meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

CHOVANIE AMATKARIJO VANN SÄSONGENS SAMMANLAGDA TRISSEN - FICK PRIS I DAG
av Haldo Jonsson
Publicerad 23 Nov 2022 - 18:27 Uppdaterad 23 Nov 2022 - 19:19

Per-Ola Hedlund överlämnar 23 trisslotter till Trissvinnaren Chovanie Amatkarijo

Chovanie Amatkarijo

i glada rutan

I dag var det en högtidsdag för fotbollz.se. Vi på fotbollz.se kände glädje och förväntan när vi åkte upp till arenan.

Det var givetvis ingen match att besöka. Det är mest vanligt när man åker till arenan. Nej, vi skulle dela ut ett pris till en spelare och glädja honom och det är det speciell roligt att få göra. Vi gläds med vinnaren.

Det var nämligen så att vi skulle ge Chovanie Amatkarijo ett pris för att han vunnit säsongens Triss.

Han skulle få lika många trisslotter som antalet poäng han intjänat vid samtliga Superettamatcher. Det var 23 lotter. Våra skribenter i fotbollz.se har nämligen gett poäng till de tre bästa spelarna vid varje match i Superettan i poängordningen 3-2-1. Amatkarijo vann även den den interna skytteligan på sju gjortda mål. Han hade även tre assist.

Denna gång hade vi valt att utdelningen av vinsten skulle äga rum på Jämtkraft Arena. Amatkarijo var tillgänglig där, eftersom vissa spelare skulle köra inomhus på ÖFK:s gym.

Det var självaste lagkaptenen Aly Keita som hämtade fram Amatkarijo från omklädningsrumet. Keita själv är van vid att vinna trissen. Han har vunnit två gånger tidigare. Keita som alltid är positiv var med på utdelningen denna gång och hjälpte till.

Det gjorde även supportrarna och medarbetarna i fotbollz.se Per Ola Hedlund och Barbro Fundin Hedlund. Båda ställer upp i vått och torrt för sitt ÖFK och hjälper gärna fotbollz.se.

Det var Per Ola som skulle vara utdelare av Trissen.

Jag tror att Amatkarijo, som är en timid kille,var lite förvånad från början av vad som skulle hända, men när han fick förklaringen så var det inte några problem. Han blev glad och tacksam.

Han berättade att han trivs bra i Östersund och i ÖFK.

Han tycker, att det hade varit spännande och viktiga matcher under senhösten. När det var tre matcher kvar så kände han att det skulle gå vägen. Så kände även de andra spelarna i laget. Med gemensanna krafter skulle de klara de. Så var känslan. Det hade ändå ganska pressande. Spänningen kändes mest i andra matchen mot Falkenberg på Jämtkrat Arena.

Amatkarijo tycker, att hans bästa egenskaper på en fotbollsplan är förmågan att göra mål och så tycker han att han är ganska snabb at springa. Han är en målskytt som inte skjuter på chans mot mål. Han planerar att skjuta utom räckhåll för målvakten. Inom parentes kan sägas, att det är den förmågan som utmärker en bra målgörare.

Sin bästa match tycker han att han gjorde mot Landskrona, då ÖFK vann hemma med 3-1. Amatkarijo gjorde då första målet.

Amatkarijo fick 23 trisslotter för sin vinst i Trissen. Vad han skulle göra om han vann en miljon? Den frågan tvekar han lite inför från början men kom sedan på, att han kulle tänka på sin familj De skulle få del av vinsten.

Det sa Amatkarijo och går in till de övriga i laget. ÖFK tränar en och en halv vecka till. Sedan skiljs de åt. Vi får hoppas att ÖFK får besked av licensnämnden om att det blir spel i Superettan även nästa säsong så att vi får se våra hjältar spela på Jämtkraft Arena även nästa år.



 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Följ Sandvikens IF - ÖFK via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 01:51  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Viktig match mot Sandviken trots att ÖFK är klara för Superettan nästa år  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:49  
 

Glada målskyttar - Simon Marklund och Allbin Sporrong efter fjolårets oavgjorda match mot Sandviken på Jämtkraft Arena. Foto Thord-Eric Nilsson

Nye tränaren Tor-Arne Fredheim har har gjort att ÖFK har stigit i formtabellen upp från botten till mittskiktet. ÖFK är nu i god form och kommer att kriga om poängen till det bittra slutet.

 
  Läs mer...  
 


 
  Christian Enemark uttagen till veckans lag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:48  
 

Christian Enemark. Foto. Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Summering av -25 samt framåtblick mot -26  
  av Martin Nylander | Igår - 10:29  
 

Säsongen sista match borta mot Sandvikens IF stundar på lördag. Därmed börjar det bli dags att summera årets säsong och blicka framåt mot 2026.

Text Martin Nylander

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
27 Jun 2024 - 21:30 Landskrona har bara vunnit en match mot ÖFK på tio möten
27 Jun 2024 - 13:41 Curtis Edwards återvänder till England - har ny klubb
26 Jun 2024 - 15:14 Berners koncernchef Stefan Rasteby om fallet Keita
26 Jun 2024 - 15:10 Malcolm Stolt och Onahi Ogbu tränade för fullt i dag
26 Jun 2024 - 11:10 Ali Suljic, lagkaptenen och resen i försvaret - blev Trissvi
25 Jun 2024 - 17:51 Om skadad spelare i truppen
25 Jun 2024 - 11:16 Det fanns mycket att glädja sig åt i matchen ÖFK- Uppsikten.
24 Jun 2024 - 14:51 Målvakterna bäst i matchen mot Utsikten
24 Jun 2024 - 11:46 Bilder ÖFK - Utsikten 1-0
23 Jun 2024 - 19:00 Matchreferat Hopcutt fick in straffen - utan att bli målskytt!
23 Jun 2024 - 17:57 Matchens prestation
23 Jun 2024 - 17:54 Matchens överraskning
23 Jun 2024 - 17:42 Härlig, men oförtjänt seger
21 Jun 2024 - 22:43 Följ ÖFK -Utsikten via fotbollz.se
21 Jun 2024 - 11:44 Rapport från träningen - Malcolm Stolt tränar nu
20 Jun 2024 - 22:03 vi ser att ÖFK arbetar sig hela tiden uppåt i form tabellen,
20 Jun 2024 - 19:12 Aly Keita tar time out från fotbollen på obestämd tid
20 Jun 2024 - 11:09 Sex spelare i farozonen för avstängning
18 Jun 2024 - 10:47 Poängsättning av spelarna i matchen mot Öster - Aly Keita bä
17 Jun 2024 - 14:02 Quimi Ordoñez - inhopparen och målskytten som blev Trissvinn