meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

DET VAR EN KVÄLL VI VILL HELST GLÖMMA, MEN SOM DET ÄR VIKTIGT ATT KOMMA IHÅG
av Haldo Jonsson
Publicerad 5 Jun 2024 - 21:22 Uppdaterad 5 Jun 2024 - 21:24

Bild från ÖFK - Sandvikens iF. Foto: Thord-Eric Nilsson

Det skulle bli en kväll full med fotbollspropaganda inför stor publik. ÖFK skulle möta nykomlingen i Superettan Sandvikens IF, men jag tror många blev besvikna.

ÖFK förlorade efter håglöst spel i en ganska trist match och publiken gick hem och undrade vad det var som hände.

ÖFK gick inte att känna igen. De brukar ju normalt vara bättre. Det har vi sett tidigare under säsongen. I vissa matcher har ÖFK sett ut som ett topplag.

Vad hände och varför blev det så den här kvällen? Jag har funderat och åter funderat.

Jag har min teori.

Om vi börjar från början, så har jag följt alla tränare sedan ÖFK blev till l996 och det har varit många det.

Utan att darra på rösten påstår jag, att Magnus Powell är den tränare som har kört hårdast av alla tränare genom åren och det är givetvis inget fel med det. Han har stora krav.

Det som kan bli ett problem är, att om man tränar hårt en lång tid, speciellt under stark värme, kan träningen få motsatt effekt.

Jag har själv erfarenhet av det som ung sprinter och längdhoppare. Om jag inte fick vila för ett lopp, så blev jag, som spelarna uppträdde mot Sandviken. Jag blev initiativlös, kraftlös, viljelös och seg i benen.

Det är ett fenomen som många fått känna av. Är man övertränad tappar man lusten och kraften att spela. Motivationen sjunker.

Inom fotbollen har det bildats en åsikt, att man ska träna stenhårt och visst är det så om man ska bli bättre spelare, men under pågående serie då gäller inte det. Då ska man träna med den mängd som passar bra för att göra en bra sin insats och ett bra resultat. Då behöver man ibland lätta på träningen eller inte träna alls.

Ett annat problem som fotbollen har, är att det nästan aldrig finns någon individuell anpassning till, hur mycket träning respektive spelare kan ta emot. Alla spelare tränar lika mycket och man förutsätter att alla klarar det.

Ett exempel är 18-årige Michael Aduragbemi Oluwayemi som förmodligen aldrig tidigare tränat hårt. På grund av sin ungdom är han inte van vid det och kan bli uttröttad om han tränar hår toch inte får vila före match..

En spelare med korta muskler tål oftast mindre konditionsträning än en som har långa. Det är en regel. En person med kort muskel är ofta snabb. Tränar denna för hårt så blir han osnabb. En person med lång muskel tål hård träning mycket bättre. Han har förmåga att springa långt, man saknat stor snabbhet.

En så erfaren tränare som Powell håller säkert inte med allt jag skriver och det var heller inte tänkt som någon tillrättavisning. Han vet hur man bedriver träning bättre än jag. Jag fick i alla fall ge utlopp för mina tankar.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Rapport från träningen  
  av Haldo Jonsson | 30 Okt 2025 - 21:51  
 

Arkivbild. Fredheim styr och ställer på träningarna och han är bestämd. Man får intrycket att han vet vad han vill.

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Trelleborgs FF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | 30 Okt 2025 - 18:53  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Vem som får kvala kan mycket troligt avgöras på lördag  
  av Haldo Jonsson | 30 Okt 2025 - 18:50  
 

Utsikten måste vinna mot Örebro borta om ÖFK besegrar Trelleborg på lördag. Det blir inte enkelt eftersom Örebro befinner sig i bra form för närvarade. Utsiktens självförtroende kan heller inte vara det bästa, när man betänker att Utsikten förlorat sju matcher i följd på bortaplan i de senaste matcherna.

 
  Läs mer...  
 


 
  Trelleborgs FF har inte tagit någon poäng borta sedan den 21 juli  
  av Haldo Jonsson | 30 Okt 2025 - 10:13  
 

Jakob Hedenquist gör 1-0 och blir matchvinnare mot Trelleborg i fjolårets match på Jämtkraft Arena. Foto: Thord Eric Nilsson

Trelleborg kommer på besök till Jämtkraft Arena på lördag.

ÖFK kämpar för att undvika kval och Trelleborg för att undvika nedflyttning.

Det kommer att bli en match som det slår gnistor om. Det känns skönt att ÖFK har hemmaplan. Det är alltid en fördel.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
28 Jul 2023 - 23:47 Inför matchen: ÖFK - Gif Sundsvall
28 Jul 2023 - 23:15 Blir vi 6000 på Jämtkraft Arena på lördag
28 Jul 2023 - 20:19 I stort sett samma elva som mot Gefle IF - det känns ganska
28 Jul 2023 - 19:46 Följ ÖFK - GIF Sundsvall via fotbollz.se
28 Jul 2023 - 19:43 Cirkeln är sluten för Brwa Nouri - går till Dalkurd från Bal
28 Jul 2023 - 16:03 Storfrämmande - Graham Potter och Billy Reid kommer till nor
28 Jul 2023 - 12:43 Supporterkulturerna inom fotboll.
26 Jul 2023 - 20:25 Norrlandsderby och publikrekord för i år - Kom och stötta ÖF
25 Jul 2023 - 13:18 Det här väntar ÖFK i höst
23 Jul 2023 - 22:10 Trissvinnare för andra gången - Yannick Adjoumani
23 Jul 2023 - 16:36 Gefle IF - ÖFK 2-2 (0-1) bilder
22 Jul 2023 - 19:29 Matchreferat ÖFK skänkte bort segern
22 Jul 2023 - 19:26 Matchens prestation
22 Jul 2023 - 17:44 Matchens överraskning
22 Jul 2023 - 16:56 Så otroligt onödigt
22 Jul 2023 - 14:06 Startelvan
22 Jul 2023 - 11:11 Utmärkt insats av Ö FK i Gothia Cup - finalspel för P17
21 Jul 2023 - 14:11 Följ Gefle IF - ÖFK via fotbollz.se
21 Jul 2023 - 14:01 Så ska Gefle IF spela mot ÖFK
20 Jul 2023 - 21:21 Dagens träning i korthet