Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: STUGUNS BK - TANDSBYNS FK 0-3 (0-1)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 15 Maj 2024 - 10:44 

I det fina, varma och soliga vädret åkte tandsbyn till stugun och fick med salla tre poängen i en förvånansvärt snäll match.

Det är det här jag ser framför mig när jag tänker på fotboll i Jämtländska division 4. Stugun mot Tandsbyn en tisdag kväll på en plan som av flera beskrevs som svårspelad. Möjligen skulle vädret ha varit både kallare, blötare och myggigare för att det skulle känts sådär extra autentiskt.

Jag har lite svårt att inte dröja mig kvar vid planen, för det första ska sägas att det var en riktigt fin plan efter förutsättningarna. För en vecka sedan snöade det men här kan vi ändå spela fotboll på en grön gräsplan. Samtidigt säger det rätt mycket när snacket innan match handlar om att "planen är lite bättre på bortre sidan så vi försöker få den att anfalla på i andra halvlek".

Matchen startade i solskenet och Stugun började med att sätta rätt hög press på oss när vi fick bollen i backlinjen. Det för dagen nykomponerade mittbacksparet Edvin och Pontus gjorde däremot inget fel i vare sig spelet med bollen eller defensivt. Edvins fina fot bidrog dessutom till flera öppnande djupledspassning som jag tror bidrog lite till att Stugun efter hand släppte lite på den höga pressen (och kanske lite trötthet också). Stugun försökte sig på lite djupledsbollar men jag var på tå idag och kom ut bra på det mesta.

En nick i stolpen på hörna var Stuguns bästa chans och möjlighet att öppna målskyttet, då hade vi haft en helt annan match (det är små marginaler i fotboll). Själv drog jag på mig en smäll i en situation och klev av efter 35 minuter med en krånglande axel. Jag hann knappt sätta mig på bänken innan Måns drivit bollen in i Stuguns straffområde och slagit in ledningsmålet 1-0. En ledning som stod sig halvleken ut.

Andra halvlek och nu skulle vi få anfalla på den "bättre" planhalvan. Det innebar tyvärr också att vi fick försvara på den lite sämre sidan och vi fick kanske lite svårare i uppspelsfasen. Det är kanske nu läge att säga att under alla 90 minuter var det en väldigt trevlig match. Man skulle ju kunna tänka sig att en match mellan två lag som är kända för sitt lite mer fysiska spel rätt lätt skulle kunna urarta. Det skulle isåfall vara rätt långt från sanningen, istället skulle jag kunna klassificera den här matchen som en av de snällare och trevligare jag spelat i tävlingsammanhang.

Så kom då matchens första, och enda, gula kort. En tilltrasslad situation i Stuguns straffområdet. Stuguns målvakt fick inte riktigt kontroll på bollen och i situationen som följer när han försöker återhämta situationen drar han ner vår spelare. Straff som Edvin sätter för 2-0. Där fick också nummer 2, Anders Roos gult kort, jag misstänker för snack för jag kan inte påminna mig att han var inblandad direkt i situationen. Anders tycker jag för övrigt, tillsammans med kaptenen Nils Jonson, var Stuguns bästa spelare, både defensivt och som ett väldigt giftigt vapen på fasta situationer.

Med kvarten kvar sätter vi också 0-3 på en hörna, slagen mot första ytan där Tony stormar in och slår in den otagbart bakom Stuguns målvakt. I andra halvlek tappar Stugun både spel och ork, vi har fler chanser och borde kanske satt en eller två bollar till. Matchen känns dock ganska avgjord och planen tar ut sin rätt med lite småskador.

Jag vill också passa på att berömma domartrion, nu var det en ganska snäll match men det var nog mycket tack vara de tre också som hela tiden hade ett gott snack med spelarna på och bredvid planen som bidrag till den goda stämningen. Nu får vi någon dags uppehåll innan vi på fredag åker till Offerdal för ännu en så kallad tuff bortamatch.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Fredrik Aasmund Eliassen kan fira seger och hundra matcher i ÖFK på lördag  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:17  
 

Fredrik Aasmund Eliassen. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Samarbetsföreningen Fränsta IK kvar i div 2 Norrlands Södra  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:41  
 

Nu är det klart. Samarbetsföreningen Fränsta IK blev klar i div 2 med hjälp av ÖFK-lånen Elliot Caarls och Eseg Yossief

 
  Läs mer...  
 


 
  Pengar till föreningarna från Gräsroten Svenska spel  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:37  
 

Myssjö-Oviken får mest tillskott av föreningarna från landsbygden i Jämtland.

 
  Läs mer...  
 


 
  En riktig rysarmatch mot Oddevold på lördag  
  av Haldo Jonsson | 3 Nov 2026 - 22:08  
 

. ÖFK kan gå till kval även vid oavgjort

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
21 Nov 2024 - 21:06 Matchens överraskning
21 Nov 2024 - 21:00 Bra utgångsläge inför söndag...
21 Nov 2024 - 17:40 Startelvan i kväll
20 Nov 2024 - 22:11 Inför matchen: Lunds BK - ÖFK
20 Nov 2024 - 21:58 Uppladdning i Bayern med Björn Runsten och Ernst och Regina
20 Nov 2024 - 21:43 .Rapport från träningen.
20 Nov 2024 - 17:28 - 'Det börjar bli dags för Östersund att åka ur'
20 Nov 2024 - 14:43 Följ Lunds BK - ÖFK genom fotbollz.se
19 Nov 2024 - 17:34 Före detta ÖFK- spelaren i Stefan Iljic - jag vet det mesta
19 Nov 2024 - 09:40 Spännande ÖFK tider stundar
18 Nov 2024 - 21:06 Få ÖFK-spelare av årets trupp var med i kvalet 2022
18 Nov 2024 - 20:47 Så ofta klarar lagen från Superettan kvalet
18 Nov 2024 - 13:28 Peter Amoran målskytt i landskamp mot Irland
16 Nov 2024 - 20:15 ÖFK har kvalat tre gånger - nu är det dags för de fjärde kva
15 Nov 2024 - 11:46 Arvid Holgén, ÖFK uttagen till landslagsläger för P16
14 Nov 2024 - 15:23 Hur är det med formen, Lunds BK?- inte så bra?
14 Nov 2024 - 10:47 Detta gäller för varningar och avstängningar vid kval
12 Nov 2024 - 19:28 Filip Bonde hjälte mot Brage - Räddade ÖFK till kval -blev T
12 Nov 2024 - 15:18 ÖFK Elitfotboll begränsar kostnaderna
12 Nov 2024 - 11:34 - Jag har otroligt bra koll på Lunds BK
 
 
 
8
kommentarer
IFK Norrköping - ÖFK 1-0 i halvtid
av NNs | 31 Okt 2026 - 13:30
IFK Norrköping – Ös
5
kommentarer
Träningstider ÖFK denna vecka
av Haldo Jonsson | 2 Nov 2026 - 13:49
3
kommentarer
Pengar till föreningarna från Gräsroten Svenska spel
av Haldo Jonsson | Igår - 17:37
Myssjö-Oviken får mest ti
3
kommentarer
Matchens överraskning 
av Lars Larsson Stockholm | 31 Okt 2026 - 15:18
2
kommentarer
Rättvis Norrköpingsseger
av Per Lagerbäck | 31 Okt 2026 - 15:29
Tänk vad bollinnehav INTE allt
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Sön 13 Sep 09:37
 Skrivet den Lör 29 Aug 10:55
fotbollz.se på Facebook