Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: TANDSBYNS FK - ALSENS IF 0-1 (0-0)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 14 Sep 2024 - 22:04 

I ett väder man omöjligt kunde klaga på snuvade Alsen Tandsbyn på tre välbehövliga poäng med ett mål i slutet på matchen.

Vilket fantastiskt höstväder för lite fotboll den här Septemberlördagen i Jämtland. I mitt flöde har jag sett många gröna fotbollsplaner i höstsolen och planen i Tandsbyn var inget undantag. Oerhört grön och fin plan, sett från sidan kan det vara det finaste jag sett Tandsbyns Nya IP men möjligen släppte det lite för mycket för att det skulle bli sådär riktigt fin fotboll, för det bjöd egentligen varken vi eller Alsen på, vädret till trots.

När domare Björn blåser igång matchen tycker jag ändå att vi har ett litet spelövertag, men första touchen sitter inte direkt där hos nån av våra spelare. När vi missar touch låter det istället Alsen vinna boll ganska högt upp plan. Ville drar på sig ett tidigt gult kort efter en omställning men efter det är det vi som har de farliga lägena. Edvin får stå ganska ostört på sin defensiva mittfältsposition och når framförallt Leo med många fina djupledsbollar, men Alsens målvakt Axel Kristoffersson gör fina räddningar. Och när inte han står i vägen träffar vi virket eller missar mål helt och hållet.

Alsen är i sitt spel farligast på fasta situationer och vid ett par tillfällen blir det lite oroligt, utan att det för den sakens skull blir riktigt farligt. Es har kanske vårt farligaste läge när han från nära håll vispar till och träffar stolpe och sen Axel. Alsen har sin bästa chans strax innan halvtid med ett stenhårt skott rakt i stolpen.

0-0 i halvlek, jag skulle gissa att vi hade något större bollinnehav, men det hjälper inte så mycket om det på till största del är på egen planhalva.

I andra halvlek är matchbilden till att börja med ganska lika. Leo har efter ett jättefint spel ett fint skott i nederkant av ribban som studsar strax utanför mållinjen och ut. Alsen har en frispark från bra läge som Ahmad gör en riktigt fin räddning på.

Sen drabbas vi av lite skador, gör några byten och får kanske inte riktigt den utdelning som vi skulle önska. Elias har chansen att styra in ett inspel i straffområdet men bollen kommer lite för högt och han får inte kontroll på den. Med 5 minuter kvar är det istället Alsen som tar ledningen. Frispark, som går i muren och där Alsen kan snappa upp den lösa bollen, kommer in i straffområdet långt ner och kan spela in en boll, lite för lätt, förbi försvarare och till sist Ahmad i målet som har svårt att göra nåt mer med tanke på att Alsen stannat med många spelare i straffområdet efter frisparken.

Efter det försöker vi väl lite halvhjärtat att komma till en kvittering, men det blir inte riktigt verkstad av det och matchen slutar, något snopet, 0-1. Bäst och viktigast på planen idag tycker jag Alsen målvakt Axel är, några fina räddningar i första halvlek är riktigt viktiga för att fortsatt hålla kvar Alsen i matchen och det bäddar för 3 fina och, för Alsen, mycket viktiga poäng.

För oss bryts en fin vinst-svit mot ett lag vi skulle behövt vinna mot för att ta oss mot den högre delen av tabellen. Rent matematiskt borde vi klara oss kvar i fyran nästa år, men vi har ambitioner som är högre än så. Nu får vi se till att ha en bra avslutning de två matcher som är kvar. Myssjö nästa helg och Hede två helger efter. Båda två är hemmamatcher.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Blåsa skrev | 15 Sep 2024 - 21:26
Bra skrivet Thomas!
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  IFK vinner f 17 - 19 och f 16 i storsjöcupen  
  av Classe Olofsson  | Idag - 13:45  
 

IFK Östersund vinner Storsjöcupen F 17-19 mot Ope 1-0 , IFK vinner även F 16

 
 


 
  Curtis Edwards - trissvinnare mot GIF Sundsvall  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:36  
 

Curtis Edwards. Foto Haldo Jonsson

Den sammanlagda Trissen leder Simon Marklund och Amar Begic, men hotas av Dennis Widgren

Hos Andreas Tipset leder Håkan Tvåa är Kent P och Hanna Runsten Wedén

 
  Läs mer...  
 


 
  Omgångens prestation div 4  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:52  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Referat: Ope IF - Sundsvalls DFF 2/ GIF Sundsvall  
  av Ope IF | Igår - 10:47  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
17 Apr 2023 - 22:49 Lite smått och gott inför Norrlandsderbyt
17 Apr 2023 - 22:43 Så här mycket publik blir det på Norrlandsderbyt
17 Apr 2023 - 11:48 Så gick det i senaste Norrlandsderbyt - Det är några år seda
17 Apr 2023 - 11:40 'Matchvecka ÖFK Akademi'
17 Apr 2023 - 09:22 Ope IF:s G15-lag debuterar i Gothia Cup: 'Givande upplevelse
16 Apr 2023 - 20:35 Nova Bergstrand Ståhl till svff regionalt läger
16 Apr 2023 - 17:12 Desperata efter träningstider
16 Apr 2023 - 16:04 Ifk Östersund 2 vinner träningsmatchen mot Järpens if
16 Apr 2023 - 15:48 Referat: Stuguns BK - Tandsbyns FK 3-4 (2-2)
15 Apr 2023 - 22:00 Vd Peja Lindholm
15 Apr 2023 - 20:54 kamraterna håller nollan och vinner
15 Apr 2023 - 20:44 'hemmapremiär'
15 Apr 2023 - 20:33 Referat: Ope IF - Själevads IK
15 Apr 2023 - 20:17 En tränares dilemma
15 Apr 2023 - 16:26 Efter förra säsongens bragd har jag fått tillbaka intresset
15 Apr 2023 - 15:00 Hemmapremiär Frösö IF -Kiruna FF 2-2 ((1-1)
15 Apr 2023 - 14:52 Oväntad förlust för IFK dam
15 Apr 2023 - 10:23 Ändrade tider för helgens träningspass inför Norrlandsderbyt
14 Apr 2023 - 14:50 - 'Det var flera år sedan jag såg en så tempofylld träning'
14 Apr 2023 - 12:57 Div 1 Norra rullar vidare
 
 
 
4
kommentarer
Debattkrönika 
av Tord Andersson | Igår - 10:38
Fotbollz.se hämtar ibland inl&
3
kommentarer
Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Jun 2026 - 21:55
Sista omgången för i v
1
kommentar
Omgångens prestation div 4
av Haldo Jonsson | Igår - 10:52
1
kommentar
Två ÖFK-are i veckans lag i Supefrettan 
av Haldo Jonsson | 1 Jul 2026 - 21:37
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook