meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

CHOVANIE AMATKARIJO VANN SÄSONGENS SAMMANLAGDA TRISSEN - FICK PRIS I DAG
av Haldo Jonsson
Publicerad 23 Nov 2022 - 18:27 Uppdaterad 23 Nov 2022 - 19:19

Per-Ola Hedlund överlämnar 23 trisslotter till Trissvinnaren Chovanie Amatkarijo

Chovanie Amatkarijo

i glada rutan

I dag var det en högtidsdag för fotbollz.se. Vi på fotbollz.se kände glädje och förväntan när vi åkte upp till arenan.

Det var givetvis ingen match att besöka. Det är mest vanligt när man åker till arenan. Nej, vi skulle dela ut ett pris till en spelare och glädja honom och det är det speciell roligt att få göra. Vi gläds med vinnaren.

Det var nämligen så att vi skulle ge Chovanie Amatkarijo ett pris för att han vunnit säsongens Triss.

Han skulle få lika många trisslotter som antalet poäng han intjänat vid samtliga Superettamatcher. Det var 23 lotter. Våra skribenter i fotbollz.se har nämligen gett poäng till de tre bästa spelarna vid varje match i Superettan i poängordningen 3-2-1. Amatkarijo vann även den den interna skytteligan på sju gjortda mål. Han hade även tre assist.

Denna gång hade vi valt att utdelningen av vinsten skulle äga rum på Jämtkraft Arena. Amatkarijo var tillgänglig där, eftersom vissa spelare skulle köra inomhus på ÖFK:s gym.

Det var självaste lagkaptenen Aly Keita som hämtade fram Amatkarijo från omklädningsrumet. Keita själv är van vid att vinna trissen. Han har vunnit två gånger tidigare. Keita som alltid är positiv var med på utdelningen denna gång och hjälpte till.

Det gjorde även supportrarna och medarbetarna i fotbollz.se Per Ola Hedlund och Barbro Fundin Hedlund. Båda ställer upp i vått och torrt för sitt ÖFK och hjälper gärna fotbollz.se.

Det var Per Ola som skulle vara utdelare av Trissen.

Jag tror att Amatkarijo, som är en timid kille,var lite förvånad från början av vad som skulle hända, men när han fick förklaringen så var det inte några problem. Han blev glad och tacksam.

Han berättade att han trivs bra i Östersund och i ÖFK.

Han tycker, att det hade varit spännande och viktiga matcher under senhösten. När det var tre matcher kvar så kände han att det skulle gå vägen. Så kände även de andra spelarna i laget. Med gemensanna krafter skulle de klara de. Så var känslan. Det hade ändå ganska pressande. Spänningen kändes mest i andra matchen mot Falkenberg på Jämtkrat Arena.

Amatkarijo tycker, att hans bästa egenskaper på en fotbollsplan är förmågan att göra mål och så tycker han att han är ganska snabb at springa. Han är en målskytt som inte skjuter på chans mot mål. Han planerar att skjuta utom räckhåll för målvakten. Inom parentes kan sägas, att det är den förmågan som utmärker en bra målgörare.

Sin bästa match tycker han att han gjorde mot Landskrona, då ÖFK vann hemma med 3-1. Amatkarijo gjorde då första målet.

Amatkarijo fick 23 trisslotter för sin vinst i Trissen. Vad han skulle göra om han vann en miljon? Den frågan tvekar han lite inför från början men kom sedan på, att han kulle tänka på sin familj De skulle få del av vinsten.

Det sa Amatkarijo och går in till de övriga i laget. ÖFK tränar en och en halv vecka till. Sedan skiljs de åt. Vi får hoppas att ÖFK får besked av licensnämnden om att det blir spel i Superettan även nästa säsong så att vi får se våra hjältar spela på Jämtkraft Arena även nästa år.



 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Simon Marklund Trissvinnaren 2025  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:56  
 

Simon Marklund, en glad vinnare av Trisssen 2025. Här med med vinsten 32 trisslotter i handen. Foto Haldo Jonsson.

- Om jag vinner någon miljon kan jag spela utan lön nästa år, sa Marklund med ett leeende på läpparna

 
  Läs mer...  
 


 
  Sanningens ögonblick för Graham Potter och om hans stora framgångar med ÖFK och om tiden i England  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:53  
 

Bilden visar en match mellan ÖFK - Malmö FF då Potter var tränare. Foto. Thord-Eric Nilsson

Inslaget sändes nylgen i P1 Dagens Eko.

 
  Läs mer...  
 


 
  Så här kan det gå om man åker ur Superettan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:40  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Classe Olofsson vinnare av Hos Andreas tipset 2025  
  av Haldo Jonsson | 10 Nov 2025 - 21:36  
 

Classe Olofsson. Foto: Prtvat

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
7 Nov 2023 - 14:42 Presskonferens i dag med positiva vibbar
6 Nov 2023 - 15:44 ÖFK kallar till presskonferens i morgon
6 Nov 2023 - 15:17 Myroslav Mazur har varit pålitlig under hela säsongen - blev
6 Nov 2023 - 14:54 'P19 lyckades inte vinna över Karlbergs BK.'
5 Nov 2023 - 11:41 'ÖFK Akademi är i P17 Pojkallsvenskan 2024'
4 Nov 2023 - 22:28 ÖFK-are utmärkte sig på årets lokala Fotbollsgala
4 Nov 2023 - 17:07 Matchreferat ÖFK - Östers IF 1-2 (0-2)
4 Nov 2023 - 16:08 Matchens överraskning
4 Nov 2023 - 15:58 Slätstruket
4 Nov 2023 - 15:57 Matchens prestation
4 Nov 2023 - 13:54 ÖFK - Öster 0-2 i halvtid
4 Nov 2023 - 12:08 Startelvan i dag
3 Nov 2023 - 14:44 Följ ÖFK - Öster via fotbollz.se
3 Nov 2023 - 10:33 Bra tabellplacering ger ÖFK mer klirr i kassan
2 Nov 2023 - 18:03 Snömatcher med ÖFK som vi minns och som vi inte kan minnas
2 Nov 2023 - 14:22 ÖFK har inte förlorat på Jämtkraft Arena sedan den 4 juni
2 Nov 2023 - 09:21 'Kval till P19 Superettan 5 Nov, Jämtkraft Arena!'
1 Nov 2023 - 15:02 Förbud att ta med väska på matcher i Superettan
1 Nov 2023 - 14:17 ÖFK ställde in dagens träning - men går det att spela på lör
1 Nov 2023 - 10:46 Något att sträva efter ÖFK - en miljard kronor värdet av att