meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

DET VAR VINTERN DÅ TIDEN STOD STILLA
av Haldo Jonsson
Publicerad 5 Dec 2022 - 22:57 Uppdaterad 6 Dec 2022 - 10:41

ImageBild från ÖFK:s Twitter

Vintern 2022 stod tiden stilla några dagar och det var något som var snarlikt ångest som spred sig hos ÖFK:s Supporters.

ÖFK fotbollskrigare hade genom en fantastisk insats klarat av första kvalet och steget mot en ny Superettavår, men det var inte nog med det.

Nu återstod de ekonomiska kvalet. Det var som att ställas inför en domstol. ÖFK var pressade till bristningsgränsen, men gick till verket i samtalen med Licensnämnden med ett metodiskt lugn och klarsynthehet.

Det var för alla som gillar ÖFK en brysk väntan på, om ÖFK skulle dö bort som elitförening eller om det skulle bli en fortsättning på det relativt korta livet.

ÖFK:s ordförande i elitbolaget Tom Pripp hade hela tiden fingret på konkursavtryckaren. Bara en tryckning hade behövts och ÖFK skulle ha raderats ut.

Det var en situation som ÖFK stod inför och som han och vi Supporters inte hade velat uppleva.

Efter att Pripp nästan ha tvingats att ta över ordföranderollen och ha den som en tung bisyssla till sin ordinarie advokatverksamhet, fick han nu lägga ner sin själ för att rädda ÖFK. När Pripp gör det då gör han det seriöst.

Det var andra gången, som Pripp, tillsammans med sina medarbetare, har fått göra det. Förra gången blev det först nej, men han överklagade och räddade situationen för ÖFK den gången.

Nu har ÖFK:s förhandlare lyckats igen. Besked kom i dag. Det var nog det viktigaste beslutet i ÖFK:s historia.

ÖFK blir kvar i Superettan och tiden står inte längre stilla.

Vi går mot en ny Superettavår. Östersund har fortfarande ett elitlag i fotboll. Med tanke på allt som var osäkert, är vi många som är jätteglada över. Det känns nästan overkligt.

Det är stort och alla vi som med små och stora medel hjälpt ÖFK, kan känna oss glada och förväntansfulla av vad som komma skall. Det var ett överväldigande stöd som ÖFK hade fått. Det var en viljeinsats som aldrig hänt tidigare i ÖFK.

Det gamla håller på att suddas ut och det nya tågar in. Vårt kära ÖFK är populära igen. Dagens styrelser i ÖFK har gjort en utmäkt inasts.

Licensnämndens ordförande Rickard Johnson: – "Utan att gå in på detaljer, en del av Östersunds nuvarande problem ligger bakåt i tiden. Det är gamla surdegar som man håller på att beta av, det är inte så att man kör med underskott. Man dras med ryggsäckar som man har med sig som man försöker bli av med en efter en. Deras ekonomiska problem beror också givetvis också på sportliga prestationer."

Måtte denna surdeg snart var utraderad och ÖFK kan gå mot ljusare tider!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Rapport från träningen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:51  
 

Arkivbild. Fredheim styr och ställer på träningarna och han är bestämd. Man får intrycket att han vet vad han vill.

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Trelleborgs FF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:53  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Vem som får kvala kan mycket troligt avgöras på lördag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:50  
 

Utsikten måste vinna mot Örebro borta om ÖFK besegrar Trelleborg på lördag. Det blir inte enkelt eftersom Örebro befinner sig i bra form för närvarade. Utsiktens självförtroende kan heller inte vara det bästa, när man betänker att Utsikten förlorat sju matcher i följd på bortaplan i de senaste matcherna.

 
  Läs mer...  
 


 
  Trelleborgs FF har inte tagit någon poäng borta sedan den 21 juli  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:13  
 

Jakob Hedenquist gör 1-0 och blir matchvinnare mot Trelleborg i fjolårets match på Jämtkraft Arena. Foto: Thord Eric Nilsson

Trelleborg kommer på besök till Jämtkraft Arena på lördag.

ÖFK kämpar för att undvika kval och Trelleborg för att undvika nedflyttning.

Det kommer att bli en match som det slår gnistor om. Det känns skönt att ÖFK har hemmaplan. Det är alltid en fördel.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
20 Jun 2024 - 22:03 vi ser att ÖFK arbetar sig hela tiden uppåt i form tabellen,
20 Jun 2024 - 19:12 Aly Keita tar time out från fotbollen på obestämd tid
20 Jun 2024 - 11:09 Sex spelare i farozonen för avstängning
18 Jun 2024 - 10:47 Poängsättning av spelarna i matchen mot Öster - Aly Keita bä
17 Jun 2024 - 14:02 Quimi Ordoñez - inhopparen och målskytten som blev Trissvinn
16 Jun 2024 - 18:41 Matchens prestation
16 Jun 2024 - 17:55 Matchreferat Öster - ÖFK 1-1 (0-0 )
16 Jun 2024 - 17:41 Matchens överraskning
16 Jun 2024 - 17:29 Poäng som känns som en vinst
16 Jun 2024 - 14:03 Startelvan idag
16 Jun 2024 - 13:06 Östersund ska inte skojas bort hur som helst
16 Jun 2024 - 11:28 Öster syn på ÖFK inför matchen
15 Jun 2024 - 11:07 Följ Östers IF - ÖFK via fotbollz.se
14 Jun 2024 - 13:45 Rapport från träningen - Ett betydligt starkare lag än mot S
13 Jun 2024 - 15:14 Ett nytt och inspirerat ÖFK ser fram mot mötet med Öster
13 Jun 2024 - 14:15 Björn Hamberg ytterst nära toppjobb
12 Jun 2024 - 11:12 Aly Keita tränar för fullt
11 Jun 2024 - 17:47 Bilder från dagens träning på Hissmovallen
10 Jun 2024 - 13:39 Före detta ÖFK-mittfältaren Curtis Edwards tränar med ÖFK- n
10 Jun 2024 - 11:02 ÖFK gör omstart - nytt spelsystem ?