meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

NORRLAND KAN FÅ ETT NYTT SUPERETANLAG NÄSTA ÅR
av Haldo Jonsson
Publicerad 30 Okt 2024 - 14:12 Uppdaterad 30 Okt 2024 - 14:45

För närvarande ligger Stockholm Internazionale och Lunds BK på kvalplats till Superettan och får möta kvalande lag från Superettan, men två matcher återstår och mycket är ovisst.

ÖFK ligger i dag på kvalplats och har två matcher kvar att spela, men jag ser ingen omöjlighet att ÖFK kan vinna båda dessa matcher och då slipper ÖFK med ganska stor säkerhet att kvala.

ÖFK ligger för närvarande på kvalplats, men har två matcher kvar att spela. Jag ser ingen omöjlighet att ÖFK kan vinna båda dessa matcher och då slipper ÖFK med ganska stor säkerhet att kvala.

Tyvärr åker ett norrlandslag, ut div I norra. Det är Friska Viljor som blev ettårig i serien. Även Piteå får svårt att klara sig kvar, men det finns hopp. Team Thoren leder div 2 Norrland och Bodens BK är klara för kval. Båda kan ta steget upp.

Fotbollz.se har kollat på vilka lag från div 1 som kan få kvala till Superettan eller vinna serien. Så här är läget:


Div 1 Norra:

1 28 20 6 2 68-31 66
2 28 20 4 4 63-24 64
3 28 20 2 6 62-25 62

Det går inte i dag förutse vilket lag som kvalar eller vinner serien i div 1 Norra, även om Umeå FC ligger bra till.

Umeå möter på lördag Nordic United i en viktig match. Vinner Umeå FC då har de mycket stora förutsättningar att bli seriesegrare och avancera till Superettan. Skulle de förlora bli serien oviss.

Tvåan i serien, Stockholm Internazionale, möter samtidigt bottenlaget Friska Viljor hemma på lördag som bör bli seger. Vid förlust för Umeå FC mot Nordic United då går Stockholm Internazionale upp i ledning.

Då blir sista matchen avgörande.

Stockholm Internazionale har en ganska svårt derby i bortamatchen mot Sollentuna kvar att spelai sista matvhen. Nordic United spelar hemma i ett annat derby mot Vasalund.

(Stockholm Internazionale är ett lag som satsat hårt mot serieseger. Därför har de anställt förre allsvenska tränaren Rickard Norling som tränare.)

I Nordic United finns förre ÖFK-mittfältaren Filip Rogic som har erfarenhet av spel i utlandet. Nordic spelar på Södertälje Fotbollsarena som har konstgräs. I truppen finns bland andra mittfältaren duktige Seth Hellberg från Brage och målfarlige anfallaren Anomnmaci Chidi från Häcken.



Div 1 Södra

1 28 18 5 5 49-19 59
2 28 17 4 7 54-37 55
3 28 12 6 10 39-36 42

Denna serie är i nuläget inte lika jämn som norra.

Falkenberg möter i nästa match Olympic, som ligger fyra i serien. Vinner Falkenberg är de klara seriesegrare. Lunds BK, som ligger på kvalplats, möter samtidigt Torslanda borta som kämpar för att vara klar i serien.

Skulle Falkenberg förlora och Lund vinna, avgörs serien i sista matchen om fjorton dagar. Då spelar Lund mot mittenlaget Norrby hemma. Falkenberg möter mittenlaget FC Rosengård borta.

Kommer det att bli som för två år sedan?

Då såg Falkenberg länge ut att gå mot en säker serieseger, men tappade mot slutet av serien och hamnade på kvalplats och förlorade i kvalet möt ÖFK.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Brage har förlorat de fem senaste matcherna - har nu bytt tränare  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:03  
 

Målglädje efter segern med 2-0 mot Brage år 2023. Målskyttar Mazur och Brendon Foto: Thord-Eric Nilsson

Det är första gången under höstomgången som ÖFK möter ett lag som ligger efter dem i formtabellen. Brage ligger på sista plats och ÖFK är elva.

 
  Läs mer...  
 


 
  Målvakten Rasmus Forsell avstängd mot Brage  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:46  
 

Rasmus Forsell. Foto Thord-Eric Nilssson

 
  Läs mer...  
 


 
  Graham Potter förbundskapten i svenska landslaget - ingen utopi  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:08  
 

Graham Potter. Bilden är från ÖP- hallen och från Potters första träning med ÖFK. Foto: Haldo Jonsson
Mycket har hänt med både ÖFK och Potter sedan den tiden. Det senaste om Potter är, att han har visat intresse att bli ny förbundskapten för svenska landslaget. I en intervju med Fotbollskanalen säger Potter: - Det vore fantastiskt. Detta var något överraskande, men tänker man tillbaka på vilken positiv vistelse fotbollsmässigt och privat han hade i Östersund och Sverige så är det förståeligt.

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK:s läge inför de sista matcherna i Superettan är ungefär som i fjol  
  av Haldo Jonsson | 13 Okt 2025 - 11:03  
 

Philip Bonde gör mål i i 89:e minuten i fjolårets sista match i serien mot Brage och kvitterar till 1-1 och därmed var ÖFK kvar i Superettan, men kval mot Lund återstod. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
22 Mar 2024 - 15:39 Intressant genrep mot Skövde.- Svår att ta ut en backlinje
22 Mar 2024 - 13:18 Superettans bästa spelare 2024 -unibet
22 Mar 2024 - 10:12 Så här gjorde vi för att ta in pengar till ÖFK - kanske ett
21 Mar 2024 - 16:04 En annorlunda dag
20 Mar 2024 - 19:27 - 'Vi ska värva en ny forward'
20 Mar 2024 - 15:24 Det syns på alla att det börjar närma sig seriestart - rappo
19 Mar 2024 - 20:25 Upptaktsträff Superettan i dag
18 Mar 2024 - 21:23 Mittfältaren Albin Sporrong åter till ÖFK
18 Mar 2024 - 20:41 Tråkigt, tråkigt - Mansour Sinyan långtidsskadad
18 Mar 2024 - 17:52 Träning inför genrepet mot Skövde
18 Mar 2024 - 10:46 Företagsam ledning ger framgång
16 Mar 2024 - 15:48 Matchreferat ÖFK vann klart mot Gefle iF som inte hade mycket att sätta e
16 Mar 2024 - 14:13 Startelvan i dag
15 Mar 2024 - 16:13 Inför ÖFK - Gefle IF
14 Mar 2024 - 22:29 Några ord om kvällens positiva årsmöte
14 Mar 2024 - 10:20 Östersunds FK Elitfotboll AB har haft bolagsstämma
13 Mar 2024 - 20:47 Visst finns det godbitar i ÖFK:s trupp!
13 Mar 2024 - 11:10 Åsikt om att införa VAR
11 Mar 2024 - 21:59 Ska VAR införas i Superettan?
10 Mar 2024 - 16:16 Tränaren i Piteå IF Tomas Eriksson ger sin syn på matchen