meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

DET HÄNDE NÅGOT DRASTISK UNDER SOMMARUPPEHÅLLET.
av Haldo Jonsson
Publicerad 29 Sep 2022 - 18:56 Uppdaterad 29 Sep 2022 - 19:01

Nu ser vi hoppfullt på framtiden

Chovanie Amtkarijo gör sitt första mål för ÖFK. Det var i 2-0- matchen mot Örebro SK på Jämtkraft Arena den 10 sept. Foto:Thord-Eric Nilsson

ÖFK:s resultat före sommaruppehållet var inte så mycket att skryta med. Man hade svårt att få till några riktiga anfall och målen och målchanserna var inte många.

Det har ändå enhälligt varit ambitionerna hos spelare och ledare och andra runt ÖFK, att ÖFK ska vara kvar i Superettan även nästa år.

Så kom det efterlängtade sommaruppehållet då var är fritt fram att värva och sälja spelare. Båda sätten utnyttjades av ÖFK och det blev en del förändringar i laget.

Peter Amoran, Jordan Attah Kadiri, Kamal Issah, Nebiyou Perry och Nikolaus Dosis lämnade ÖFK.

In kom Anton Berg från IFK Östersund, Kristian Novak, Zadmir Zekovic, Linton Ulloa, Jocob Johnson, båda IFK Östersund, Erick Brendon och Haris Avdiu från Värnamo.


Det hände något drastisk under sommaruppehållet.

Fotbollz.se har tagit fram statistiskfakta om skott på mål och utanför efter sommaruppehållet. Det är sju matcher och vi har tagit fram statistik från den sju sista matcherna före sommaruppehållet. Det är stor skillnad.

Här redovisar vi resultatet:

Sju matcher före sommaruppehållet: Antal skot på mål och skott mot vi sidan om mål: 50 målchanser på sju matcher. Antal gjorda mål: 4.

Sju matcher efter sommaruppehållet. Anta skott på mål och skott vid sidan om mål: 75 målchanser på sju matcher. Antal gjorda mål 14.

ÖFK har efter sommaruppehållet blivit ett lag som går ut på plan för match för att vinna istället för att vara rädda för att förlora.

Vad kan detta bero på? Fotbollz.se ställer frågan och försöker själv att svara på det, men det är inte lätt att hitta en förklaring. Det finns säkert fler olika som anledningar. Fotbollz.se kan redovisa några:

1. Tränarnas envetna övningar har börjat ge resultat. Det har varit många olika moment och nötningar och en mer offensiv taktik som börjat ge resultat. Allt tar sin tid.

2. ÖFK: spelare har böljat skjuta mera mot mål och spelarna har blivit självsäkrare på plan. Man tar för sig mera i närkamper.

3. Anlitandet av mental coach har säkert haft effekt. Han har bland annat försökt hjälpa spelarna att bli modiga och våga ta för sig mer och inte hamna i en trygghetszon. Det har han lyckats med.

4. Vissa spelare har blivit moigare och kommit i bättre form. Det finns flera, men jag nämner Chovanie Amatkarijo. Han har firat triumfer med sin snabbhet och sin förmåga att placera bollen vid målskott.

5. Största anledningen är nog att mittfältet har börjat fungera sedan Eric Brendon kom till ÖFK. Man har fått en bolltrygg och passningssäker mittfältare som kan fördela bollarna. Tanken var att Kamal Issah skulle ha den rollen, man han höll inte måttet riktigt och var dessutom dåligt tränad.

Bristen på ett bra fungerande mittfält har varit ett problem sedan Potterepoken. Jag kommer att skriva en särskild artikel om detta.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Vid kvalet till Superettan avgörs om vi ska få två lag från Stockholm i Superettan 2026  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:25  
 

Redan klara för Superettan nästa år är Stockholm United. Där spelar en före detta frösöspelare och en före detta ÖFK spelare.

Foto. Haldo Jonsson

Det har uppstått bråk mellan Hammaby TFF och Örebro Sk om flytt av matchdag i kvalet och supporterklubben Kubanerna i Örebro är kritiska till Hammarbys möjlighet att flytta spelare mellan A-lag och talanglag s.k kloning.

 
  Läs mer...  
 


 
  Kval till P17 Allsvenskan  
  av Haldo Jonsson | 15 Nov 2025 - 16:31  
   
  Läs mer...  
 


 
  Jussi Kontinen - något för ÖFK? Ja visst!  
  av Haldo Jonsson | 15 Nov 2025 - 13:27  
 

Jussi Kontinen. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Forwarden Edgar Navassardian lånades ut till FC Rosengårrd - hur har det gått för honom?  
  av Haldo Jonsson | 13 Nov 2025 - 15:22  
 

Edgar Navassardian. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
12 Jun 2023 - 10:11 ÖIS tränare Jeffrey Aubynns åsikt om matchen och om ÖFK
12 Jun 2023 - 02:01 Skön seger - men här finns saker som måste redas ut!
11 Jun 2023 - 22:59 ÖFK - Örgryte 2-1 (1-0)
11 Jun 2023 - 21:41 Matchreferat 'TRE VIKTIGA POÄNG I DAGENS KÄMPAINSATS MOT ÖRGRYTE'
11 Jun 2023 - 19:55 Matchens prestation
11 Jun 2023 - 18:11 Matchens överraskning
11 Jun 2023 - 17:12 Himla skön seger
11 Jun 2023 - 14:04 Startelvan
10 Jun 2023 - 21:19 Inför matchen: ÖFK - Örgryte IS
10 Jun 2023 - 12:18 Örgryte drabbades av samma beska medicin som ÖFK
9 Jun 2023 - 22:53 Följ ÖFK - Örgryte via fotbollz.se
9 Jun 2023 - 19:04 Grymt besked - Otursförföljde Kalpi Outtara långtidsskadad -
9 Jun 2023 - 10:33 KALLELSE TILL EXTRA BOLAGSSTÄMMA OCH KONTROLLSTÄMMA TVÅ
8 Jun 2023 - 21:31 Jag tror ÖFK börjar flyga på söndag trots uselt läge form ta
7 Jun 2023 - 23:00 Kärt återseende av Frank Ahrin
7 Jun 2023 - 18:56 André Österholm i högform - blev Trissvinnare mot Västerås S
6 Jun 2023 - 23:23 Domarnas olika nivåer skapar osäkerhet
6 Jun 2023 - 14:39 ÖFK flyger (kanske?).
5 Jun 2023 - 15:28 VSK:s målgörare Filip Tronêt om utvisningen av Theodore Rask
5 Jun 2023 - 15:24 'Matchvecka ÖFK Akademi v.22'