - 18:29 Tankar om Powells avgång
12 Sep 2024 - 17:59 Om Powells av gång
12 Sep 2024 - 11:01 Följ ÖK - Helsingborgs IF via fotbollz.se
12 Sep 2024 - 10:45 Av Magnus Powell
12 Sep 2024 - 09:08 Magnus Powell lämnar ÖFK
12 Sep 2024 - 06:19 kamraterna möter serietvåan
11 Sep 2024 - 23:07 Knallen på Zakrivallen 🏐🏐🏐
11 Sep 2024 - 13:35 Magnus Powell leder inte ÖFK mot Helsingborg - ledig av priv
10 Sep 2024 - 11:19 Omgångens prestation div 3 Mellersta Norrland
10 Sep 2024 - 10:38 hemmamatch mot Alnö if
9 Sep 2024 - 22:09 Dvärsätt BK -Ope IF 1-0 (0-0) Bilder från matchen
9 Sep 2024 - 21:02 Resultat div 3 mellersta Norrland
9 Sep 2024 - 12:11 Tuff toppmatch slutade 0-0
9 Sep 2024 - 10:12 Nominerade som bästa spelare i och tränare i superettan i au
8 Sep 2024 - 20:41 Fotbollz.se besökte bygget av allaktivitetshallen i Krokom o
8 Sep 2024 - 16:36 IFK 2 vann
7 Sep 2024 - 15:54 Oavgjort. Lucksta kvitterar i slutminuten
7 Sep 2024 - 15:50 förlust för damerna
7 Sep 2024 - 10:13 Helgens matcher
6 Sep 2024 - 20:53 Resultat div 2 Norrland
 
 
 
2
kommentarer
Debattkrönika 
av Tord Andersson | Idag - 10:38
Fotbollz.se hämtar ibland inl&
2
kommentarer
Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Jun 2026 - 21:55
Sista omgången för i v
1
kommentar
Två ÖFK-are i veckans lag i Supefrettan 
av Haldo Jonsson | 1 Jul 2026 - 21:37
1
kommentar
Omgångens prestation i div 4 Jämtland omg. 10
av Haldo Jonsson | 29 Jun 2026 - 14:41
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook