meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

DET VAR EN KVÄLL VI VILL HELST GLÖMMA, MEN SOM DET ÄR VIKTIGT ATT KOMMA IHÅG
av Haldo Jonsson
Publicerad 5 Jun 2024 - 21:22 Uppdaterad 5 Jun 2024 - 21:24

Bild från ÖFK - Sandvikens iF. Foto: Thord-Eric Nilsson

Det skulle bli en kväll full med fotbollspropaganda inför stor publik. ÖFK skulle möta nykomlingen i Superettan Sandvikens IF, men jag tror många blev besvikna.

ÖFK förlorade efter håglöst spel i en ganska trist match och publiken gick hem och undrade vad det var som hände.

ÖFK gick inte att känna igen. De brukar ju normalt vara bättre. Det har vi sett tidigare under säsongen. I vissa matcher har ÖFK sett ut som ett topplag.

Vad hände och varför blev det så den här kvällen? Jag har funderat och åter funderat.

Jag har min teori.

Om vi börjar från början, så har jag följt alla tränare sedan ÖFK blev till l996 och det har varit många det.

Utan att darra på rösten påstår jag, att Magnus Powell är den tränare som har kört hårdast av alla tränare genom åren och det är givetvis inget fel med det. Han har stora krav.

Det som kan bli ett problem är, att om man tränar hårt en lång tid, speciellt under stark värme, kan träningen få motsatt effekt.

Jag har själv erfarenhet av det som ung sprinter och längdhoppare. Om jag inte fick vila för ett lopp, så blev jag, som spelarna uppträdde mot Sandviken. Jag blev initiativlös, kraftlös, viljelös och seg i benen.

Det är ett fenomen som många fått känna av. Är man övertränad tappar man lusten och kraften att spela. Motivationen sjunker.

Inom fotbollen har det bildats en åsikt, att man ska träna stenhårt och visst är det så om man ska bli bättre spelare, men under pågående serie då gäller inte det. Då ska man träna med den mängd som passar bra för att göra en bra sin insats och ett bra resultat. Då behöver man ibland lätta på träningen eller inte träna alls.

Ett annat problem som fotbollen har, är att det nästan aldrig finns någon individuell anpassning till, hur mycket träning respektive spelare kan ta emot. Alla spelare tränar lika mycket och man förutsätter att alla klarar det.

Ett exempel är 18-årige Michael Aduragbemi Oluwayemi som förmodligen aldrig tidigare tränat hårt. På grund av sin ungdom är han inte van vid det och kan bli uttröttad om han tränar hår toch inte får vila före match..

En spelare med korta muskler tål oftast mindre konditionsträning än en som har långa. Det är en regel. En person med kort muskel är ofta snabb. Tränar denna för hårt så blir han osnabb. En person med lång muskel tål hård träning mycket bättre. Han har förmåga att springa långt, man saknat stor snabbhet.

En så erfaren tränare som Powell håller säkert inte med allt jag skriver och det var heller inte tänkt som någon tillrättavisning. Han vet hur man bedriver träning bättre än jag. Jag fick i alla fall ge utlopp för mina tankar.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Nu är det klart - ÖFK slipper kval och har säkrad plats i Superettan för nästa år  
  av Haldo Jonsson | Igår - 16:59  
 

Liknande glädjebilder får vi uppleva även nästa år på Jämtkraft Arena. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Sagt efter matchen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:33  
 

ÖFK får beröm

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Haldo Jonsson | 1 Nov 2025 - 19:59  
 

Simon Marklund gör med ett konstmål 2-0 och blir matchvinnare. Foto: Thord-Eric Nilsson

Simom Marklund pustar ut och är glad efter att ha gjort 2-0. Vi på läktaren kände att nu var nog matchen vunnen. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  VIKTIG SEGER MOT TRELLEBORGS FF IDAG - ÖFK HÖLL NOLLAN FÖR TREDJE MATCHEN I RAD  
  av Lasse Granbacka | 1 Nov 2025 - 19:46  
 

ÖFK - Trelleborgs FF 2-0 (2-0)

Jabir Abdihakim Ali inleder målskyttet mot Trelleborg. Foto Thord- Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
     
 
Nyhetsarkiv
6 Jul 2023 - 21:30 ÖFK fick kämpa för att få oavgjort
6 Jul 2023 - 15:04 Björn Hamberg lämnar Chelsea
5 Jul 2023 - 17:58 Oturligt för provspelaren Ahmad Abed Al Rahman och för ÖFK
4 Jul 2023 - 17:08 ÖFK möter IF Karlstad i Svenska Cupen
4 Jul 2023 - 13:48 Två spelare från ÖFK Akademi - P08 kallade till Riksläger i
3 Jul 2023 - 21:56 Nu är det snart dags för lottning i andra omgånen i Svenska
3 Jul 2023 - 18:19 ÖFK:s träningstider inför Helsingborg
3 Jul 2023 - 14:36 Stor publikökning i Superettan
1 Jul 2023 - 14:57 Matchreferat ÖFK nollande GIF Sundsvall - igen
1 Jul 2023 - 12:01 Startelvan i dag
30 Jun 2023 - 23:19 Informationsmötet i kväll gav svar på många frågor
30 Jun 2023 - 23:15 I morgon lördag kl 13.00 ÖFK - GIF Sundsvall
30 Jun 2023 - 09:53 Patrick Kpozo byter klubb - kan ge fina pengar till ÖFK
29 Jun 2023 - 22:21 ÖFK ser om sitt hus - Provspelare tränade idag
29 Jun 2023 - 16:55 ÖFK:s utmaning med elitlicensen inför 2024.
29 Jun 2023 - 16:23 Det mesta ser mycket bra inför hösten, men det finns en del
28 Jun 2023 - 13:40 ÖFK profilen Bobo Sollander om ÖFK och om sin blivande roll
28 Jun 2023 - 10:55 Ingen Storsjöcup för IFK:s paralag, men ÖFK löste problemet
26 Jun 2023 - 17:24 Glad och fartfylld träning i dag - ser bra ut inför hösten
24 Jun 2023 - 21:35 Under uppehållet; en liten genomlysning av Hos Andreas Tipse