Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: JÄRPENS IF - TANDSBYNS FK 1-2 (0-1)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 14 Maj 2023 - 11:28 

Efter ett nervigt avslut tar bortalaget med sig full pott från Norrmontage arena.

Det här var en match som hade allt! Trevlig atomsfär på läktaren och mycket action på planen. Det var också en match som hade stora skiftningar i spelet på planen.

Första halvlek var ganska böljande, jag tycker att vi har ett visst spelövertag på egen planhalva och mittplan, men sista tredjedelen har vi svårt att nå och när vi väl gör det var järpens backar snabbt på rätt sida. Järpen förlitade sig mycket på individuella prestationer och kommer till några halvfarliga lägen som Albert inte har några problem med att avvärja. I 40'e minuten kommer så 0-1 till Tandsbyn. Vi sätter hög press på hemåtspel till målvakt och situationen efter. Vinner bollen högt upp och Måns kan sätta in den på Alex som lägger över den på vänstern och skjuter in bollen i mål.

Halvleken slutar 0-1 och vad som sägs i omklädningsrummet har jag ingen aning om eftersom jag och barnen spenderade pausen med att sola och fika i kiosken bredvid planen. Stämningen bredvid planen var fortsatt god trots underläge för hemmalaget.

Andra halvlek skulle bli mer kamp. Järpen ville mer och kämpade för en utjämning, vi kanske backade hem lite och tillät Järpen att spela mer boll. När det blev lite hetsigare på planen och frustrationen växer i båda lagen blev det betydligt mer att göra och svårare får domaren. Jag kanske inte riktigt håller med om alla domslut från sidan, men jag är såklart sjukt partisk.

En situation där jag däremot delar domarens uppfattning är i 80 minuten när vi ger bort en olycklig straff i en handssituation. Visst är det svårt att hinna undan när bollen kommer, men min första reaktion var också "straff" från sidan och det kändes inte som våra spelare på planen protesterade överdrivet heller. Albert gick åt fel håll och 1-1 med 10 minuter kvar plus tillägg.

Sista 10 kämpar vi oss tillbaka och ligger på för att vinst-mål. Järpen är inte ofarliga heller utan har ett skott i ribban innan vi spelar till oss en hörna på övertid. Fint slagen hörna mot bortre delen av straffområdet, Elias nickar tillbaka mot första stolpen där Hadi står perfekt placerad för att kunna nicka in 1-2, vilket också blir slutresultatet i matchen.

Nu har vi äntligen tagit våra första 3 poäng för säsongen och det kommer inte på några vis vara våra sista. Nästa helg möter vi Ås "hemma" (matchen är planerad till Åkreängs konstgräs, som jag måste säga har blivit riktigt trevlig efter omläggningen) och då måste vi ta nästa trepoängare.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Hugo Azzi högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Ljungskile  
  av Haldo Jonsson | Idag - 16:03  
 

Hugo Azzi

 
  Läs mer...  
 


 
  Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Idag - 15:53  
 


Nu när alla lag har spelat 8 matcher så har vi Berg i topp med fem poängs marginal till Hede och Frösö.
Åre och Norra Lit vann i förra omgången och har nu samma poäng i botten på tabellen.
Matcherna denna vecka spelas på onsdag och torsdag och veckans match får bli Frösö IF - Hede IK som kämpar om andra platsen i tabellen.

 
  Läs mer...  
 


 
  Omgångens prestation i div 4 Jämtland  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:21  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Målvakten Melker Uppenberg Trissvinnare mot Ljungskile  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:14  
 

Melker Uppenberg Foto Thord-Eric Nilsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund, men hotas av Amar Begic

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
19 Apr 2026 - 13:34 Startelvan i eftermiddag mot Helsingborgs IF
18 Apr 2026 - 21:39 Bilder Ope IF - Älgarna Härnösand 5.- 0
18 Apr 2026 - 20:29 IFK Östersund-Umeå FF 2-3 (1-1)
18 Apr 2026 - 20:21 Kort rapport från träningen inför Helsingborgs IF
18 Apr 2026 - 11:46 Ny utmärkelse till simon marklund
17 Apr 2026 - 21:47 En start som heter duga, men det finns varningstecken
17 Apr 2026 - 21:37 Följ Helsingborgs IF - ÖFK via fotbollz.se
17 Apr 2026 - 10:41 Ni har väl inte glömt Gustav Odenlind?
16 Apr 2026 - 16:31 Resultat och Tips div 2 Norrland - IFK Östersund är favorit
16 Apr 2026 - 13:45 Disciplinnämnden upphävde domarens beslut
16 Apr 2026 - 10:32 Bilder från Ope IF - Ytterhogdals BK 6-0 (3-0)
14 Apr 2026 - 10:11 Simon Marklund - Trissvinnare mot Norrby
14 Apr 2026 - 09:41 Bortamatch för IFK dam igen
14 Apr 2026 - 06:09 Hemmapremiär för Kamraterna
13 Apr 2026 - 13:33 Simon Marklund matchens lirare - spelarna poängsatta ÖFK- No
12 Apr 2026 - 20:54 Resultat div 2 Norrland
12 Apr 2026 - 20:41 Resultat och Tips div 3 mellersta Norrland
12 Apr 2026 - 19:41 Bilder från matchen ÖFK - Norrby
12 Apr 2026 - 17:43 Varför?
12 Apr 2026 - 14:30 Stabil inledning av kamraterna
 
 
 
12
kommentarer
Spelomgång 8 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 7 Jun 2026 - 20:09
fortsatt ledning efter förra v
5
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 11 Jun 2026 - 20:06
4
kommentarer
Stora krav på målvakterna i dag 
av Micke Olofsson -Haldo Jonsson | 11 Jun 2026 - 19:36
Foto. Micke Olofsson
3
kommentarer
Sex spelare och ledare i Svenska Landslaget har startat sin elitkarriär i Östersund 
av Haldo Jonsson | Igår - 20:56
I natt smäller det. Svenska La
3
kommentarer
Simon Marklund trissvinare mot Nordic United
av Haldo Jonsson | 12 Jun 2026 - 14:16
Simon Marklund  Foto Haldo Jon
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook