Det skrivs en hel del om vår förening. En del sant, andra spekulationer och en del illvilja. Men det viktigaste är våra ungdomar och dom tror jag trivs på vårt LAC.
Frösö IF har startat ett omställningsarbete för att i tid få fram en bra organisation och hitta ledare.
Vi har nu efter 1,5 månad följande projektgrupper: Sport, ungdom, utbildning, marknad, aktiviteter, anläggning och information.
En röd tråd i detta är verksamhetsidé och ekonomi. Det finns nu projektgrupper inom alla dessa områden. Det fattas någon enstaka person i toppen för dessa projekt och du som känner för detta är välkommen att jobba i någon grupp.
När det gäller sport är det Henka som kör projektet och det fattas någon pusselbit så är detta klart.
Ungdom och utbildning är definitivt på banan. Pecka och Per-Erik gör ett jättejobb.
Inom marknad så känns det oerhört positivt. Jag och Göran Persson är väl de som frontar, men vi har många fina medarbetare.
Aktiviteter rullar på. Nisse Simonsson, Tänk positivt eller negativt, välj själv är succé.
Vi har nu flyttat till Folkets hus största lokal så det finns plats.
När vi närmar oss den 9 december så är jag inte säker på att det finns några platser kvar. Till våra sponsorer vill jag saga, det är inte försent att anmäla sig. Datumet vi satt var för att vi skulle se vad vi hade kvar att sälja. Med den respons detta fått så bytte vi alltså lokal, där Folkets hus har ställt upp på ett mycket positivt sätt.
Frösö IF: s herrar och damer som sköter garderober insläpp och på Folkets Hus har också fått ett ännu större arbete. Dom skall sälja hamburgare, korv, glögg och kaffe bakom läktaren på skidskyttet. Det går åt mycket folk för att du som gäst inte ska behöva stå i kö för länge. Tävlingarna är ju ändock viktigast.
Information är den sista och kanske viktigaste gruppen. Det är ju ändå så lätt att tro det man får höra på stan. Pengarna går till Herr-resp dam A-lag. Ovanstående arbete gör dam och herr utan att vi pratat om att de får några pengar. När vi kommer till budgeten fördelas pengarna. För att få till A-lags fotboll behövs ungdomsfotboll från knattarna. För att knattarna skall tycka att det finns mål så måste det finnas A-lagsfotboll som ett mål att se upp till. Verksamhetsidén kommer att det jobbas med hela tiden.
Till sist ekonomifunktionen är givetvis den viktigaste delen i vår verksamhet. Vi skall veta att vi har pengarna innan vi använder dom.
Som jag ser det så kommer vi att lyckas om vi sedan kan få lite från mer gehör kommunen så kommer vi tillsammans med kommunen få den som friskaste verksamhet finns inom kommunen. |