meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

RAPPORT FRÅN TRÄNINGEN - NÄR DE SKADADE ÄR TILLBAKA BLIR TRÄNINGARNA VÄRDEFULLARE
av Haldo Jonsson
Publicerad 21 Jun 2025 - 21:33 Uppdaterad 21 Jun 2025 - 21:36

Arkivbild

Chansen för ÖFK att vinna har ökat på bortaplan i år, eftersom ÖFK nu är ett bättre bortalag än vad de var i fjol. ÖFK har i år tagit lika många poäng både borta som om hemma. I fjol var ÖFK ett utpräglat hemma lag. Så verkar det inte vara i år.

När detta skrivs gör ÖFK sin femte långresa för säsongen. Nu är ÖFK i Göteborg för att först träningsspela i dag och i morgon är det allvar med match mot BK Utsikten.

På plats finns som vanligt Barbro och Per-Ola för att stötta laget. Det är fantastiskt bra gjort.

Denna gång valde ÖFK att åka tåg.

Det är förnuftigt.

Då har man större möjlighet att röra på sig än när man åker buss. Tåg är även bättre ur vilosynpunkt.

Om ÖFK har ett bra avtal så behöver det inte bli så mycket dyrare heller. Under min tid i ÖFK fixade vi att bra avtal med SJ.

Nu har ÖFK hela sex långresor kvar. Det tär på kassan och det är tröttande.

Man blir less på att vissa matchkommentatorer i TV i Superettan, som påpekar att lagen söderut vid match i Östersund har haft en långresa upp till Norrland, men man nämner inte att ÖFK har en mängd sådana resor.

Motståndarna på söndag, Utsikten är ett lag som ÖFK har mött åtta gånger. Tre gånger har ÖFK vunnit och det har även Utsikten gjort. Två matcher ha slutat oavgjort. Vi vet att Utsikten är ett tufft lag att möta. De brukar få många varningar under match.

Chansen för ÖFK att vinna har ökat på bortaplan i år, eftersom ÖFK nu är ett bättre bortalag än vad de var i fjol. ÖFK har i år tagit lika många poäng både borta som om hemma. I fjol var ÖFK ett utpräglat hemmalag. Så verkar det inte vara i år.

Ofta har det varit tillfälligheter som avgjort matcherna mellan lagen och så kan det bli även denna gång.

Det gäller att ÖFK är försiktiga med bollen speciellt i början av matchen och inte tillåta att Utsikten får göra första målet, som det onödigt blev i förra matchen mot Oddevold.

Träningarna har förlöpt på ett tillfredsställande sätt.

När de skadade är tillbaka, så ökar konkurrensen och träringarna blir värdefullare.

En som tagit steg framåt ur friskhetssynpunkt är,mittfältaren Gideon Granström, som tränat för fullt ett tag. Han är en spelare som vi på grund av skador inte sett så mycket av tidigare.

I form kan han vara den mittfältare som ÖFK behöver. Om man får starta mot Utsikten ska låtas vara osagt. Möjligen kan det bli ett inhopp.

Vad jag fått rapporterat av medarbetarna från förra trängen är att fysio fick linda Suljics ena lår. Vi vet inte varför fysion gjorde det. I värsta fall kan det vara en bristning.

Skulle det sämsta inträffa finns Sunday att tillgå. Han verkar vara frisk nu och han är en värdig ersättare som gott håller måttet.

Om vi ska nämna något om kantspelarna, så ser jag gärna att Gharnoum och får spela höger. Han är en spelara värd att satsa på. Han är snabb och har andra fördelar. Jag tycker han har blivit bätte offesivt nu och är inte överförsiktig med sina tidgare bakåtpasningar.

Jag ser även med en viss tillförsikt att Yannick får spela till vänster. Laget kan utnyttja hans snabbhet och företagsamhet vid anfallsläge och sin förmåga att slå inlägg. Suljic förser ofta Yannick med överaskande långbollar från backlinjen. Det brukar vara effektivt. Vi ska dock komma ihåg att Johansson har gjort tre assist.

.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Målvakten Christopher Lundhall till norska Levanger  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:44  
 

Christopher Lundhall Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund förlänger - en viktig kugge  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:04  
 

Simon Marklund. Foto. Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Så här har vi det på Färöarna  
  av Haldo Jonsson | 18 Dec 2025 - 22:33  
 

Bilden. Tränarteamet Thomas Gabrielsson Magnus Powell och Lukas Lund. Foto Privat.

Vi kan glädjas åt stora framgångar för ÖFK:s förre tränare Magnus Powell som nu är huvudtränare i Färöiska fotbollslaget Klaksvik KÍ.

Klaksvik vann i år både serien och cupen. Det var första gången det hände på 26 år, skriver Powell.

 
  Läs mer...  
 


 
  Kraftig åderlåtning av ÖFK:s trupp - åtta spelare lämnar  
  av Haldo Jonsson | 18 Dec 2025 - 17:25  
 

Ziad Ghanoum - överraskande att han lämnar. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
17 Dec 2025 - 22:59 ÖFK:s fysioterapeuter efterfrågade även utomlands
17 Dec 2025 - 22:08 Gruppspelet i svenska cupen är lottat
17 Dec 2025 - 11:04 Alla minns vi mittfältaren i ÖFK Fouad Bachirou - men vad gö
14 Dec 2025 - 20:47 De finns anledning att kolla lite mera på vad Nemanjas agent
11 Dec 2025 - 15:01 Kaos i nyblivna Superettanlaget Ljungskile- Tor-Arne Fredhei
10 Dec 2025 - 22:32 En för tidig ranking
8 Dec 2025 - 22:27 Här kan det finnas spelare som är intresserade för ÖFK
7 Dec 2025 - 21:46 Före detta ÖFK- spelare ny tränare i Umeå FC
6 Dec 2025 - 19:12 Stefan Lundin - blev det något napp vid ditt besök i Gambia?
6 Dec 2025 - 09:43 Nemanja Miljanovic har levt hela sitt liv med fotbollen - nu
4 Dec 2025 - 14:28 Ahmed Bonnah lämnar ÖFK?
3 Dec 2025 - 22:27 ÖFK - ta hjälp av Graham Potter
1 Dec 2025 - 21:50 Förre backen i ÖFK Jakob Hedenquist lämnar Umeå FC - något f
1 Dec 2025 - 21:03 Play off i kvalet till allsvenskan
30 Nov 2025 - 21:18 Det som hände i Norrköping har med stor marginal passerat an
27 Nov 2025 - 21:03 ÖFK utan skulder - nu hoppas vi att ÖFK går en ny och bättre
27 Nov 2025 - 14:55 Stefan Lundin har rest till Gambia för att jaga spelare
27 Nov 2025 - 14:44 Träningsmatcher klara för nästa säsong
26 Nov 2025 - 23:10 Före detta spelarscouten i ÖFK Kyle Macauley har fått toppjo
26 Nov 2025 - 17:00 Träning på gym en viktig ingrediens i fotbollsträningen?
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst