Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: OFFERDALS IF - TANDSBYNS FK 5-2 (2-1)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 18 Maj 2024 - 12:15 

Offerdal vinner rättvist en fin drabbning på Offrerdalshägna som visar sig från sin bästa sida med grönt gräs och härligt solsken.

Redan på parkeringen, när vi samlades inför att åka milen till Offerdal, visste vi att det skulle bli en tung match. Varmt väder och när sista avhoppet trillat in hade vi bra precis 10 utespelare och 2 målvakter redo för spel. En snabb registrering av tränare Richard Hamner och så satte vi upp Mathias Björch på bänken också. Så, redo för match!

Inramningen för matchen kan man inte klaga på, Offerdalshägna var grön och fin, solen stod högt och det kändes som det var mer folk på plats än den registerade publiksiffran 56. En lätt bris gjorde att värmen inte kändes så extremt påträngande heller.

Sen började matchen. Vi tog ledningen i ett fint anfall och sen gick det inte så lång tid innan både Hamner och Björch fick komma in i spel. Offerdal tog över lite mer efter vår fina inledning. Jag hade en fin räddning på ett skott utifrån som jag petade i kryssribban innan jag stod för kvällens största misstag. En djupledsboll som jag tappade bort i solen. När jag fick syn på den igen var jag felplacerad och kom ut för sent på anfallande spelare som ganska enkelt kunde placera in 1-1.

2-1 får Offerdal göra från i stort sett ingen vinkel alls, efter att jag tappat ut en retur på ett skott. Onödigt, men sånt som händer. Vi går till pausvila i underläge, pustar ut och peppar varandra. Jag tycker vi gör en bra första halvlek, och har vi lite mer tur med studsandet hade vi absolut kunnat gjort nåt mål. Ahmed får byta om från målvaktsställ till att vara beredd att hoppa in ute ifall nåt händer.

I andra halvlek är vi tyvärr lite sämre än i första och Offerdal får äga spelet, efter 20 minuter är jag hundradelen för sent ut på en boll och får en straff dömd emot mig. Straffen förvaltas väl och jag drar på mig en sträckning i ljumsken i situationen. Sneglar mot bänken men vid det här laget har även Ahmed kommit in i spel, först i anfallet men nu nedflyttad till en backposition. Skulle jag kliva av innebär det spel med 10 man så räknar ut i huvudet att det är bättre att jag biter ihop gör mitt bästa (mer kan man knappast göra).

Offerdal får göra 4-1 när de snappar upp en lös boll i straffområdet och får avsluta ohotat på nära håll, vi reducerar till 4-2 på straff strax efteråt men även om vi skyndar oss inser vi att slaget är förlorat. Ljumsken straffar mig nån minut innan slutet när jag rusar ut på en lös djupledsboll på kanten. I läget var det nog ganska onödigt och jag gör det inte bra, men det är en boll jag ska gå på och vara först på så även om resultatet blev 5-2 i öppet mål är jag nöjd med beslutet.

Nu är det bara att slicka såren, det blev en dyr förlust i form av många småskador. Ramus och Pontus utgör ett stabilt mittbackspar för dagen och de ska inte lastas för någon av målen. När vi väl får till vårt spel ser det bitvis riktigt bra ut. Finke gör många bra insatser på vänsterkanten, men har inte riktigt orken för 90 minuter. På högerkanten har Elias och Leo många fina kombinationer. Ett litet extra plus ska Hamner, Björch och Ahmed ha, 2 timmar innan match hade nog inte nån av de tänkt att de skulle spela match, men kommer undan med en helt godkänd insats.

Nästa fredag har vi Ås borta och då får vi hoppas att vi har fler spelare tillbaka så vi kan bjuda upp till dans på riktigt.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Thomas skrev | 19 Maj 2024 - 18:15
Jag är lite osäker, men jag tror det är domarna som uppskattar publiksiffran.
0
Gäst: AnnCatrin skrev | 18 Maj 2024 - 14:14
Men herregud!!Vem registrerade publiksiffran till 56? Fullt på läktaren, massor av fol på andra långsidan, ja nog var det minst 100 personer.Om man inte har mer koll kan ge tusan i att uppskatta publiksiffran.
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Curtis Edwards matchens spelare mot GIF Sundsvall  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:21  
 

Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Ope IF planerar för konstgräs på Torvallens IP  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:36  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Bråk på läkaren på NP3 Arena  
  av Haldo Jonsson | Igår - 12:04  
 

-Jag fick ett hårt slag på näsan så blodet rann, det säger ÖFK- supportern Stig Magnusson t.v till fotbollz.se. Han såg matchen tillsammans med sin kompis och arbetskamrat Nicke Bergman. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst  
  av Agne Svärd | 27 Jun 2026 - 23:24  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
7 Apr 2023 - 10:59 'Glad Påsk - ÖFK Akademi'
7 Apr 2023 - 00:13 Sandviks IK-Frösö IF 1-1
6 Apr 2023 - 20:54 Ifk vinner premiären i norr ettan. Issy Goldmann 2 målskytt
6 Apr 2023 - 18:47 äntligen dvärsätt!
6 Apr 2023 - 18:17 Ett mål av världsklass - Chovanie Amatkarijo trissvinnare
6 Apr 2023 - 10:45 Agentkostnader för Superattanlagen
5 Apr 2023 - 22:47 Så mycket tjänar domarna
5 Apr 2023 - 18:05 ICA MAXI Fotbollscamp 2023 - 10-årsjubileum
5 Apr 2023 - 09:58 När det blåser kalla vindar över Chelsea då står jämtlänning
4 Apr 2023 - 17:05 Visst får ÖFK nytta av sina senaste nyförvärv
4 Apr 2023 - 17:04 Träningstider ÖFK
3 Apr 2023 - 22:01 Vi söker en MV till
3 Apr 2023 - 21:33 Assisterande tränare klar
3 Apr 2023 - 21:20 Resultat premiäromgången div Norrland
3 Apr 2023 - 21:09 Matchvecka ÖFK Akademi
3 Apr 2023 - 14:32 Premiär i div 1 Norrland
3 Apr 2023 - 09:22 Därför fick Graham Potter sluta i Chelsea
2 Apr 2023 - 22:02 Dagens stora nyhet - Graham Potter sparkas som tränare i Che
2 Apr 2023 - 20:53 ÖFK - GAIS 1-1 (0-!) Bilder från matchen
2 Apr 2023 - 20:29 - 'En miss som folk har gjort om ÖFK'
 
 
 
6
kommentarer
 Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst
av Agne Svärd | 27 Jun 2026 - 23:24
5
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
4
kommentarer
Nädå, vi slipper det nedre strecket
av Per Lagerbäck | 27 Jun 2026 - 19:02
Vilken klasskillnad i denna match.
3
kommentarer
Ope IF planerar för konstgräs på Torvallens IP 
av Haldo Jonsson | Igår - 17:36
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook