meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

NORRLAND KAN FÅ ETT NYTT SUPERETANLAG NÄSTA ÅR
av Haldo Jonsson
Publicerad 30 Okt 2024 - 14:12 Uppdaterad 30 Okt 2024 - 14:45

För närvarande ligger Stockholm Internazionale och Lunds BK på kvalplats till Superettan och får möta kvalande lag från Superettan, men två matcher återstår och mycket är ovisst.

ÖFK ligger i dag på kvalplats och har två matcher kvar att spela, men jag ser ingen omöjlighet att ÖFK kan vinna båda dessa matcher och då slipper ÖFK med ganska stor säkerhet att kvala.

ÖFK ligger för närvarande på kvalplats, men har två matcher kvar att spela. Jag ser ingen omöjlighet att ÖFK kan vinna båda dessa matcher och då slipper ÖFK med ganska stor säkerhet att kvala.

Tyvärr åker ett norrlandslag, ut div I norra. Det är Friska Viljor som blev ettårig i serien. Även Piteå får svårt att klara sig kvar, men det finns hopp. Team Thoren leder div 2 Norrland och Bodens BK är klara för kval. Båda kan ta steget upp.

Fotbollz.se har kollat på vilka lag från div 1 som kan få kvala till Superettan eller vinna serien. Så här är läget:


Div 1 Norra:

1 28 20 6 2 68-31 66
2 28 20 4 4 63-24 64
3 28 20 2 6 62-25 62

Det går inte i dag förutse vilket lag som kvalar eller vinner serien i div 1 Norra, även om Umeå FC ligger bra till.

Umeå möter på lördag Nordic United i en viktig match. Vinner Umeå FC då har de mycket stora förutsättningar att bli seriesegrare och avancera till Superettan. Skulle de förlora bli serien oviss.

Tvåan i serien, Stockholm Internazionale, möter samtidigt bottenlaget Friska Viljor hemma på lördag som bör bli seger. Vid förlust för Umeå FC mot Nordic United då går Stockholm Internazionale upp i ledning.

Då blir sista matchen avgörande.

Stockholm Internazionale har en ganska svårt derby i bortamatchen mot Sollentuna kvar att spelai sista matvhen. Nordic United spelar hemma i ett annat derby mot Vasalund.

(Stockholm Internazionale är ett lag som satsat hårt mot serieseger. Därför har de anställt förre allsvenska tränaren Rickard Norling som tränare.)

I Nordic United finns förre ÖFK-mittfältaren Filip Rogic som har erfarenhet av spel i utlandet. Nordic spelar på Södertälje Fotbollsarena som har konstgräs. I truppen finns bland andra mittfältaren duktige Seth Hellberg från Brage och målfarlige anfallaren Anomnmaci Chidi från Häcken.



Div 1 Södra

1 28 18 5 5 49-19 59
2 28 17 4 7 54-37 55
3 28 12 6 10 39-36 42

Denna serie är i nuläget inte lika jämn som norra.

Falkenberg möter i nästa match Olympic, som ligger fyra i serien. Vinner Falkenberg är de klara seriesegrare. Lunds BK, som ligger på kvalplats, möter samtidigt Torslanda borta som kämpar för att vara klar i serien.

Skulle Falkenberg förlora och Lund vinna, avgörs serien i sista matchen om fjorton dagar. Då spelar Lund mot mittenlaget Norrby hemma. Falkenberg möter mittenlaget FC Rosengård borta.

Kommer det att bli som för två år sedan?

Då såg Falkenberg länge ut att gå mot en säker serieseger, men tappade mot slutet av serien och hamnade på kvalplats och förlorade i kvalet möt ÖFK.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Graham Potter förbundskapten i svenska landslaget - ingen utopi  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:08  
 

Graham Potter. Bilden är från ÖP- hallen och från Potters första träning med ÖFK. Foto: Haldo Jonsson
Mycket har hänt med både ÖFK och Potter sedan den tiden. Det senaste om Potter är, att han har visat intresse att bli ny förbundskapten för svenska landslaget. I en intervju med Fotbollskanalen säger Potter: - Det vore fantastiskt. Detta var något överraskande, men tänker man tillbaka på vilken positiv vistelse fotbollsmässigt och privat han hade i Östersund och Sverige så är det förståeligt.

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK:s läge inför de sista matcherna i Superettan är ungefär som i fjol  
  av Haldo Jonsson | 13 Okt 2025 - 11:03  
 

Philip Bonde gör mål i i 89:e minuten i fjolårets sista match i serien mot Brage och kvitterar till 1-1 och därmed var ÖFK kvar i Superettan, men kval mot Lund återstod. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  När Fredheim kom till Östersund som tränare för Ljungskile möttes möttes han av glädjerus  
  av Haldo Jonsson | 11 Okt 2025 - 21:26  
 

Tor-Arne Fredheim

 
  Läs mer...  
 


 
  Tränarbyte i ÖFK - Vi tror på det här'  
  av Haldo Jonsson | 10 Okt 2025 - 15:09  
 

Jabir gör 1-1 i matchen mot Utsikten

NärÖFK släppte in sex mål på hemmaplan mot VSK var en väckarklocka om självrannsakelse som ljöd mycket högt. De ljudet vill vi inte höra igen. Nej, nu vill se när ÖFK gör mål och vinner matcherna och vi istället får höra glädjevrålet framför TV:en och på Jämtkraft Arena.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
27 Apr 2024 - 21:13 Följ Helsingborgs IF - ÖFK via fotbollz.se
27 Apr 2024 - 17:52 Snabba beslut - Mittfältaren Albin Winbo klar för ÖFK
27 Apr 2024 - 11:44 Rapport från träningen - Modet och viljan hos spelarna fanns
26 Apr 2024 - 22:18 Hall of fame - namn och bilder
25 Apr 2024 - 14:58 Helt klart är att ÖFK är bättre än vad tabelläget visar.
24 Apr 2024 - 17:02 Extra attraktion mot Helsingborg- Vi får se två av Superetta
23 Apr 2024 - 23:28 Träningstider ÖFK denna vecka
23 Apr 2024 - 10:14 ÖFK- ett inte alls oävet bortalag
22 Apr 2024 - 18:47 ÖFK - Örgryte - matchens bästa spelare enligt Sofascore
22 Apr 2024 - 13:38 Han kom, han sågs och han blev Trissvinnare - Arquimidec 'Qu
22 Apr 2024 - 13:29 Hur ska ÖFK kunna skapa ett bättre tryck framåt?
20 Apr 2024 - 22:12 Bildspel ÖFK - Örgryte 1-1
20 Apr 2024 - 19:11 Matchreferat Sett till hela matchbilden så var ett oavgjort resultat rätt
20 Apr 2024 - 18:46 Matchens prestation
20 Apr 2024 - 17:18 Matchens överraskning
20 Apr 2024 - 17:07 Till slut rättvis poäng
20 Apr 2024 - 14:02 Startelvan
20 Apr 2024 - 10:43 Inför matchen: ÖFK - Örgyte IS
20 Apr 2024 - 10:31 ÖIS tränare Andreas Holmberg om ÖFK
19 Apr 2024 - 16:41 Före detta ÖFK- backen Jonathan Azulay ska stoppa ÖFK:s anfa